Reklama

Niedziela Kielecka

Wybrała ten kościół

W 1992 r. abp Józef Kowalczyk przyozdobił papieskim diademem cudowny wizerunek Matki Bożej Mirowskiej z kościoła Nawiedzenia NMP w Pińczowie.

Niedziela kielecka 27/2022, str. I

[ TEMATY ]

Kościół

abp Józef Kowalczyk

papieski diadem

K.D.

Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej

Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej

Okrągła 30. rocznica koronacji 12 czerwca zgromadziła czcicieli Maryi, władze państwowe, samorządowe, harcerzy Chorągwi Hufca w Pińczowie.

O. Eliasz – gwardian i proboszcz parafii, witając wszystkich podkreślał, że „Maryja wybrała sobie ten kościół w centrum Ponidzia i gromadzi u swoich stóp swoje dzieci, by jako troskliwa Matka nieustannie im pomagać”. Przypomniał historię kultu obrazu Matki Bożej Mirowskiej nazwanej też Śnieżną z ok. 1600 roku.

Historia obrazu

Wizerunek był własnością ordynata Zygmunta Myszkowskiego. Początkowo przechowywano go w kaplicy na zamku pińczowskim. Już wtedy obraz otaczany był kultem. Następnie został podarowany do kościoła franciszkanów reformatów, którzy osiedlili się w Pińczowie po odsieczy wiedeńskiej w 1683 r. na prośbę Stanisława Kazimierza Myszkowskiego. „Do Jej wizerunku przybywały tłumy, zwłaszcza w czasie klęsk żywiołowych i wojen, dżumy 1706-09. Od początku czczona była jako Patronka pokoju. Modlono się również do Niej o jedność dla zwaśnionego i religijnie podzielonego miasta. W latach rozbiorów, kasacji klasztoru, a także w czasie okupacji Pani Łaskawa nie opuszczała nikogo, kto uciekał się pod Jej opiekę. Ufamy że i dziś pośpieszy nam z pomocą” – podkreślał.

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta. Eucharystię koncelebrowali: dziekan ks. prał. Jan Staworzyński, prowincjał Prowincji Matki Bożej Anielskiej o. Jacek Koman, franciszkanin, wicerektor WSD w Krakowie o. Grzegorz Chomiuk, franciszkanin i o. Kamil Kuraś, franciszkanin.

Wpatrujemy się w Jej piękno

W homilii biskup nawiązał do koronacji wizerunku, który odbiera cześć w diecezjalnym sanktuarium na Mirowie od wielu wieków. „Podobnie jak 30 lat temu, znowu wpatrujemy się w piękno Matki Bożej w tajemnicy Jej macierzyńskiej miłości. Rozważanie tej wielkiej tajemnicy daje nam nadzieję, że dzięki Jej matczynemu wstawiennictwu Pan Bóg będzie nadal interweniował w nasze dzieje i narodową historię – powiedział. Odniósł się także do uroczystości Trójcy Przenajświętszej obchodzonej w Kościele 12 czerwca. Zaznaczył że „dogmat o Trójcy Świętej należy do najtrudniejszych prawd naszej wiary”. Zachęcał wiernych do otwarcia w wierze i zaufania Bogu. – Musimy tak jak Maryja otworzyć się na moc Boga w Trójcy Świętej Jedynego, który odnawia oblicze ziemi, przemienia ludzkie serca i napełnia nas nowym życiem.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii bp Andrzej Kaleta oddał parafian i mieszkańców Pińczowa opiece Matki Bożej Mirowskiej.

Uroczystość uświetnił występ polsko-ukraińskiego zespołu muzycznego „Słowiki”, który zapewnił również oprawę liturgii i dał koncert przed Mszą św. Artyści ukraińscy dziękowali wszystkim za modlitwę o pokój, pomoc i przyjęcie w Polsce oraz okazane serce uciekającym przed wojną.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękniejący kościół

Niedziela sosnowiecka 2/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Kościół

remont

Będzin

Jarosław Ciszek

Odnowione prezbiterium będzińskiej świątyni

Odnowione prezbiterium będzińskiej świątyni

W czasie Pasterki bp Grzegorz Kaszak poświęcił nowy wystrój prezbiterium w prowadzonej przez zgromadzenie Oblatów św. Józefa parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie.

Najlepszym podsumowaniem wykonanych prac jest zadowolenie parafian. To bardzo miłe i ważne dla mnie, że odbiór prac jest aż tak pozytywny – mówi proboszcz parafii ks. Stanisław Kozik OSJ. Zmiany widać gołym okiem. Kto dawno nie był w będzińskiej świątyni, przeżyje niemały szok, widząc, jak bardzo zmieniło się jej wnętrze. W kościele wymieniono wszystkie okna, zamontowano gazowe ogrzewanie, został też odmalowany. Jednak to, co najbardziej przykuwa wzrok, to całkowicie nowa aranżacja prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję