Reklama

Historia

Przełom w naszych dziejach

Wydarzenie z 966 r. określiło życie późniejszych pokoleń Polaków. Debata na ten temat jest również ważną dyskusją o przyszłości Polski.

Deklaratywnie większość Polaków uznaje, że wierność chrześcijańskim wartościom jest dla nich ważna. Ale z jednej strony mamy coraz bardziej zlaicyzowany świat, jesteśmy bombardowani przez permisywistyczny przekaz Zachodu, a z drugiej – wypaczoną wizję wiary serwowaną przez oficjalną doktrynę Rosji. Odnalezienie właściwej drogi do wartości nie jest proste. – Debata na ten temat ma wielkie znaczenie przede wszystkim w dobie współczesnych wyzwań, współczesnego kryzysu w Europie oraz sytuacji geopolitycznej, w której aktualnie się znajdujemy – powiedział Bartosz Lewandowski, rektor warszawskiego Collegium Intermarium, w którego siedzibie 23 kwietnia zorganizowano konferencję popularno naukową pt. „Przyszłość Polski – wierność chrześcijańskiemu dziedzictwu”.

Konstytucja tożsamości

Ostatnie miesiące pokazały, że w obliczu próby Polacy głęboko czerpią ze swej narodowej „studni miłości i wrażliwości”. Wbrew pragmatycznej, wyrafinowanej praktyce Zachodu otwieramy nasze domy dla potrzebujących pomocy uchodźców z Ukrainy. Choć większość robi to z „pobudek serca”, a nie ze względów religijnych, to w gruncie rzeczy realizujemy ewangeliczne przykazanie Jezusa Chrystusa. Ten „poryw serca”, ta esencja naszego narodu była kształtowana przez blisko jedenaście wieków polskiego chrześcijaństwa. Z pewnością nasza moralność, wrażliwość i ofiarność dziś wyglądałyby zupełnie inaczej, gdyby w 966 r. Mieszko I nie zdecydował się przyjąć chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech.

Chrzest był wydarzeniem przełomowym w historii Polski. Minister edukacji Przemysław Czarnek wskazał, że „chrzest Mieszka I oraz książęcego dworu to jeden z najbardziej przełomowych momentów w dziejach naszego kraju. Zapoczątkował on bowiem wieloletni i wielowymiarowy proces przeobrażeń Rzeczypospolitej – od państwowych, przez polityczne, społeczne, kulturalne, po moralne czy obyczajowe”.

Chrześcijaństwo w praktyce przełożyło się na ukonstytuowanie się naszej narodowej tożsamości opartej na niezbywalnych po dziś dzień wartościach chrześcijańskich. – Zasady te od wieków pozostają fundamentem naszego dziedzictwa kulturowego. A obecnie zyskują na znaczeniu w związku z postępującą laicyzacją społeczeństwa – podkreślił minister Czarnek.

Reklama

Demokracja bez wartości

Polacy powinni za wszelką cenę pielęgnować Święto Chrztu Polski, by skutecznie wprowadzić je w nasz społeczny i kulturowy krwiobieg. Cały naród powinien uświadomić sobie bogactwo tradycji ukształtowanej przez wieki faktem przyjęcia chrześcijaństwa, ale też wpływu tego wydarzenia na kolejne, przyszłe pokolenia. – W moim przekonaniu Święto Chrztu jest najważniejszym świętem narodowym, choć jednocześnie najmniej obchodzonym. Przecież Chrzest Polski był aktem na tyle doniosłym, że określił życie wszystkich późniejszych pokoleń Polaków – podkreślił b. marszałek Sejmu Marek Jurek.

Jest to ważne zwłaszcza dziś, gdy próbuje nam się wmówić, że najważniejszymi wartościami są wolność i demokracja. Reszta się nie liczy. Owszem, one są ważne, ale jak słusznie zauważył europoseł Patryk Jaki, demokracja bez wartości chrześcijańskich nie ma sensu. Jest tylko wolą większości, którą można manipulować. – „Demokracja bez wartości zamienia się w jawny albo zakamuflowany totalitaryzm”. Te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II dzisiaj wybrzmiewają szczególnie głośno – zaznaczył Jaki. – Bo skoro Boga można wyrzucać do kosza, to jedynym sposobem ustalania zasad jest decyzja większości. Można uznać decyzją większości, że jakiś naród jest zły, i wrzucamy go do pieca, albo można uznać decyzją większości, że nie należy ratować mordowanych Ukraińców, bo może nam nie starczyć na wygodne życie i np. na nowego iPhone’a. Gdy demokrację pozbawiamy wartości, to tłum znów powie, żeby „uwolnić Barabasza” – dodał europoseł.

2022-04-29 10:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczcili jubileusz Chrztu Polski

Niedziela legnicka 47/2016, str. 6

[ TEMATY ]

jubileusz

Chrzest Polski

Kacper Gąsiorowski i Cyprian Boćko

Mszy św. przewodniczył ks. Andrzej Jarosiewicz

Mszy św. przewodniczył ks. Andrzej Jarosiewicz

Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski stał się wyjątkową okazją, by starostwo powiatowe w Bolesławcu zaangażowało instytucje edukacji powiatowej w przygotowanie uroczystości jubileuszowych dla mieszkańców Bolesławca i gmin powiatu bolesławieckiego.

CZYTAJ DALEJ

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci Helenki Kmieć

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Kochała ludzi. Miała chroniczny niedobór snu, bo zawsze wybierała bycie wśród ludzi. Zamiast odpoczywać, robiła miliony rzeczy - wspomina zamordowaną w Boliwii Helenę Kmieć Magdalena Kaczor, specjalistka ds. Promocji i Fundrisingu Wolontariatu Misyjnego Salvator i przyjaciółka misjonarki.

Publikujemy wspomnienie Magdaleny Kaczor o wolontariuszce Wolontariatu Misyjnego Salvator (WMS) Helenie Kmieć:

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: ksiądz-didżej bije rekordy popularności w internecie

2023-01-26 21:18

Portugalski ksiądz Guilherme Peixoto bije rekordy popularności w internecie dzięki swojej aktywności muzycznej. Posługujący w diecezji Viana do Castelo duszpasterz zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie zabaw muzycznych, podczas których jest didżejem. Utwory muzyczne przeplata on przesłaniem świętych i błogosławionych.

Pod koniec stycznia ks. Guilherme zdecydował się pojawić ze swoimi nagraniami w sieci TikTok, gdzie szybko zdobył dużą popularność. W ciągu zaledwie dwóch dni jego konto w tej sieci społecznościowej odwiedziły 3 mln internautów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję