Reklama

Głos z Torunia

Przepis na apostoła

Niedziela toruńska 27/2022, str. IV

[ TEMATY ]

apostoł

kapłani

Ks. Paweł Borowski

Ludzie cenią kapłanów, którzy budują wspólnotę

Ludzie cenią kapłanów, którzy budują wspólnotę

Czy chcieliby być święci? Z pewnością, ale bez formacji się nie obejdzie. Dlatego właśnie już piąty raz kapłani diecezji toruńskiej zbierają się w wybranym kościele, by w Dniu Świętości Życia Kapłańskiego modlić się i słuchać, jak stać się wiernymi uczniami Pana. W tym roku 9 czerwca gościło ich sanktuarium bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Świadkowie

Miło jest zobaczyć kapłanów, którzy jeszcze jako wikariusze nie opuścili chyba żadnego spotkania wspólnoty modlitewnej, która została powierzona ich opiece przez proboszcza. Nie trzeba się chyba zastanawiać, jak bardzo są oddani własnej wspólnocie parafialnej, kiedy sami zostali proboszczami? Rodzi się wdzięczność wobec tych, na których modlitwę zawsze można liczyć, a w trakcie spowiedzi podpowiedzą dobre rozwiązania (trzeba tu wiele współpracy z Duchem Świętym). Pięknie wyglądają ci, którzy otworzywszy brewiarze, wpatrują się w Słowo Boże z takim zaangażowaniem, że przypominają św. Jana Ewangelistę, który ma spożyć zwój podany przez anioła.

Służą nie tylko świeckim. Tego dnia w sanktuarium bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim przyszli diakoni przygotowywali się do swoich święceń. Każdy z nich odkrył swoje powołanie dzięki spotkaniu, a nawet przyjaźni z innym księdzem.

– Ludzie potrzebują autentycznego świadka wiary, człowieka szerokiego serca, zdolnego do budowania wspólnoty; człowieka, którego życie pokazuje, że spotkał Boga i Go pragnie – mówił w konferencji formacyjnej ks. prał. Sławomir Oder. Sam doskonale wie, że to jest możliwe – w końcu służył jako postulator procesów Jana Pawła II, ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, a teraz zajmuje się procesem matki Magdaleny Mortęskiej, której również leżała na sercu formacja apostołów – ludzi, którzy w niezwykle trudnych czasach zaniosą innym znak nadziei, Boga Żywego. Bliski wielu ks. Frelichowski mawiał, że „kapłan nie ma być poczciwy, kapłan ma być święty”.

Reklama

Kontemplatycy

Skąd jednak czerpać moc do bycia prawdziwym świadkiem? Jest jedno źródło: modlitwa, wierne trwanie przed Bogiem. Ks. Wicek mawiał, że to u stóp Najświętszego Sakramentu człowiek przejmuje się pragnieniami Bożymi. – Bóg wychodzi naprzeciw nam, patrzy na nas z miłością. Spotkanie z Nim jest źródłem, które wewnętrznie przemienia, napełnia pokojem, wolnością. Sam Bóg jest bliski i to powinno być rysem osobowości kapłańskiej – mówił ks. Oder, dodając z naciskiem: „Modlitwa to nie tylko obowiązek! To wyraz przyjaźni i miłości, wybór naszego serca!”.

Trwanie przed Panem przemienia, pokazuje prawdę o tym, co człowiek nosi w sercu. – Zależy mi na budowaniu Królestwa Bożego czy własnych ambicji, jestem funkcjonariuszem sacrum czy świadkiem Chrystusa? – pytał rekolekcjonista, zwracając uwagę na czystość intencji w posługiwaniu. Jednocześnie przypominał, że to właśnie dzięki miłości Chrystusa można zacząć od nowa.

Odnowieni

Eucharystii w tym dniu przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz bydgoski. Wraz z nim obecni byli biskup senior Andrzej Suski i bp Józef Szamocki. Pasterz sąsiedniej diecezji już w pierwszych słowach przypomniał, że dzień skupienia to zachęta do rozpalenia charyzmatu na nowo. Co ważne, szczególnym darem kapłanów jest ojcostwo duchowe.

Swoje nauczanie opiera na słowach papieża Franciszka skierowane do kapłanów z okazji rocznicy śmierci św. Proboszcza z Ars. Przypomina nie tylko o pięknie powołania i pokorze, która rodzi się z wdzięczności, ale i o kryzysach, które dotykają kapłanów. Pyta o czystość serca, zachęca do powrotu do pierwotnej miłości, dzieląc się jednocześnie osobistym świadectwem.

Bydgoski hierarcha zwraca również uwagę na problem smutku i zniechęcenia, pojawiającego się szczególnie w zetknięciu ze światem, który odrzuca Chrystusa. Tymczasem „smutek paraliżuje naszą posługę i modlitwę, jest wrogiem życia duchowego”. Co ma uczynić kapłan, doświadczający kryzysu? Pamiętać o Chrystusie Zmartwychwstałym, który zwyciężył nad grzechem i śmiercią. Wołać o moc Ducha Świętego jak apostołowie pośród prześladowań. Wreszcie powierzać się Maryi, nauczycielce wiary, która „otwiera nam oczy na Boga i przywraca nadzieję, przypomina o Bożej miłości”.

Reklama

Są tak bardzo potrzebni. Bp Włodarczyk mówi: „Ludzi najbardziej umacnia głoszone Słowo, moc Ewangelii, prawdy, której potrzebują”. Jednocześnie z różnych stron dochodzą opinie o potężnym kryzysie powołań. Tymczasem bydgoski pasterz przekonuje: „To nie jest tak, że Pan Jezus nie powołuje, tylko trudniej dziś odpowiedzieć na Jego wezwanie. Módlmy się więc o odwagę odpowiedzi dla tych, którzy są powołani, prośmy, aby ustąpiły wszelkie bariery, także w rodzinach”.

Co ciekawe, z nauczania ks. Odera i bp. Włodarczyka mogą skorzystać nie tylko kapłani, ale i świeccy, którzy posługują w różnych wspólnotach. Czy wracasz do pierwotnej miłości? Czy spędzasz czas przed Panem? Czy słuchasz Jego natchnień? Może właśnie nadszedł czas, by rozpalić na nowo charyzmat?

Jeśli uważasz, że Pan Bóg powołuje Cię do kapłaństwa i chciałbyś mu służyć jako ksiądz, przyjdź porozmawiać o tym z księdzem rektorem w terminie do 14 lipca. (można się zgłaszać jeszcze przed ogłoszeniem wyników matury) Na spotkanie najlepiej umówić się telefonicznie: 56 6584 625, 56 6584 605; lub mejlowo: sekretariat@wsdtorun.pl

Wymagane dokumenty, które można przynieść na rozmowę wstępną lub dostarczyć do 16 września do sekretariatu:

1. własnoręcznie napisane podanie o przyjęcie skierowane do Biskupa Toruńskiego Wiesława Śmigla,

2. własnoręcznie napisany życiorys,

3. opinia od księdza proboszcza,

4. opinia od katechety ze szkoły średniej,

Reklama

5. skrócony odpis aktu urodzenia,

6. metryka chrztu i bierzmowania,

7. świadectwo ukończenia szkoły średniej,

8. świadectwo maturalne,

9. zaświadczenie o niekaralności,

10. trzy aktualne zdjęcia legitymacyjne,

11. ksero dowodu osobistego.

W przypadku wątpliwości zachęcam do kontaktu telefonicznego lub mejlowego.

Ks. dr hab. Stanisław Adamiak Rektor WSD w Toruniu

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stając nad grobami kapłańskimi

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2017, str. 5

[ TEMATY ]

kapłani

Bogdan Nowak

Kapłańskie groby na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Kapłańskie groby na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Jeszcze czuję ich wzrok, serdeczny uścisk rąk, kawę stawianą w baraku obok powstającej świątyni, delikatne słowo w kratkach konfesjonału ustawiające moje dalsze życie, wyrazy ojcowskiej nadziei w dramatycznych i tragicznych momentach mojego ziemskiego pielgrzymowania. Staję nad mogiłami tych spracowanych i zmęczonych trudnym duszpasterstwem na Ziemiach Zachodnich, zaludnionych szybko w powojennym czasie przez wysiedlonych Polaków z Kresów.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję