Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Dziękczynienie za kanonizację Karola de Foucauld

Z udziałem przedstawicieli rodziny duchowej św. Karola de Foucauld i wielu czcicieli tego francuskiego pustelnika na Jasnej Górze odbyło się dziękczynienie za jego kanonizację. Przekazane zostały jego relikwie, o które poprosili sami paulini jako zakon pustelniczy.

Duchowość br. Karola inspirowana jest ideą życia na pustyni: mieści w sobie samotność, surową ascezę i kontemplację, które mają prowadzić do zjednoczenia z Bogiem. Jak zauważył o. Michał Legan, to właśnie pustynia łączy paulinów, których duchowym opiekunem jest pierwszy w dziejach chrześcijaństwa eremita – św. Paweł z Teb, z tym trapistą. – To święty, którego oddziaływanie na współczesny Kościół, świat i człowieka jest ogromne. Połączyła nas pustynia, jej duchowość, ucieczka wprost w ramiona Boga – wyjaśnił paulin.

Mszy św. dziękczynnej za kanonizację, dzieło życia i posługi br. Karola de Foucauld przewodniczył częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski. Wskazał m.in. na wartość prostego i ubogiego życia św. Karola, które dawało mu wolność. Przypomniał też, że święty zakonnik to człowiek, który niósł Jezusa w wielokulturowość – żył w krajach islamskich, daleko od miejsc, gdzie większość to chrześcijanie.

Święty br. Karol uważany jest za jednego z duchowych przewodników XX wieku. Podjął próbę radykalnego naśladowania Jezusa z Nazaretu, by pociągać do Niego innych – swoim życiem w duchu ewangelicznego ubóstwa.

Przygotowania do Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej

Spotkanie przewodników grup Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej odbyło się na Jasnej Górze. Zgodnie z tradycją kompania wyruszy na szlak 6 sierpnia i już po raz 311. pątnicy przemierzą drogę ze stolicy do Częstochowy. Pielgrzymkę tworzą dwadzieścia dwie grupy prowadzone przede wszystkim przez paulinów, ale nie tylko. Przygotowania trwają już od wielu miesięcy, bo to wielkie organizacyjne i duszpasterskie przedsięwzięcie.

Ojciec Krzysztof Wendlik, przeor warszawskiego klasztoru Paulinów i kierownik pielgrzymki, wśród organizacyjnych przygotowań wylicza te najważniejsze: objazd trasy i odbywanie wielu spotkań z wójtami, burmistrzami, proboszczami i mieszkańcami, którzy przyjmują pielgrzymów; zabezpieczenie medyczne – lekarze, pielęgniarki, ambulanse; zabezpieczenie ekologiczne – m.in. wywóz śmieci; służba porządkowa – kierujący ruchem.

Reklama

Kierownik WPP podkreśla, że to tylko niektóre aspekty organizacyjne, ale spotkanie przewodników grup to także przygotowania od strony duszpasterskiej. Hasłem tegorocznej kompanii będą słowa: „Stworzył i posłał ich”. Konferencje przygotowała biblistka dr Danuta Piekarz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a autorem tekstów nowenny jest o. dr Marek Tomczyk, paulin.

Definitor paulinów, czyli przedstawiciel władz generalnych zakonu, który jest przewodnikiem grupy trzeciej – o. Piotr Łoza podkreślił, że warszawska pielgrzymka to dziedzictwo Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. – Gdy patrzy się na całą historię pielgrzymki, ale też na historię pielgrzymowania paulinów, widać, że jesteśmy bardzo związani nie tylko z Jasną Górą, ale z tą drogą, która prowadzi do Maryi – zauważył. Dodał, że to ważne doświadczenie, by zrozumieć, „co to znaczy trud pielgrzymowania”. Paulini uczą się tego trudu od początku zakonnej drogi, czyli od seminarium.

Internetowe zapisy na Warszawską Pielgrzymkę Pieszą rozpoczną się 15 lipca i potrwają do 31 lipca. Zapisy stacjonarne, w klasztorze przy ul. Długiej 3 w Warszawie rozpoczną się 1 sierpnia i potrwają do 6 sierpnia rano, a więc do momentu rozpoczęcia rekolekcji w drodze.

Jasna Góra uhonorowana Krzyżem Służby Niepodległości

„Tutaj zawsze byliśmy wolni”. Za odegranie wielkiej roli w służbie Ojczyźnie i Kościołowi Jasna Góra została uhonorowana Krzyżem Służby Niepodległości. To wyróżnienie przyznała jej Formacja Niepodległościowa zrzeszająca trzydzieści siedem organizacji patriotycznych i niepodległościowych, których członkami są opozycjoniści lat 70. i 80.

Reklama

Jasnogórski flesz

• 27 czerwca – śluby wieczyste sióstr franciszkanek Rodziny Maryi;

• 1-2 lipca – pielgrzymka nauczycieli;

• 2 lipca – pielgrzymki: rycerzy i czcicieli św. Michała Archanioła, grup rekonstrukcyjnych oraz Pierwszosobotnie Zawierzenie Rodzin;

• 2-3 lipca – pielgrzymki: kawalerii konnej i stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”;

• 3 lipca – Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian.

2022-06-21 13:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Jasnej Górze pary odnowiły przyrzeczenia małżeńskie

[ TEMATY ]

Jasna Góra

małżeństwo

FrankWinkler/pixabay.com

Ponad 5 tys. wiernych z całej Polski wzięło udział w 32. Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin, która odbyła się w weekend na Jasnej Górze. Zgodnie z tradycją, podczas niedzielnej mszy zgromadzone pary odnowiły swe przyrzeczenia małżeńskie.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję