Reklama

Aspekty

Młodzi dla planety

Projekt Ekomaika wystartował 30 kwietnia ubiegłego roku. To ogólnopolskie przedsięwzięcie zrodziło się w naszej diecezji.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2022, str. IV

[ TEMATY ]

młodzi

ochrona środowiska

EKOMAIKA

ekomaika.pl

Ekomaika powstała z troski o środowisko naturalne

Ekomaika powstała z troski o środowisko naturalne

Ekologiczna Agencja Informacyjna powstała na kanwie Młodzieżowej Agencji Informacyjnej, która z powodzeniem działa od 2016 r., rejestrując różne wydarzenia, inicjatywy i tematy interesujące młodych katolików. Co zresztą nie powinno nikogo dziwić, skoro wśród twórców obu stron są członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Moda na ekologię

O co chodzi w Ekomaice? O promocję wszystkiego, co wiąże się z działaniami na rzecz ochrony środowiska. Co ważne – chodzi o działania zgodne z nauczaniem chrześcijańskim, choć oczywiście przedstawiane inicjatywy nie ograniczały się wyłącznie do środowisk katolickich. Założyciele strony od samego początku podkreślali, że zależy im na rozwijaniu postawy poszanowania świata natury jako dzieła stworzenia pochodzącego od samego Boga. W ten sposób Ekomaika przyłączyła się do promowania mody na ekologię. Głównie wśród młodzieży, choć nie tylko, bo przecież stronę internetową może odwiedzić każdy.

Inspiracją do założenia strony była encyklika papieża Franciszka „Laudato si’”. Sam projekt bliski jest sercu też bp. Tadeusza Lityńskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska. – Widać, jak wielka jest przestrzeń pracy, która nas czeka, by jako chrześcijanie i ludzie wierzący realizować misję, którą daje nam Pan Bóg w tym konkretnym miejscu i czasie, by nie tylko świadomość, ale także konkretne działanie służyło, jak podkreśla papież Franciszek, dobru wspólnemu – mówił bp Tadeusz Lityński przy okazji inauguracji projektu. Widać wyraźnie, że temat ekologii coraz częściej pojawia się na lekcjach katechezy, a także podczas homilii. Kościół pokazuje, że troska o stworzenie, o planetę i jej przyszłość, jest powinnością każdego wierzącego człowieka. Ekomaika stała się konkretnym narzędziem promocji tej postawy.

Kształtowanie postaw

Podobnie jak Młodzieżowa Agencja Informacyjna, również Ekomaika służy nie tylko przedstawianiu dużych wydarzeń o skali krajowej czy nawet międzynarodowej. Jest otwarta także na inicjatywy lokalne, nawet zupełnie małe. – Zależy nam na kształtowaniu ludzkich postaw, chcemy wpływać na zachowania, na pogłębienie rozumienia misji człowieka. Nasza strona ma pomóc w tworzeniu klimatu do prezentowania dobrych pomysłów, dobrych przykładów. Jeśli ktoś w jakiejś miejscowości robi coś dobrego w przestrzeni poszanowania środowiska naturalnego, a my to opublikujemy, to nawet gdy to nie będzie wielkie wydarzenie, to przeczytają o nim ludzie z innych miejsc. I może zobaczą, że też mogą tak postępować. Chcemy pokazywać to, co dobre, zachęcać do naśladowania, do dawania przykładu – podkreśla ks. Zbigniew Kucharski, założyciel Ekomaiki. – Środowisko naturalne to nasz wspólny dom, powinno łączyć ludzi, a nie dzielić.

Reklama

Co więc znaleźć można na stronie? Między innymi relacje z bieżących wydarzeń – konferencji, spotkań, projektów i inicjatyw. Sporo jest artykułów radzących, jak żyć i funkcjonować bardziej eko. Są tu informacje bardzo praktyczne – o budkach lęgowych, o hotelach dla owadów, czym bezpiecznie palić w piecu, jak wygląda recykling opon. Nie brakuje materiałów o działaniach rodzących się w Kościele, takich jak choćby pielgrzymka klimatyczna czy Dzień św. Franciszka. Jest też wywiad z bp. Tadeuszem Lityńskim o ekologicznym nawróceniu, publikowane są wypowiedzi papieża Franciszka o potrzebie ochrony środowiska. Na profilu facebookowym Ekomaiki pojawiają się „przypominajki” o różnych ciekawych datach. Pozornie błahe wydarzenia typu Światowy Dzień Żyrafy, Dzień Leniwych Spacerów albo Światowy Dzień Wiatru przypominają o tym, że bycie eko zaczyna się od małych kroków, a najlepsze efekty przynosi wtedy, kiedy jest praktykowane w codzienności.

Strona nie zniknie

W lipcu projekt dobiega końca. Nie oznacza to zamknięcia Ekomaiki. Twórcy strony zauważają, że wśród młodych ludzi wciąż wzrasta świadomość ekologiczna. Musi ona jednak być odpowiednio kształtowana, bo choć wiele osób popiera działania na rzecz naszej planety, to jednocześnie wciąż chce korzystać z osiągnięć współczesnej techniki, które niestety często przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego. Łatwo też pogubić się w zalewie różnych ideologii i zacząć traktować przyrodę jak bożka, zapominając, że to sam Pan Bóg jest Panem stworzenia, więc działania proekologiczne również powinny być podporządkowane Jego woli.

Reklama

Z drugiej strony to właśnie młodzi ludzie najchętniej włączają się w różne akcje krótkofalowe i długofalowe. Warto wykorzystać ten potencjał i wychodzić mu naprzeciw, choćby przez regularne publikowanie artykułów zachęcających do konkretnego działania.

Potrzeba istnienia strony szczególnie ujawniła się w trakcie ogólnopolskiego spotkania fotograficznego, którego uczestnicy mieli za zadanie wykonać fotografie o szeroko pojętej tematyce ekologicznej. Nadesłano tysiące zdjęć. I choć konkurs rozstrzygnięty został już jakiś czas temu, to nadesłane fotografie stanowią teraz ogromną bazę materiałów, które można wykorzystywać do promocji różnych działań na rzecz planety.

Ekomaika zatem nie znika z sieci, lecz zachęca do współpracy. Nie trzeba wiele, by zostać korespondentem Ekomaiki. Artykuły, zarówno relacje z bieżących wydarzeń, jak i takie bardziej ogólne, jednak wciąż w tematyce eko, przysyłać można poprzez formularz dostępny pod adresem ekomaika.pl/dodaj-material . Do tekstów należy dołączyć przynajmniej jedno zdjęcie. Materiał może być również filmowy – wtedy wystarczy podać link do filmu zamieszczonego na portalu Youtube bądź Facebook. Osoba wysyłająca materiały musi być pełnoletnia. Twórcy strony zachęcają do włączenia się w to dzieło.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół to nie muzeum

Niedziela toruńska 37/2015, str. 7

[ TEMATY ]

młodzi

Sylwester Kasprowicz

Piotr Zalewski

Piotr Zalewski

Z Piotrem Zalewskim z grupy „Wyrwani z Niewoli”, podczas Diecezjalnych Dni Młodzieży w Hartowcu,rozmawiają Marianna Mucha i Daria Neumann

MARIANNA MUCHA: – W przyszłym roku młodzi Polacy będą gospodarzami Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Co mógłbyś powiedzieć o polskiej młodzieży?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież modlił się o jedność Kościoła i pokój na Ukrainie

2022-11-30 10:32

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty zapewnił o swej miłości i modlitwie Kościół prawosławny Konstantynopola, a zwłaszcza patriarchę Bartłomieja. Zapewnił też o swej modlitwie udręczony naród ukraiński

Dzisiaj obchodzimy święto apostoła św. Andrzeja, brata Szymona Piotra, patrona Kościoła w Konstantynopolu, gdzie udała się jak zwykle delegacja Stolicy Apostolskiej. Pragnę wyrazić moją szczególną miłość mojemu drogiemu bratu, Patriarsze Bartłomiejowi I, i całemu Kościołowi Konstantynopola. Niech wstawiennictwo świętych braci apostołów Piotra i Andrzeja, pozwoli wkrótce całemu Kościołowi cieszyć się pełną jednością i pokojem na całym świecie, zwłaszcza w tym czasie na naszej umiłowanej udręczonej Ukrainie, zawsze obecnej w naszych sercach i w naszych modlitwach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję