Reklama

Jasna Góra

Domagają się pokoju

W pielgrzymce uczestniczyć będą panie zrzeszone w różnych grupach i wspólnotach duszpasterskich, stowarzyszeniach i fundacjach, które, kierując się zasadami ewangelicznymi, działają w ramach struktur kościelnych – informują organizatorzy wydarzenia, czyli bp Wiesław Szlachetka, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa kobiet i Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet.

Pokój i św. Rita

– Kobieta, budując w sobie pokój, czerpiąc ze źródeł, które mamy jako chrześcijanie, może ten pokój mieć w sobie i może iść z nim dalej, do swoich środowisk. I to jest dla nas bardzo ważne: kobieta pokoju – mówi Agnieszka Kałuża, członek Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet.

Warto dodać, że w dzień pielgrzymki przypada liturgiczne wspomnienie św. Rity, której relikwie będą towarzyszyć modlącym się na Jasnej Górze kobietom.

Reklama

– Atrybutem świętej jest róża, dlatego zapraszamy kobiety właśnie z tym kwiatem, aby mogły go poświęcić i zawieźć do domu – dodaje Agnieszka Kałuża.

On-line

Modlitewne spotkanie będzie transmitowane na kanale sanktuarium jasnogórskiego na YouTubie, na stronie internetowej episkopatu Polski oraz na stronie internetowej i na profilu na Facebooku projektu Kierunek Niebo, co umożliwi szeroki udział w tym wydarzeniu także osobom, które nie będą mogły przybyć na Jasną Górę.

Dla kobiet

Biskup Szlachetka w 2020 r. w rozmowie z portalem Opoka wyjaśnił m.in. potrzebę istnienia duszpasterstwa dedykowanego specjalnie kobietom. Przypomniał, że „Kościół jest i nadal powinien być przystanią, w której kobiety będą się spotykać z Bogiem i ze sobą nawzajem, w której dzięki modlitwie i Eucharystii rozkwitać będzie ich duchowa siła i twórcza moc, tak niezbędne w kształtowaniu życia rodzinnego i społecznego”. Duszpasterstwo kobiet stara się pomagać w „przygarnianiu” przez Kościół „nowo powstających wspólnot kobiecych i prowadzeniu ich duchowej formacji, a także w formowaniu ich animatorek i duszpasterzy, którzy w diecezji i parafii prowadzą działalność w duszpasterstwie kobiet. (...) wspierać i inspirować wiele koniecznych działań oraz uczestniczyć w ich wdrażaniu. Do tych działań należy np. opracowanie projektu stworzenia Rady Ekspertów przy KRDK, by czerpać z dorobku prowadzonych przez nich badań dotyczących aktualnej sytuacji kobiet i ich szeroko rozumianych potrzeb”.

2022-05-17 08:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitewne spotkanie kobiet na Jasnej Górze „Pielgrzymka kobiet miłujących pokój"

„W czasach, gdy ludzkość przeżywa tak głęboką przemianę, kobiety przepojone duchem Ewangelii mogą uczynić wiele, by pomóc ludzkości przetrwać" – papież Franciszek.

W niedzielę 22 maja 2022 roku, na kilka dni przed Dniem Matki, w miesiącu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie, Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet organizuje ogólnopolską pielgrzymkę kobiet na Jasną Górę. Trwająca na Ukrainie wojna i będący jej skutkiem kryzys humanitarny, przejawiający się już ponad 2 milionową migracją kobiet i dzieci do Polski i innych krajów europejskich, motywują nas nie tylko do materialnego wsparcia naszych braci i sióstr, ale przede wszystkim do wsparcia duchowego. Wierzymy, że u tronu Królowej Polski, naszej Matki, uprosimy u Boga miłosierdzie dla świata i pokój w sercach dotkniętych nienawiścią. Naszemu modlitewnemu spotkaniu towarzyszyć będą relikwie św. Rity, której liturgicznie wspomnienie przypada w dniu spotkania. Ufamy, że ta dzielna święta kobieta wesprze naszą modlitwę przed obliczem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek potępia niemiecką drogę synodalną

2023-01-26 09:52

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W opublikowanym w środę wywiadzie papież Franciszek potępił niemiecką drogę synodalną jako elitarną, niepomocną i niosącą zagrożenie dla procesów kościelnych. „Niemieckie doświadczenie nie pomaga”, powiedział papież Associated Press zapytany o kontrowersyjny proces, wyjaśniając, że dialog powinien obejmować „cały lud Boży”.

Ojciec Święty przeciwstawił niemieckie wydarzenie, które nie jest synodem, poszerzonemu niedawno synodowi Kościoła powszechnego na temat synodalności. Zaznaczył, że celem synodu powszechnego jest „pomoc tej bardziej elitarnej (niemieckiej) drodze, aby nie skończyła się jakoś źle, ale aby była również zintegrowana z Kościołem”. Zaznaczył, że w przypadku procesu niemieckiego „coś bardzo, bardzo ideologicznego podstępnie wkracza do Kościoła. Kiedy ideologia angażuje się w procesy kościelne, Duch Święty idzie do domu, ponieważ ideologia pokonuje Ducha Świętego” - powiedział w obszernym wywiadzie, w którym nie zabrakło uwag na temat stanowiska Kościoła w sprawie homoseksualizmu, utraty papieża-seniora Benedykta XVI - i stanu swego zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję