Reklama

Książki

Śladami Edmunda, brata Karola Wojtyły

Ukazała się pierwsza biografia Edmunda Wojtyły – brata papieża Polaka.

Gdy w 1978 r. Karol Wojtyła zasiadł na tronie Piotrowym, świat zainteresował się nie tylko jego postacią, ale również jego rodziną, w której ukształtował swoją wiarę i osobowość. Wówczas też po raz pierwszy większość z nas usłyszała o Mundku, jak pieszczotliwie nazywali go rodzice i młodszy brat. Od tamtego czasu minęło kilka dekad, a nadal wielu widzi w nim tylko brata Jana Pawła II – papieża i świętego. Milena Kindziuk, znakomita pisarka i autorka bestsellerowych książek, jako pierwsza odkrywa przed czytelnikami fascynującą postać starszego z braci Wojtyłów, człowieka, który dla misji ratowania ludzi i dla wierności Ewangelii poświęcił swoje młode życie i świetnie zapowiadającą się karierę lekarza. Kto wie, gdyby nie zaraził się szkarlatyną od pacjentki, którą leczył, gdyby nie odszedł przedwcześnie, być może zostałby równie sławną postacią jak jego młodszy brat...

Autorka podąża śladami Edmunda, choć nie jest to prosta wędrówka. Dziewięćdziesiąt lat dzielących nas od jego śmierci nie zatarło pamięci o nim – szczególnie w Bielsku-Białej, gdzie pracował w miejscowym szpitalu, ale sprawiło, że bezpośrednich świadków tamtych czasów już nie ma na tym świecie. Również niewiele pozostało materialnych śladów po nim, zaledwie garść zdjęć mieszczących się w małym pudełku. Pomimo tych trudności Milena Kindziuk finezyjnie i wnikliwie rekonstruuje portret człowieka, który był dla młodego Karola pierwszym autorytetem, wzorem do naśladowania. Autorka odkryła wiele istotnych dokumentów, które wypełniają luki w biografii Edmunda. Przeprowadziła liczne rozmowy z ludźmi, którzy rzucają nowe światło na jego postać. Dzięki książce dowiadujemy się nie tylko, kim był starszy brat św. Jana Pawła II, ale również, jak Edmund wpłynął na Karola.

Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II
Milena Kindziuk
Wydawnictwo: WAM
Liczba stron: 384

KSIĄŻKA DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI: "Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II"

2022-06-21 13:48

Ocena: +6 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Edmund Wojtyła wpłynął na życiowe wybory św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

Milena Kindziuk

Archiwum Mileny Kindziuk

Ciekawe jest, że to właśnie Edmund po raz pierwszy zabrał swojego o 14 lat młodszego brata w góry, a także na przedstawienie teatralne w Wadowicach, w którym sam zagrał rolę. Pasja papieża do górskich wędrówek i do teatru w dużym stopniu wzięła się od Edmunda – mówi dr Milena Kindziuk z UKSW, autorka książki pt. Edmund Wojtyła. Biografia brata św. Jana Pawła II, badaczka dziejów rodziny Wojtyłów.

Ireneusz Korpyś: Wybór Karola Wojtyły na papieża sprawił, że cały świat zaczął pytać, kim jest ten „człowiek z dalekiego kraju”. Za tym pytaniem poszło kolejne: o rodzinę nowego papieża. Wówczas po raz pierwszy usłyszeliśmy o Edmundzie, starszym bracie Karola. Dlaczego, pomimo upływu tak wielu lat, jego postać nadal dla wielu pozostaje tajemnicą?

CZYTAJ DALEJ

Nie przeszkadzajmy królestwu Bożemu wzrastać w nas!

2023-01-04 10:25

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 26-34.

Piątek, 27 stycznia 2023. Bł. Jerzego Matulewicza, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

120 lat temu urodził się Aleksander Kamiński

2023-01-28 08:08

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

wikipedia.org

120 lat temu, 28 stycznia 1903 r., urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki "Kamienie na szaniec", opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Aleksander Kamiński ps. Kamyk urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Kijowa. Tam też Kamiński kształcił się w rosyjskiej szkole powszechnej. W 1911 r. zmarł jego ojciec, co postawiło matkę w trudnej sytuacji materialnej. Aby pomóc matce, Aleksander przerwał edukację i zdobył posadę bankowego gońca. Z czasem otrzymał awans i jako urzędnik przepisywał bankową korespondencję na maszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję