Reklama

Niedziela Wrocławska

Ciekawe miejsca w archidiecezji wrocławskiej

Mały Watykan

Rozpoczęły się wakacje. Wielu z nas planuje ciekawie spędzić ten czas, dlatego chcemy przez kilka numerów pokazać piękne miejsca na terenie archidiecezji wrocławskiej. Na początek jej serce, czyli Ostrów Tumski.

Niedziela wrocławska 27/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Wrocław

Ostrów Tumski

ks. Łukasz Romańczuk/ Niedziela

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski

Jest to najstarsza dzielnica miasta. Przechodząc jej uliczkami, możemy poczuć się tak, jakbyśmy chodzili po samym Watykanie, stąd też ta część Wrocławia nazywana jest małym Watykanem. Pod wieczór możemy tam spotkać latarnika, który zapala gazowe lampy. Na wyciągnięcie ręki są zabytkowe kościoły, kamienice, budynki, piękne ogrody, miejsca spacerowe. To tam znajduje się kościół matka archidiecezji wrocławskiej – katedra św. Jana Chrzciciela, Papieski Wydział Teologiczny, czy Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne. Zacznijmy jednak od początku!

Nazwa

Spacerując po wrocławskim Watykanie, możemy zauważyć, że kształtem przypomina on wyspę. I będzie to właściwe stwierdzenie, gdyż ta część miasta powstała na wyspie znajdującej się na Odrze. Potwierdza to także sama nazwa „Ostrów”, gdyż w staropolszczyźnie ostrowami nazywano wyspy. Natomiast obecny kształt ta dzielnica obrała na początku XIX wieku, kiedy to rozpoczęto burzenie murów miasta i zasypano jedną z odnóg Odry.

Historia

Wróćmy do czasów, gdy na tych ziemiach rządzili Piastowie. Powstały tu pierwsze drewniane zabudowania, a w XI wieku kościół św. Marcina. W tym czasie zbudowano także pierwszą katedrę. Obecna katedra, w stylu gotyckim, jest czwartą z kolei, ale posiada najbarwniejszą historię. Gdy 19 czerwca 1540 r. część katedry została zniszczona w wyniku pożaru, odbudowano ją, dodając renesansowe elementy. W XVII wieku dobudowano barokową kaplicę Najświętszego Sakramentu. Podczas II wojny światowej katedra uległa znacznym zniszczeniom. Została jednak odbudowana i dziś jest najważniejszym kościołem w archidiecezji.

Budynki kościelne

Reklama

Nie da się ukryć, że Ostrów Tumski jest miejscem nasiąkniętym tradycją katolicką. Warto zwrócić uwagę, że na tym terenie znajdzie się miejsce dla wszystkich: mieszkańców, turystów z Polski i zagranicy, biednych ubogich i bezdomnych, którzy odnajdą pomoc w Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, studentów Papieskiego Wydziału Teologicznego i innych wrocławskich uczelni. Nie brakuje księży i sióstr zakonnych, a także kleryków, którzy formują się w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym przy pl. Katedralnym 14. Na Ostrowie Tumskim znajduje się budynek, gdzie powstała najstarsza drukarnia „Świętokrzyska”(1475 r.). Można wejść do Kolegiaty św. Krzyża, zobaczyć kościół św.Idziego czy NMP na Piasku.

Warto zobaczyć

Ostrów Tumski jest bardzo malowniczym miejscem. W okresie letnim uliczkami w kierunku katedry przechodzą tłumy ludzi. Usłyszeć można niemalże wszystkie języki świata. Nie brakuje też ulicznych grajków. Piękna jest też panorama Wrocławia, którą można obejrzeć z wieży katedry, która ma 98 m.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodość jest twórcza

Niedziela wrocławska 48/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Młodzieży

Ostrów Tumski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Młodzież miała do wykonania konkretne zadanie

Młodzież miała do wykonania konkretne zadanie

W Światowy Dzień Młodzieży na Ostrowie Tumskim ludzie młodzi z terenu archidiecezji wrocławskiej spotkali się na wspólnym świętowaniu.

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata została ustanowiona Dniem Młodzieży przez papieża Franciszka. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: „Wstań, bo uczyniłem cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa: bądźcie świadkami Bożej miłości

2023-02-02 17:42

[ TEMATY ]

duchowieństwo

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Ojciec Święty spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Już na wstępie Franciszek zaznaczył, że osoby duchowne są powołane do służenia ludowi jako świadkowie Bożej miłości. Bóg jest bowiem Bogiem współczucia i zapewnia, że nigdy nie pozostawia nas samymi, że zawsze jest u naszego boku, jako ostoja i siła w trudnościach. „Jesteście powołani, by wspierać pielgrzymowanie wspólnoty i towarzyszyć jej w wierze na spotkanie Tego, który już idzie obok nas” – podkreślił papież. Dodał, że są też oni powołani do dzielenia się z innymi radością wyzwalającego spotkania z Jezusem. „Jest to misja bycia znakiem obecności Chrystusa, Jego bezwarunkowej miłości, przebaczenia, poprzez które chce nas pojednać między sobą, współczucia, w którym pragnie zatroszczyć się o ubogich. Zostaliśmy powołani, aby ofiarować nasze życie dla naszych braci i sióstr, niosąc im Jezusa, jedynego, który leczy rany serca” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję