Reklama

Niedziela Częstochowska

Drogowskaz na drodze życia

W tym maryjnym miesiącu nie sposób nie zapytać: dlaczego tak wielu wiernych uczestniczy w nabożeństwach fatimskich? Jakby częściej niż zwykle mówili Zdrowaś Maryjo? A gdzie w tym wszystkim młodzież? Czy młody człowiek wie, że Maryja też jest jego matką?

Niedziela częstochowska 19/2022, str. VI

[ TEMATY ]

maryjność

Nabożeństwa fatimskie

Archiwum parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie

W parafii ks. Wojtyska nabożeństwa fatimskie odbywają się przez cały rok

W parafii ks. Wojtyska nabożeństwa fatimskie odbywają się przez cały rok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Maryi nigdy się nie zawiodłem. Mogę powiedzieć to z całą odpowiedzialnością. Jej wstawiennictwo jest konkretne, wpływające na życie osobiste, jak i to parafialne, a także narodowe – mówi ks. Sławomir Wojtysek, proboszcz parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie. Możliwości modlitwy do Matki Bożej jest wiele. Jedną z nich są nabożeństwa fatimskie, które w wielu parafiach w naszej archidiecezji rozpoczną się 13 maja.

Nieprzerwana modlitwa

– Zamach na papieża Polaka z 13 maja 1981 r. pozwolił na wnikliwsze wgłębienie się w tajemnicę przesłania z 1917 r. z Fatimy. To był moment, w którym większą uwagę zacząłem poświęcać objawieniom fatimskim i roli Matki Bożej Fatimskiej w Kościele i życiu wiernych. To Maryja ocaliła Jana Pawła II. Ktoś strzelał, a ktoś inny kulę nosił, jak mówił przed laty papież. Wówczas to było bardzo mocne doświadczenie dla wszystkich – zaznacza ks. Wojtysek, wskazując na początki swojej historii związanej z Matką Bożą Fatimską. – W przypadku parafii możemy mówić o 2016 r. Wtedy mieliśmy ten zaszczyt, że kopia figury Matki Bożej Fatimskiej zatrzymała się właśnie w naszym kościele w drodze z Fatimy na Syberię. To był ogromny akcent zachęty, by w naszej parafii takie nabożeństwa mogły się odbywać – kontynuuje kapłan. – Następnie należy wspomnieć o roku 2017, czyli czasu stulecia objawień fatimskich. Nasza wspólnota wybrała się wówczas z pielgrzymką do Fatimy jako wotum wdzięczności za same objawienia, jak i uratowanie przed śmiercią Jana Pawła II. Widząc tam wiarę tysięcy pielgrzymów z całego świata, jeszcze bardziej odczuliśmy potrzebę otwarcia na ten kult. W 2019 r. odbyło się pierwsze nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej – dodaje proboszcz. – Kultu do Matki Bożej uczyłem się od papieża Polaka, jak i od kard. Stefana Wyszyńskiego – podkreśla. W parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego nabożeństwa fatimskie trwają cały rok, 13. dnia każdego miesiąca, nie tylko od maja do października.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wszyscy do Matki

Czy wierni potrzebują specjalnej zachęty do tego, by uczestniczyć w nabożeństwach fatimskich? Nasz rozmówca wskazuje na to, że bardzo ważne jest wytłumaczenie parafianom, na czym polega idea nabożeństw i kultu Matki Bożej. – Dzięki temu do dziś wielu pozytywnie odpowiada na zaproszenie. Potrzeba wśród ludzi jest ogromna. Wielu przychodzi regularnie, czy to zimą, czy latem. Dziś pandemia i doświadczenie wojny sprawiły, że jeszcze więcej osób chce przez ręce Maryi błagać o łaski – zwraca uwagę ks. Wojtysek. – Maryja nie przesłania Jezusa. Matka Boża prowadzi do Syna. Wystarczy spojrzeć na obraz Matki Bożej Częstochowskiej – Jej ręka wskazuje na Jezusa. Moje kapłańskie hasło brzmi: „Przez Maryję do Jezusa”. To Ona może być wskazówką dla wielu ludzi – zachęca kapłan.

Maryja przytuli do serca...

Od dziecka Maryja kojarzyła mi się z babcią, którą jako chłopiec widywałem odmawiającą Różaniec, chodzącą na nabożeństwa maryjne i słuchającą Godzinek w radiu. Wówczas nie czułem wyjątkowości tego rodzaju duchowości, wydawała mi się ona domeną ludzi starszych. Sytuacja zmieniła się w gimnazjum, kiedy podczas Mszy roratnich dzieci zbierały naklejki z różnymi wizerunkami Maryi. Postanowiłem, że przy tej okazji spróbuję bardziej skupić się na Jej osobie. Zacząłem częściej odmawiać Różaniec, przyjąłem szkaplerz. Przy tym wszystkim odczuwałem dużo wypływającej gdzieś z wnętrza, lecz niepochodzącej ode mnie radości z tego, że Pan Bóg otwierał moje serce na tak wspaniałą relację z Jego Matką. Mimo tego, że nierzadko zaniedbuję relację z Nią (chociaż za każdym razem obiecuję sobie, że „od teraz” będzie inaczej), nieustannie odczuwam Jej obecność. Co ciekawe, kiedy popatrzę na swoje życie, najwięcej łez wylałem właśnie w czasie modlitwy różańcowej. Dla jednych to przypadek, dla mnie – piękne uczucie doświadczenia delikatności pocieszającej Matki, przytulającej do serca dziecko. Jednym z piękniejszych doświadczeń, których Bóg pozwala mi przeżywać, są „wzruszenia”. Gdy słucham czegoś, co odnosi się do Matki Bożej, bardzo często moje serce nagle napełnia radość, a łzy same cisną się do oczu. Są to chwile osobistej modlitwy, lektura książek opisujących objawienia maryjne, a szczególnie dwa fragmenty Ewangelii, opisujące moment zwiastowania oraz testament Jezusa z krzyża. Przeczytałem kiedyś opis wizji pewnej świętej, która powiedziała, że w czasie modlitwy zobaczyła za swoimi plecami Maryję, która razem z nią zanosiła swoje błaganie do Jezusa, równocześnie jedną ręką ją obejmując. Od tej pory, gdy odczuwam trudności na modlitwie, wyobrażam sobie, że i przy mnie stoi Matka Boża. Jest jeszcze coś, czego nie można pominąć. Zaraz po moich narodzinach mój tata w dowód wdzięczności Panu Bogu kupił kwiaty, które złożył wraz z modlitwą pod wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej. Głęboko wierzę, że od tego momentu Maryja zawsze była, jest i będzie w moim życiu, zajmując w sercu wyjątkowe miejsce.

Reklama

Łukasz, 24 lata, parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu

... nauczy trwania przy Synu

Maj to miesiąc, w którym możemy obserwować, jak wszystko pięknie kwitnie. Myślę, że taka powinna być też nasza relacja z Maryją – kwitnąca i piękna. Ten szczególny miesiąc poświęcony jest właśnie Maryi. Nabożeństwa majowe czy rozpoczynające się również w tym miesiącu nabożeństwa fatimskie mają na celu przybliżenie nas do naszej Mamy, żebyśmy mogli z każdym dniem coraz mocniej przytulać się do Jej Serca. Nie jest to, niestety, zbyt popularna forma modlitwy wśród młodych ludzi, jednak sama wiem, że warta poświęcenia i zagłębienia się w nią. Nabożeństwo fatimskie co roku na nowo uczy mnie codziennego trwania w zjednoczeniu z Chrystusem poprzez stanie przy Sercu Maryi. Ona ogarnia nas swoim Niepokalanym Sercem i uczy żyć tym, czego pragnie od nas Bóg. Piękne i trochę trudne. Jednak warto.

Reklama

Magdalena, 21 lat, parafia św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie

... odsłoni oblicze Jezusa

Młodych ludzi niestety rzadko można zobaczyć na nabożeństwach ku czci Matki Bożej. Myślą, że takie nabożeństwa są dla starszych osób. A prawda jest taka, że młodzi ludzie mogą niesamowicie dużo otrzymać od Matki Najświętszej. Pan Jezus przyszedł do nas przez Maryję i chce, abyśmy do Niego przez Nią przychodzili. Błędem jest myślenie, że Maryja zasłania Pana Jezusa. W Kanie Galilejskiej powiedziała: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Oddać się Matce Bożej – to najlepsza z możliwych decyzji, ponieważ Ona najszybciej poprowadzi nas do Pana Jezusa. Teraz mamy do tego dobrą okazję! Kiedy, jeśli nie w maju podczas nabożeństw?

Paweł, 20 lat, parafia św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest nadzieją dla świata

Niedziela łódzka 19/2022, str. I

[ TEMATY ]

różaniec

Nabożeństwa fatimskie

Piotr Drzewiecki

Modlitwa różańcowa uświęca duszę

Modlitwa różańcowa uświęca duszę

W wielu kościołach naszej archidiecezji 13 maja rozpoczniemy nabożeństwa fatimskie, będące owocem uznanych przez Kościół objawień maryjnych, do których doszło w portugalskiej Fatimie.

Piękna Pani – bo tak Łucja, Franciszek i Hiacynta nazywali Maryję – prosiła o codzienny Różaniec, ponieważ – jak mówiła – ta modlitwa przyczyni się do uproszenia pokoju na świecie i zakończenia wojny. Jakże wielką nadzieję budzą w nas te słowa, wypowiedziane w czasie trwania I wojny światowej, na zakończenie wojny na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję