Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Modlili się o trzeźwe życie

Po pandemicznej 2-letniej przerwie na Jasnej Górze odbyły się 32. Spotkania Dla Uzależnionych. To przede wszystkim czas wspólnej modlitwy o trzeźwe życie, wolne nie tylko od alkoholu, ale także od innych używek i nałogowych zachowań. Ich uczestnicy – a przybyło ich tysiące – przekonywali, że jeśli trwa się przy Matce Bożej, można się wyzwolić z niewoli nałogu. Odbyły się mityngi, czyli grupowe spotkania ze świadectwami, m.in. dla anonimowych alkoholików, narkomanów, przemocowców, hazardzistów, dłużników.

Ludzie borykający się ze swymi nałogami po latach zmagań, terapii, pracy nad sobą patrzą wstecz z wdzięcznością, zwłaszcza na tych, którzy stanęli na ich drodze. Tak jest z Marcinem, który reprezentuje grupę DDA, czyli dorosłych dzieci alkoholików. Marcinowi przynależność do tej grupy pozwoliła odkryć, że to nie tylko jego problem, że nie jest z nim sam. Spotkał osoby, które borykają się z podobnymi trudnościami, i to podniosło go na duchu.

Jak wspomina o. Ryszard Bortkiewicz, paulin, idea spotkań narodziła się w 1989 r. wśród trzech uzależnionych, którzy chcieli podzielić się z innymi radością trzeźwości i pokazać, że warto podjąć walkę o lepsze życie. Na pytanie, co zrobić, by wkroczyć na drogę trzeźwości, o. Bortkiewicz odpowiada, że „pierwszym, podstawowym krokiem jest mieć w sobie nadzieję, że uda się zmienić moje życie, że uda się żyć bez używki”. Podkreśla jednak, że siła jest we wspólnocie, bo „bohatera w pojedynkę nie ma”.

Zawierzają swoje kapłaństwo Maryi

Na Jasną Górę przybywają z prawie wszystkich polskich diecezji i różnych zgromadzeń zakonnych neoprezbiterzy, którzy tutaj celebrują pierwsze – prymicyjne Msze św. i zawierzają swoje kapłańskie życie Maryi. Czynią to na wzór bł. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II, którzy także w pierwszych dniach kapłaństwa przybywali na Jasną Górę.

Ksiądz Karol Kalwa z diecezji toruńskiej uważa, że Matka Boża, szczególnie Ta w jasnogórskim wizerunku, jest Osobą bardzo ważną w życiu nie tylko każdego Polaka czy chrześcijanina, ale także każdego kapłana. – Najlepiej jest u mamy, bo każda matka wie, co jest najlepsze dla jej dziecka. Podobnie Maryja zna nasze potrzeby. Również kapłani, gdy przeżywają trudności, uciekają się do Niej, bo nie ma lepszej matki od Maryi – podkreślił neoprezbiter.

Reklama

Niektórzy nowo wyświęceni kapłani na obrazku prymicyjnym umieścili wizerunek Jasnogórskiej Maryi.

Doświadczenie pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę wpisuje się w powołania wielu młodych ludzi. Część neoprezbiterów przybywała tu przy różnych innych okazjach.

– Od lat przyjeżdżałem tu praktycznie co roku i służyłem przy tym ołtarzu jako ministrant, kleryk i diakon. Teraz mam zaszczyt stanąć przy nim jako Chrystusowy kapłan. To wielkie i nieopisane przeżycie – wyznał ks. Krystian Stasiak z diecezji świdnickiej.

– 28 maja to dzień moich urodzin, data przyjęcia święceń kapłańskich i wspomnienie błogosławionego prymasa. Dla mnie kard. Wyszyński jest wzorem świętości. Tak jak on zawierzył Maryi swoje życie, tak i ja przyjeżdżam tutaj, żeby oddać wszystko Bogu przez Nią. Prymasowskie zawołanie Soli Deo per Mariam stało się moim drogowskazem – powiedział ks. Cyryl Zieliński z archidiecezji wrocławskiej.

Jasnogórski flesz

• 21-22 czerwca – pielgrzymka Węgrów

• 23 czerwca – pielgrzymka kombatantów okresu stalinowskiego

• 23-26 czerwca – Jasnogórskie Dni Skupienia

• 25 czerwca – pielgrzymka duchowieństwa i wiernych Kościoła greckokatolickiego; czuwanie Ruchu Czystych Serc oraz redaktorów i czytelników Miłujcie się!

• 26 czerwca – XLI Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego.

2022-06-14 11:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: nocne czuwania uczestników pieszych pielgrzymek

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Od początku roku na Jasną Górę na nocne czuwania przybywają uczestnicy letnich pielgrzymek pieszych. To już zwyczaj, że ci, którzy odprawiają rekolekcje w drodze, chcą także w innym czasie i nieco dłużej „pobyć” z Matką Bożą. Już modlili się pątnicy kilku grup Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, a dziś przyjadą przedstawiciele pielgrzymki legnickiej. Wszystkim towarzyszy prośba o dobre przygotowanie do wędrówki i o to, by pielgrzymki mogły wrócić do tradycyjnej formy czyli by wszyscy pątnicy mogli przejść całą trasę.

- W tym roku wyruszymy na szlak już po raz 30. Będzie to więc jubileuszowa piesza pielgrzymka - powiedział ks. Mateusz Rycek, ojciec duchowy pielgrzymki legnickiej. "Już wybiegamy w przyszłość i chcemy przygotować się do tej pielgrzymki, która odbywać się będzie na przełomie lipca i sierpnia. Tu, u Maryi, przeżywamy wyjątkowy czas. Modlimy się także za naszą Ojczyznę” - dodał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Studenci pytają o Kościół i państwo

2023-01-26 09:33

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Pogadaj z Czarnym

Uniwersytet Zielonogórski

Koło Akademickie KSM przy UZ

ks. Tadeusz Stanisławski

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Tadeusz Stanisławski był gościem kolejnego spotkania Pogadaj z Czarnym

Ks. Tadeusz Stanisławski był gościem kolejnego spotkania Pogadaj z Czarnym

Kościół a państwo – taki był temat kolejnego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym.

Gościem Koła Akademickiego KSM był ks. dr hab. Tadeusz Stanisławski, dziekan wydziału prawa i administracji UZ.

CZYTAJ DALEJ

Media: Prezydent Biden rozważa wizytę m.in. w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji

2023-01-26 18:26

[ TEMATY ]

wizyta

Joe Biden

PAP/SHAWN THEW

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - podały w czwartek telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. Wśród rozważanych lokalizacji jest Polska.

"Podróż nie jest jeszcze potwierdzona (...) ale jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę" - donosi CNN. Według telewizji mało prawdopodobne jest, by Biden złożył wizytę na Ukrainie, ze względów bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję