Reklama

Kościół

Wokół Bożego kultu

Nawet w afrykańskiej Ghanie w wielu kościołach przedmioty używane do liturgii pochodzą z Polski.

Otwarta przez nuncjusza apostolskiego w Ghanie – abp. Henryka M. Jagodzińskiego XXIII Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo w Targach Kielce zgromadziła ponad 170 wystawców i trwała od 6 do 8 czerwca.

– Życzę uduchowienia i owocnych spotkań biznesowych – powiedział podczas otwarcia dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz nazwał SacroExpo „próbą stworzenia warunków do rozmowy człowieka z Bogiem”. Z kolei honorowy gość wydarzenia – abp Jagodziński podkreślił: – Od 2 lat pracuję w Ghanie i mam okazję jeździć po różnych miejscach w tym kraju. Zauważyłem, że w wielu kościołach przedmioty używane do liturgii pochodzą również z Polski. SacroExpo jest bardzo potrzebne i cieszę się, że spotkanie producentów tego, co służy Bożym sprawom, ma miejsce w Kielcach.

Zakres branżowy targów SacroExpo jest ogromny. Obejmuje m.in.: architekturę sakralną wnętrz i krajobrazu, nekropolie, instalacje alarmowe, ludwisarstwo, ewangelizację multimedialną oraz wszelką działalność religijną. Nieodłącznym elementem wystawy jest muzyka i sztuka. Podczas 23. edycji wydarzenia można było nie tylko sprawdzić funkcjonalność m.in. cyfrowych i mechanicznych organów kościelnych, ale także podziwiać unikatowe obrazy religijne, niepowtarzalne wyroby artystyczne i reprodukcje dzieł sztuki chrześcijańskiej. Wśród wystawców znaleźli się również producenci szat liturgicznych, alb, ornatów i wielu innych produktów. W tym roku zainteresowanie księży proboszczów skupiało się wokół systemów grzewczych – to obecnie temat nr 1 z racji wciąż rosnących cen energii.

W czasie pandemii sporą uwagę przywiązywano na SacroExpo do propozycji bezgotówkowych ofiaromatów i datkomatów czy bezdotykowych kropielnic z wodą święconą. Oferta tych nowoczesnych rozwiązań pojawiła się na wystawie także w tym roku.

2022-06-14 11:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z miłości do liturgii

Niedziela przemyska 50/2021, str. IV

[ TEMATY ]

liturgia

ceremoniarze

Łukasz Sztolf

Diecezja przemyska jest bogatsza o kilkudziesięciu nowych ceremoniarzy

Diecezja przemyska jest bogatsza o kilkudziesięciu nowych ceremoniarzy

W archikatedrze przemyskiej bp Stanisław Jamrozek pobłogosławił 80 nowych ceremoniarzy archidiecezji przemyskiej. Uroczystość była zwieńczeniem rocznej formacji.

Katedra przemyska 27 listopada wypełniła się armią ceremoniarzy, którzy od tej pory będą posługiwali przy ołtarzu Chrystusa jako ci, którzy w sposób szczególny dbają o piękny przebieg liturgii, przygotowanie służby liturgicznej i właściwe jej rozumienie.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: XXIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-04 08:58

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Druga niedziela Adwentu w Kościele katolickim w Polsce jest tradycyjnie od 2000 roku Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie naszych sióstr i braci w wierze na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego. Poza tym dotyczy to także Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).

Jak co roku przez cały ten dzień w świątyniach katolickich w całym kraju sprawowane są Msze św. w intencji naszych współwyznawców i rodaków za wschodnią granicą z kazaniami na ten temat, a pieniądze, zebrane w tym czasie na tacę i do specjalnie wystawionych puszek przeznacza się na materialne wsparcie tamtejszego Kościoła. Obejmuje ona pomoc przy odbudowie i remontach istniejących już, ale na ogół bardzo zniszczonych świątyń i przy budowie nowych, zakup i wysyłanie sprzętu liturgicznego (kielichy, monstrancje, pateny itp.), Mszałów i innych ksiąg świętych, szat liturgicznych, a także literatury religijnej. Należy pamiętać, że po całych dziesięcioleciach prowadzonej przez komunistów bezwzględnej walki z wszelkimi przejawami życia religijnego, a także – w wypadku zachodnich regionów ówczesnego ZSRR – z polskością, duchowe potrzeby tamtejszych wiernych są i długo jeszcze będą ogromne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję