Reklama

Niedziela Wrocławska

Ciekawe miejsca w archidiecezji wrocławskiej

Mały Watykan

Rozpoczęły się wakacje. Wielu z nas planuje ciekawie spędzić ten czas, dlatego chcemy przez kilka numerów pokazać piękne miejsca na terenie archidiecezji wrocławskiej. Na początek jej serce, czyli Ostrów Tumski.

Niedziela wrocławska 27/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Wrocław

Ostrów Tumski

ks. Łukasz Romańczuk/ Niedziela

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski

Jest to najstarsza dzielnica miasta. Przechodząc jej uliczkami, możemy poczuć się tak, jakbyśmy chodzili po samym Watykanie, stąd też ta część Wrocławia nazywana jest małym Watykanem. Pod wieczór możemy tam spotkać latarnika, który zapala gazowe lampy. Na wyciągnięcie ręki są zabytkowe kościoły, kamienice, budynki, piękne ogrody, miejsca spacerowe. To tam znajduje się kościół matka archidiecezji wrocławskiej – katedra św. Jana Chrzciciela, Papieski Wydział Teologiczny, czy Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne. Zacznijmy jednak od początku!

Nazwa

Spacerując po wrocławskim Watykanie, możemy zauważyć, że kształtem przypomina on wyspę. I będzie to właściwe stwierdzenie, gdyż ta część miasta powstała na wyspie znajdującej się na Odrze. Potwierdza to także sama nazwa „Ostrów”, gdyż w staropolszczyźnie ostrowami nazywano wyspy. Natomiast obecny kształt ta dzielnica obrała na początku XIX wieku, kiedy to rozpoczęto burzenie murów miasta i zasypano jedną z odnóg Odry.

Historia

Wróćmy do czasów, gdy na tych ziemiach rządzili Piastowie. Powstały tu pierwsze drewniane zabudowania, a w XI wieku kościół św. Marcina. W tym czasie zbudowano także pierwszą katedrę. Obecna katedra, w stylu gotyckim, jest czwartą z kolei, ale posiada najbarwniejszą historię. Gdy 19 czerwca 1540 r. część katedry została zniszczona w wyniku pożaru, odbudowano ją, dodając renesansowe elementy. W XVII wieku dobudowano barokową kaplicę Najświętszego Sakramentu. Podczas II wojny światowej katedra uległa znacznym zniszczeniom. Została jednak odbudowana i dziś jest najważniejszym kościołem w archidiecezji.

Budynki kościelne

Reklama

Nie da się ukryć, że Ostrów Tumski jest miejscem nasiąkniętym tradycją katolicką. Warto zwrócić uwagę, że na tym terenie znajdzie się miejsce dla wszystkich: mieszkańców, turystów z Polski i zagranicy, biednych ubogich i bezdomnych, którzy odnajdą pomoc w Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, studentów Papieskiego Wydziału Teologicznego i innych wrocławskich uczelni. Nie brakuje księży i sióstr zakonnych, a także kleryków, którzy formują się w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym przy pl. Katedralnym 14. Na Ostrowie Tumskim znajduje się budynek, gdzie powstała najstarsza drukarnia „Świętokrzyska”(1475 r.). Można wejść do Kolegiaty św. Krzyża, zobaczyć kościół św.Idziego czy NMP na Piasku.

Warto zobaczyć

Ostrów Tumski jest bardzo malowniczym miejscem. W okresie letnim uliczkami w kierunku katedry przechodzą tłumy ludzi. Usłyszeć można niemalże wszystkie języki świata. Nie brakuje też ulicznych grajków. Piękna jest też panorama Wrocławia, którą można obejrzeć z wieży katedry, która ma 98 m.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas na Slot Art Festival 2018

[ TEMATY ]

Caritas

Wrocław

Slot Art Festival 2018

Caritas Polska

Stoisko działało w Strefie Inicjatyw Społecznych. Znajdowało się w wirydarzu, czyli w klasztornych krużgankach o łukowatych sklepieniach. Obok Caritas Polska prezentowały się duże i małe fundacje, organizacje i inicjatywy, każda z nich robiąc wartościowe rzeczy.

– Chcemy pokazać, że Caritas ma ofertę także dla młodych ludzi, takich jak uczestnicy Slotu – mówił Maciej Dubicki z działu komunikacji – Dlatego organizujemy na naszym stoisku Dzień Wolontariatu i Dzień Ekologii, skupiając się na dziedzinach ciekawych dla współczesnej młodzieży. Każdego dnia stwarzamy okazję do rozmowy na temat tekstów Franciszka. Punktem wyjścia jest fragment adhortacji „Gaudete et Exultate” lub encykliki „Laudato Si’”. – Jesteśmy pod wrażeniem otwartości i szczerości z jaką uczestnicy komentują słowa Papieża. Nie każdy z nich jest katolikiem, ale wszyscy posiadają konkretne przekonania, które wyrażają bez wahania. Festiwal ma charakter ekumeniczny, jednak widać duży szacunek do słów Ojca Świętego. Często są zdziwieni, że pisze o współczesnych problemach niedotyczących ściśle Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Papież modlił się o jedność Kościoła i pokój na Ukrainie

2022-11-30 10:32

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty zapewnił o swej miłości i modlitwie Kościół prawosławny Konstantynopola, a zwłaszcza patriarchę Bartłomieja. Zapewnił też o swej modlitwie udręczony naród ukraiński

Dzisiaj obchodzimy święto apostoła św. Andrzeja, brata Szymona Piotra, patrona Kościoła w Konstantynopolu, gdzie udała się jak zwykle delegacja Stolicy Apostolskiej. Pragnę wyrazić moją szczególną miłość mojemu drogiemu bratu, Patriarsze Bartłomiejowi I, i całemu Kościołowi Konstantynopola. Niech wstawiennictwo świętych braci apostołów Piotra i Andrzeja, pozwoli wkrótce całemu Kościołowi cieszyć się pełną jednością i pokojem na całym świecie, zwłaszcza w tym czasie na naszej umiłowanej udręczonej Ukrainie, zawsze obecnej w naszych sercach i w naszych modlitwach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję