Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Czas wyznaczany miłością

Wolontariusze Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie opiekują się w domach pacjentami, w terminalnych stanach choroby nowotworowej. Niosą im pomoc medyczną, materialną, duchową, psychologiczną. Sami też otrzymują pomoc od ludzi dobrej woli.

Niedziela bielsko-żywiecka 27/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

hospicjum

wolontariusze

Cieszyn

Mariusz Jaszczurowski

Koncert Walentynkowy w hospicjim w Cieszynie

Koncert Walentynkowy w hospicjim w Cieszynie

Koncert Walentynkowy, który społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie organizuje na rzecz hospicjum, jest już wieloletnią tradycją. Dzięki niej można rokrocznie wesprzeć działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty, które działa charytatywnie od sierpnia 1998 r. Powstało z inicjatywy ówczesnego kapelana Szpitala Śląskiego ks. Mirosława Szewieczka, dr. Tadeusza Niwińskiego oraz teolog ewangelickiej – Janiny Bruellowej.

Historia miłością pisana

Dyrektor „Kopernika” Regina Rakowska wspomina, że jeszcze w lutym 2020 r. udało się zagrać koncert i nikt wtedy nawet nie myślał, że wkrótce nastąpi lockdown. W 2021 r. nie było takiej możliwości, a w lutym br. też się nie udało, ponieważ wiele osób było na kwarantannie, ludzie bali się iść do teatru, trwały obostrzenia. Postanowili więc, że spróbują w czerwcu. Tym razem się udało. 24. koncertowi nadano tytuł: „Czas to miłość, a miłość to czas”. – Rodzice, uczniowie, nauczyciele, absolwenci, sympatycy naszej szkoły i hospicjum, sponsorzy wspierają nas cały czas. Nasi uczniowie mogą tutaj pokazać swoje zdolności i talenty – mówi pani dyrektor.

Zebranych w Teatrze im. Adama Mickiewicza przywitała nowa prezes hospicjum Joanna Piotrowska-Cieślar, która zastąpiła posługującą na tym stanowisku przez 9 lat Dorotę Kanię. – W hospicjum służę już 22 lata. Przez ten czas nazbierało się sporo przeżyć: doświadczenia smutku, ale i radości. Każdy człowiek z osobna tworzy swoją historię. Nasze hospicjum przez 24 lata też stworzyło swoją historię. Jest to spuścizna, na której możemy budować i z której możemy czerpać – zauważa Joanna Piotrowska-Cieślar. Zaznacza, że tę historię tworzą założyciele, pacjenci oraz ich rodziny. Częścią historii są również żywiołowe i poparte umiejętnościami Koncerty Walentynkowe, organizowane w dobrym celu. – W hospicjum czas dla drugiego człowieka wyznaczany jest miłością. A miłość – to czas jemu poświęcony. Nic więcej poza łóżkiem chorego i niebem się nie liczy. To miłość sprawia, że mimo upływu lat niezmiennie trwamy, wciąż odnajdując chęci, siły, inspiracje w tym niełatwym świecie. Jak powiedział bł. Stefan Wyszyński: „Ludzie mówią: czas to pieniądz. Ja mówię inaczej – czas to miłość”. To motto współgra z tytułem tegorocznego koncertu – dopowiada pani prezes.

Reklama

Nadzieja dla chorych

W czerwcu hospicjum rozstrzygnęło konkurs plastyczno-techniczny pt. „Maskotka dla chorego”. Skierowany był on do dzieci w wieku przedszkolnym i młodzieży szkolnej z placówek biorących udział w tegorocznej 10. kampanii Pola Nadziei, której symbolem jest żonkil. Mieli oni za zadanie narysować bądź wykonać ręcznie maskotkę dla chorego i nadać jej imię. – Żonkil niesie przesłanie o nadziei dla ludzi terminalnie chorych, jaką jest idea godnego umierania, na którą składają się: zapewnienie dobrej opieki, zmniejszenie bólu i towarzyszenie choremu aż do końca. Jes to niełatwy czas dla nas wszystkich, jednak mamy ze sobą nadzieję, że dzięki ludzkiej solidarności zdołamy przetrwać wszystkie trudności, a hospicjum nadal będzie mogło nieść pomoc nieuleczalnie chorym, jak to czyni już od 24 lat – mówią wolontariuszki Joanna Sobieska-Skoneczny i Iwona Sroczyńska.

Hospicjum organizuje szkolenia dla wolontariuszy. Niedawne poprowadził Filip Fluder, przekazując m.in. wiedzę z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Hospicjum dysponuje również dwoma magazynami bezpłatnego wypożyczania sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Z magazynu przy ul. Katowickiej korzystają chorzy na nowotwory, z drugiego nowego – w budynku Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem” przy ul. Kasztanowej – może nieodpłatnie korzystać każdy w potrzebie z Cieszyna i okolic. Wolontariusze dbają również o sferę duchową, dlatego w każdy drugi czwartek miesiąca spotykają się na Mszy św. o godz. 18 w kościele św. Krzyża u franciszkanów. Po Mszy św. można zgłosić chęć do posługi hospicyjnej.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hospicjum otwarte już na wiosnę

Niedziela kielecka 44/2013, str. 1

[ TEMATY ]

hospicjum

Katarzyna Dobrowolska

Prawdopodobnie w marcu 2014 roku będą mogli być leczeni pierwsi pacjenci w Hospicjum budowanym przez Kielecką Caritas, przy wsparciu i zaangażowaniu setek darczyńców, instytucji samorządowych, parafian i kapłanów oraz wolontariuszy i z odpisu 1 procenta. Potrzeba jeszcze 1,5 miliona, by placówka była w pełni gotowa. 18 października zainaugurowano w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej w Kielcach kampanię społeczną „Pola Nadziei”, promującą ideę hospicyjną. Młodzież, nauczyciele, przedstawiciele władz obok szkoły posadzili dziesiątki żonkili, które wiosną będą sprzedawane na potrzeby Hospicjum.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

"Essa" zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

2022-12-07 09:21

[ TEMATY ]

młodzież

Adobe.Stock

"Essa" została Młodzieżowym Słowem Roku 2022. "+Essa+ jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna" – mówi PAP prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu.

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został rozstrzygnięty. "Decyzją głosujących internautów ten tytuł przypadł tegorocznemu faworytowi – słowu +essa+. Zostało ono w ten sposób wyróżnione spośród 20 finałowych słów, które przeszły do II etapu konkursu" – wskazała w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję