Reklama

Niedziela Małopolska

To jest dobre dzieło

Nasza młodzież oazowa postanowiła pokazać Kościół żywy, radosny, młody – opowiada o ciekawej inicjatywie ks. Wojciech Gazdowicz z parafii Świętej Rodziny w Chrzanowie.

Niedziela małopolska 23/2022, str. III

[ TEMATY ]

oaza

Aleksandra Starościk

Jedna z grup w trakcie wykonywania zadań

Jedna z grup w trakcie wykonywania zadań

Zaangażowane w projekt animatorki stwierdzają, że to był dobrze wykorzystany czas. Ola Starościk przyznaje, że wszystko zaczęło się od pomysłu, aby do oazy zaprosić młodzież ze starszych klas szkoły podstawowej. Opowiada: – Chcieliśmy pokazać, że we wspólnocie obok modlitwy, formacji jest czas na wzajemne poznawanie się, na zabawę. Ania Nowak zaproponowała, byśmy zorganizowali grę terenową na wzór „Among Us”. Pomysłodawczyni przyznaje, że zainspirowała się projektem, który znalazła w internecie i wstępnie zaproponowała jego realizację na spotkaniu z animatorami Oazy Dzieci Bożych.

Gra w realu

Wydarzenie zaplanowano na sobotę 21 maja. – Na zaproszenie odpowiedziało 51 osób – informuje ks. Wojciech i relacjonuje: – Najpierw było spotkanie integracyjne w salkach, żeby się poznali i podzielili na 3 grupy, które potem brały udział w różnych aktywnościach starannie przygotowanych w ramach gry terenowej. Z naszej strony było zaangażowanych 9 animatorów i dwóch księży, bo ksiądz proboszcz też do nas dołączył.

– Było 6 stacji, a przy każdej – animator pilnujący, aby zadania zostały starannie wykonane – opowiada Ania Nowak. Dodaje, że były różne konkurencje, w tym m.in. zabawa w kryptografów, zadania sprawnościowe. Uczestnicy zmierzyli się z pytaniami z kursu do bierzmowania, mieli odtworzyć scenkę biblijną. Atrakcją okazały się strzelanie do tarczy z karabinków ASG, czy rzut… siekierą. Zapewnia: – Realizacja zadań wywołała dużo entuzjazmu.

Ksiądz Gazdowicz informuje, że uczestnicy spotkali się także z proboszczem, ks. Grzegorzem Masnym, który im opowiedział, jak będzie wyglądało przygotowanie do bierzmowania w klasach VII i VIII. Z kolei dwie animatorki dały świadectwo działania w oazie i zaprosiły na spotkanie oazowe. Podkreśla z satysfakcją: – W niedzielę kilkoro uczestników sobotniego wydarzenia było razem z nami na Mszy św.

Przyjazna atmosfera

Animatorki przekonują, że oaza to miejsce wzrastania w wierze i wzajemnego ubogacanie się w przyjaznej atmosferze, dlatego zależy im, aby jak najwięcej młodych trafiło do ich grupy. Ania Nowak zaznacza: – Jesteśmy w tej wspólnocie po to, aby się wzajemnie uczyć, formować i chcemy to przekazywać młodszym. Widzę po sobie, że ludzie w oazie są bardziej dojrzali, że potrafią czerpać radość z życia.

Reklama

Ola Starościk przyznaje, że gdy trafiła do oazy, w parafii należało do niej niewiele osób, z którymi odbudowywała grupę. – Zależy mi, aby nasza wspólnota oazowa prężnie działała – wyznaje i zaznacza: – Myślę, że to jest dobre dzieło, więc trzeba dbać, by trwało.

Ksiądz Wojciech Gazdowicz podkreśla zaangażowanie animatorek i animatorów w przygotowanie i realizację spotkania. Z uznaniem mówi o ich kreatywności, o poświęconym czasie. Przekonuje, że warto wspierać młodzież i proponować jej wzrastanie we wspólnocie. Zauważa: – Żyjemy w dobie atomizacji społeczeństwa. Każdy myśli o sobie. Tymczasem wspólnota ubogaca, może stworzyć silne więzi, dać wsparcie. Uczy też wzajemnego działania na rzecz dobra. We wspólnocie takiej jak oaza stajemy się lepsi. Razem łatwiej nam iść do Boga.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup u oazowiczów

Niedziela sandomierska 29/2018, str. I

[ TEMATY ]

oaza

wakacje

bp Krzysztof Nitkiewicz

Ks. Adam Stachowicz

Oazowicze z Wisłoka Wielkiego na wyprawie w górach

Oazowicze z Wisłoka Wielkiego na wyprawie w górach

Przeżywających wakacyjne 15-dniowe rekolekcje zorganizowane przez Ruch Światło-Życie odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz. 9 lipca Ordynariusz Sandomierski był u młodzieży w bieszczadzkich ośrodkach w Wisłoku Wielkim, Olchowej, Mchawie i Skorodnem oraz u rodzin w Uhercach Mineralnych. Hasłem tegorocznych rekolekcji wakacyjnych, a później całego roku formacyjnego w Ruchu Światło-Życie, są słowa: „Młodzi w Kościele”. W turnusach oazowych biorą udział osoby, które są zaangażowane w Ruch Światło-Życie oraz takie, które po raz pierwszy na wakacyjnych wyjazdach mają do czynienia z wypoczynkiem, formacją i modlitwą

Zakończyły się pierwsze turnusy dla uczestników Oazy Dzieci Bożych zorganizowane na terenie diecezji w Mędrowie i Niemienicach oraz w Bieszczadach dla Oazy Nowej Drogi w Wisłoku, Łodynie, Ustjanowej i Mchawie. Starsza młodzież na Oazie Nowego Życia wypoczywała w ośrodkach w Olchowej i Skorodnem. Łącznie, jak podają odpowiedzialni za organizację wypoczynku, to ponad 400 osób.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: Rodzice nadeszła wasza godzina!

2022-08-15 13:52

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

BPJG

Ok. 80 proc. Polaków zaangażowało się konkretnie w pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainie, ośmielę się to nazwać kolejnym "cudem nad Wisłą" – powiedział w poniedziałek na Jasnej Górze w Częstochowie metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

W poniedziałek w tym najważniejszym polskim sanktuarium obchodzone jest uroczyście święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia to także rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., nazywanej też "cudem nad Wisłą".

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wotum za Cud nad Wisłą

2022-08-16 16:30

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Piotr Drzewiecki

W 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Świątynia jest wotum łodzian za Cud na Wisłą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję