Reklama

Niedziela Łódzka

Budujcie Jego wspólnotę

Żeby budować kościół, nie wystarczy znać się na budowie. Żeby go zbudować, trzeba wiedzieć, kim jest Jezus! – mówił abp Grzegorz Ryś podczas konsekracji kościoła św. Siostry Faustyny w Łasku.

Niedziela łódzka 27/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Kościół

konsekracja

abp Grzegorz Ryś

Piotr Drzewiecki

Konsekracja kościoła św. Siostry Faustyny w Łasku.

Konsekracja kościoła św. Siostry Faustyny w Łasku.

Budowę kościoła w Łasku rozpoczęto w 2000 r. Po dziewięciu latach budowy – 4 października 2009 r. – abp Władysław Ziółek dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego do świątyni i odprawił pierwszą Mszę św. w nowych murach. Od tego czasu trwało wykańczanie i wyposażanie wnętrza kościoła.

Wspólnota parafialna przygotowywała się do uroczystości konsekracji przez kilka lat, zarówno ubogacając kościół wewnątrz, jak i dbając o rozwój duchowy, co podkreślił we wstępie uroczystej Mszy św. konsekracyjnej ks. kan. Jarosław Wojtal, proboszcz. – Parafianie marzyli o powstaniu najmłodszej w mieście parafii i posiadaniu własnej świątyni. Budowa ma swój początek z chwilą erygowania parafii 1 lipca 1996 r. Wtedy na tym miejscu rosły łany zboża. Wkrótce powstała tymczasowa kaplica, służąca naszej wspólnocie 13 lat. Już wówczas kiełkował zamysł wzniesienia trwałej, na miarę potrzeb, świątyni. Od zarania parafii przyświecały słowa Jezusa, skierowane do s. Faustyny, naszej patronki: „Ufność Jego miłosierdziu oraz świadczenie miłosierdzia bliźnim”. Na takim fundamencie oparliśmy nasze dzieła – mówił proboszcz. Następnie przedstawił krótką historię powstania nowej świątyni. – Dzięki ofiarnej pracy parafian, w 2009 r., udało się odprawić w nowym kościele pierwszą uroczystość odpustową. Jednocześnie dbaliśmy o pogłębianie relacji z Bogiem, budowanie życia duchowego całej wspólnoty parafialnej, co zaowocowało powstawaniem kolejnych grup modlitewnych oraz innych zespołów parafialnych. Do wymownych świadectw życia religijnego należą bez wątpienia powołania kapłańskie i zakonne osób pochodzących z parafii. Mogę z całym przekonaniem wyrazić gotowość wspólnoty parafialnej do przyjęcia daru, jakim jest konsekracja kościoła – dodał ks. kan. Wojtal.

W homilii metropolita łódzki zadał parafianom zasadnicze pytanie. – Kto może budować kościół? Tylko ten, kto zna odpowiedź na pytanie: kim jest Jezus? . Żeby budować kościół, nie wystarczy znać się na budowie. Żeby go zbudować, trzeba wiedzieć, kim jest Jezus. To się odnosi do tej pięknej świątyni, jak i do nas jako wspólnoty. Poza Jezusem nie mamy powodu, by tworzyć Kościół. To jest nasz Pan. Jeśli w nim pozostajemy, to mamy odwagę budować wspólnotę i zapraszać innych. Kim jest Jezus? Mamy trzy odpowiedzi w liturgii słowa – mówił abp Grzegorz Ryś. I dodał: – Postawiliście piękny kościół, nie możecie być w nim podzieleni! Nie ma powodu, który by was rozbił jako wspólnotę. Możecie być podzieleni na zewnątrz, ale tutaj się jednoczcie w nim. Jezus jest w twojej siostrze i twoim bracie. Życzę wam, abyście odświeżyli te odpowiedzi na pytania o Jezusa i się w nich na nowo odnaleźli. Dlatego teraz wybudujcie tutaj Jego Kościół jako wspólnotę.

Po homilii metropolita łódzki odmówił modlitwę konsekracyjną, po której namaścił ołtarz olejem krzyżma. Kapłani współkonsekratorzy – ks. kan. Jarosław Wojtal, proboszcz tutejszej parafii oraz ks. kan. Sławomir Ciebiada, proboszcz parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Pabianicach, namaścili olejem krzyżma ściany świątyni. Po spaleniu kadzidła na ołtarzu, metropolita łódzki okadził go, a kapłani okadzili ściany świątyni i wiernych. Na zakończenie procesu konsekracji zapalono świecie ołtarzowe oraz te, znajdujące się na ścianach konsekracyjnych.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Senat archidiecezji

Niebawem zakończą się wybory do nowej Rady Kapłańskiej. Jej członkowie będą doradzać arcybiskupowi warszawskiemu przez pięć kolejnych lat

Rada kapłańska to najważniejsze w diecezji kolegium prezbiterów. Choć władza biskupa ordynariusza jest suwerenna, to jednak niektóre decyzje musi on konsultować ze swoimi księżmi, a nawet prosić ich o akceptację. Biskup ordynariusz musi liczyć się z radą, bo niektóre decyzje wymagają zatwierdzenia bezwzględnej większości głosów jej członków.

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

Głos i droga na pustyni

2022-11-27 14:47

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

W katedrze wrocławskiej rozpoczęły się Rekolekcje na dobry początek Adwentu. Prowadzi je bp Maciej Małyga, a tematem przewodnim jest postać św. Jana Chrzciciela.

– Rozpoczynamy piękny czas Adwentu, gdy przypominamy sobie, że Pan nadejdzie. Bóg przyjdzie niespodziewanie, zaskoczy nas w prawdzie naszego życia. I dlatego św. Paweł mówi: „Żyjmy jak w jasny dzień”, ciągle świadomi bliskości Pana, Jego obecności – mówił podczas niedzielnego rozważania bp Maciej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję