Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Świat potrzebuje dziś misji

Kościół musi na nowo odkryć, że jest misyjny, bo dzisiejszy świat musi poczuć, iż Bóg jest obecny i jest Ojcem, który chce dobra swoich dzieci – powiedział na Jasnej Górze abp Giovanni Pietro Dal Toso. Przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych celebrował Mszę św. na zakończenie X Pielgrzymki Żywego Różańca, poprzedzonej II Ogólnopolskim Kongresem Różańcowym. Dwudniowe spotkanie było dziękczynieniem za majową beatyfikację Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca, i za Papieskie Dzieła Rozkrzewiania Wiary w 200. rocznicę ich powstania – także z jej inicjatywy.

Specjalne przesłanie przekazał papież Franciszek, który życzył, aby „modlitwa różańcowa oraz podejmowane dzieła apostolskie przyniosły w Kościele i rodzinach trwałe owoce”.

Arcybiskup Dal Toso przypomniał, że również dzisiaj świat potrzebuje misji, ponieważ „musi na nowo usłyszeć, że miłość jest możliwa i że życie oddane z miłości przynosi owoce”. Dodał, że Paulina Jaricot jest wielką błogosławioną, a jej charyzmat zasługuje na uznanie, miłość i życie nim także teraz. – Misja i modlitwa idą w parze i to jest dziedzictwo pozostawione przez bł. Paulinę – powiedział.

Przedstawiciel Watykanu podziękował członkom Żywego Różańca za ofiary składane na wsparcie misji.

Jak poinformował ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, w ostatnich latach członkowie Żywego Różańca w Polsce na budowę kościołów na misjach przekazali 600 tys. zł. To pod względem finansowej hojności siódme miejsce w Europie. Ksiądz Będziński podkreślił, że Polacy są bardzo dobrze postrzegani w dziele ewangelizacji duchowej, czyli wsparcia misji modlitwą, cierpieniem i ofiarą, np. pierwszych piątków miesiąca.

Podczas spotkania przypomniano, że większość ludzi na świecie nie zna jeszcze Chrystusa, dlatego bardzo potrzebujemy tych, którzy wyjeżdżają na misje, ale też ewangelizatorów, którzy także w naszych krajach, o dawnej tradycji chrześcijańskiej, będą świadkami Ewangelii.

Reklama

Pątniczy sezon rozpoczęty

Po 6 dniach na Jasną Górę dotarła 4 czerwca 367. Piesza Pielgrzymka Łowicka, a w niej 220 pątników. Skoro „jaskółka”, jak mówią paulini, już jest – to znak, że sezon rozpoczęty. Według tradycji, to jedna z najstarszych polskich pielgrzymek, która odbywa się nieprzerwanie od 1656 r.

Pątnicy szli z hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”, modląc się o pokój w sercach i na świecie i dziękując za bł. Stefana Wyszyńskiego.

– Łowiczanie mówili: innegośmy pana nigdy nie mieli, jeno prymasa. Chcemy mu za to wszystko podziękować i prosić, by dalej wypraszał nam łaski – powiedział przewodnik pielgrzymki ks. Wiesław Frelek.

W kazaniu łowicki biskup pomocniczy Wojciech Osial podkreślił, że „pielgrzymka jest cudowna, ponieważ jest świadectwem dla świata”. Jak wyjaśnił, „idzie w niej nasza wiara – wiara tradycyjna, prosta, ale niezwykle głęboka i szczera”. Podziękował też za każdy znak modlitwy i pokuty w intencji ustania wojny.

Jasnogórski flesz

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypada 16 czerwca. O godz. 10 w archikatedrze świętej Rodziny w Częstochowie sprawowana będzie Msza św.; po niej wyruszy centralna procesja eucharystyczna na Jasną Górę.

• 15 czerwca – pielgrzymka pracowników Naszego Dziennika.

• 17-19 czerwca – rekolekcje dla Niespokojnych Nadzieją.

• 17-18 czerwca – pielgrzymki: Akcji Katolickiej, rodzin adopcyjnych kleryków ze Sri Lanki, redakcji i czytelników tygodnika Warszawska Gazeta.

• 18 czerwca – Msza św. dziękczynna za kanonizację Karola de Foucauld; pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Jezusa.

• 18-19 czerwca – pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości.

• 19 czerwca – pielgrzymki: przedsiębiorców, podwórkowych kółek różańcowych dzieci.

2022-06-07 12:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

seminarium

Magdalena Pijewska/Niedziela

“W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi” – pod takim hasłem odbyła się V Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę. Ponad 2 tys. seminarzystów, wykładowców i rektorów seminariów z Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski spotkało się 18 kwietnia najpierw na modlitwie w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

W modlitwie wzięli udział również: abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa, abp Wojciech Polak, prymas Polski, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, bp Damian Bryl, biskup pomocniczy z Poznania i bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję