Reklama

Niedziela Małopolska

Czas podziękowań i refleksji

22 czerwca klasztor paulinów na Skałce, nazywany perłą ziemi małopolskiej, będzie obchodził 550. rocznicę istnienia.

Niedziela małopolska 25/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Kraków

Paulini

MFS/Niedziela

Przedstawiciele skałecznych paulinów oraz władz samorządowych Małopolski i Krakowa podczas konferencji poświęconej przygotowaniom do jubileuszu

Przedstawiciele skałecznych paulinów oraz władz samorządowych Małopolski i Krakowa podczas konferencji poświęconej przygotowaniom do jubileuszu

Wraz z ojcami i braćmi oraz klerykami Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów jubileusz świętuje Kraków i Małopolska. To okazja do podsumowań i gorących podziękowań Bogu – za nieustanną opiekę nad tym miejscem i ludziom, którzy temu dziełu przez wieki służyli. To także czas na refleksję nad trwaniem i przemijaniem…

Jubileuszowe wydarzenia

Skałka to miejsce męczeństwa św. Stanisława, biskupa i męczennika, gdzie przybywają czciciele z całej Polski, gdzie przez wieki wypraszali łaski dla ojczyzny i dla siebie. Tu od XVII wieku działa Kolegium teologiczne – dziś Wyższe Seminarium Duchowne, skąd posyłani są na cały świat paulińscy kapłani-misjonarze. Skałka to również pomnik polskiego dziedzictwa narodowego, historii i kultury. To Krypta Zasłużonych – w podziemiach bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława BM znajdują się sarkofagi wielkich twórców kultury i sztuki polskiej, w tym fundatora klasztoru – ks. Jana Długosza.

Inauguracja jubileuszu nastąpiła w niedzielę 8 maja w ramach dorocznych uroczystości ku czci św. Stanisława BM. W procesji z Wawelu na Skałkę tradycyjnie przybyli czciciele patrona Polski, aby przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci uczestniczyć we Mszy św. z udziałem Episkopatu Polski. W jubileusz wpisuje się wiele wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. sesja historyczno-pastoralna w 550. rocznicę fundacji Jana Długosza i posługi paulinów na Skałce (zaprezentowane referaty i prezentacje zostaną opublikowane w książce). Charakter naukowy miały także czwartkowe spotkania w ramach panelu dyskusyjnego.

Jak podkreśla o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru na Skałce i rektor WSD Zakonu Paulinów, 22 czerwca to data historyczna. Informuje: – 22 czerwca 1472 r. aktu erygowania klasztoru i przeniesienia praw dotyczących kościoła na Skałce na paulinów dokonał biskup krakowski Jan Rzeszowski. Dodaje, że 22 czerwca br. o godz. 17 w bazylice na Skałce zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

Reklama

Wezwanie do świętości

Zapraszając na jubileuszowe uroczystości, przekazuje, że po wspólnej Eucharystii zostanie otwarta plenerowa wystawa Na właściwym miejscu. 550 lat obecności Paulinów na Skałce. Zwraca też uwagę na kolejne wydarzenia, w tym m.in.: koncert Te Deum Laudamus, który odbędzie się 24 czerwca na dziedzińcu bazyliki na Skałce oraz uroczystości zaplanowane na 9 lipca na Wawelu, związane z 550. rocznicą zatwierdzenia fundacji Klasztoru Paulinów na Skałce przez króla Kazimierza Jagiellończyka i objęcia przez paulinów kościoła św. Michała Archanioła i św. Stanisława BM (na stronie: skalka.paulini.pl/jubileusz-550 znajduje się szczegółowy program świętowania jubileuszu).

Nawiązując do historii trwania paulinów na Skałce, przeor klasztoru zaznacza: – 550 lat temu ks. Jan Długosz – nasz fundator uznał, że to miejsce wcześniej zaniedbane, a uświęcone krwią nie tylko męczennika św. Stanisława, oddane pod gorliwą opiekę zakonników, wyda – za łaską Najwyższego – obfitsze i bardziej zbawienne owoce dla wznoszenia chwały Bożej i zbawienia ludu chrześcijańskiego.

Ojciec Tabulski podkreśla trwającą od wieków sztafetę pokoleń paulinów dbających o to miejsce, mimo wielu przeciwności. Zauważa, że jubileusz przypomina też o wezwaniu do podążania drogą, którą w minionych wiekach przeszli ojcowie i bracia paulini. I zauważa: – Można powiedzieć, że to miejsce naznaczone obecnością Boga przywołuje nas do świętości życia!

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Maryją w drodze

[ TEMATY ]

Paulini

Warszawska Pielgrzymka Piesza

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Pod hasłem „Stworzył i posłał ich” z paulińskiego Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia przy ul. Długiej wyruszyła 311. Warszawska Pielgrzymka Piesza.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się od Mszy św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, który w homilii podkreślił, że pątnicy są Kościołem w drodze i prawdziwie Kościołem synodalnym, gdzie idą kapłani i świeccy umiejący ze sobą rozmawiać i troszczyć się o Kościół, którym wszyscy jesteśmy.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję