Reklama

Niedziela Legnicka

Legnica

Gość Opus Dei

Była to historyczna chwila. Po raz pierwszy w mieście był obecny prałat Opus Dei – powiedział ks. Andrzej Ziombra.

Niedziela legnicka 27/2022, str. III

[ TEMATY ]

Wrocław

Opus Dei

Papieski Wydział Teologiczny

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Przed Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu

Przed Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu

W dniu 22 czerwca na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Fernando Ocáriz Brana, prałatowi Opus Dei, Wielkiemu Kanclerzowi Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie.

Po uroczystości we Wrocławiu prałat, wraz z osobami towarzyszącymi w drodze do Poznania, odwiedził miejsce Wydarzenia Eucharystycznego w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Został tu przyjęty przez kustosza miejsca ks. Andrzeja Ziombrę oraz grono członków i sympatyków Opus Dei.

Kustosz przypomniał gościom historię wydarzenia, które zapoczątkowane zostało w 2013 r., a także zaprosił do adoracji relikwii. Był też czas na osobistą modlitwę i medytację przed Najświętszym Sakramentem.

Reklama

Po krótkim zwiedzeniu miejsca i spotkaniu ze zgromadzonymi ks. Fernando Brana otrzymał z rąk kustosza pamiątkowy obraz, będący kopią obrazu z głównego ołtarza kościoła, przedstawiający postać św. Jacka.

– Była to historyczna chwila. Bo po raz pierwszy w Legnicy, był obecny prałat Opus Dei, który odpowiada za organizację Opus Dei na całym świecie – mówi ks. Andrzej Ziombra, wyrażając radość z tego spotkania.

Ksiądz Fernando Ocáriz urodził się w Paryżu, w rodzinie hiszpańskiej. Prałatem Opus Dei jest od 23 stycznia 2017 r.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina Pospieszalskich rusza w trasę koncertową

Łukasz i Natalia Pospieszalscy po ślubie zamieszkali we Wrocławiu. Tu zapuścili swoje korzenie, dzieci chodzą do przedszkola, a oni spełniają się zawodowo.

Gdy się ma takie nazwisko to wyboru za bardzo nie ma. Łukasz jest muzykiem - gra na fortepianie i komponuje. Natalia realizuje się z powodzeniem jako aktorka, jej pasją jest również śpiew. W okresie Bożego Narodzenia i karnawału wsiadają z całą rodziną Pospieszalskich w autokar i ruszają w wyjątkową trasę koncertową. Składa się ona zazwyczaj z ponad dwudziestu występów.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

BOŻENA SZTAJNER

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Nieść światło Chrystusa

2023-02-02 20:12

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Opatowie, w kościele Ojców Bernardynów obchodzony był Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego.

W tegoroczne obchody diecezjalnego dziękczynienia za dar osób zakonnych wpisała się poranna Msza św. sprawowana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kaplicy klasztornej sióstr klarysek w Sandomierzu oraz popołudniowa Eucharystia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opatowie. Wespół z Biskupem Ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali ks. prof. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, o. Edgar Semeniuk, gwardian oraz proboszcz parafii, ojcowie zakonni oraz przybyli księża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję