Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary

My, Kresowianie, dobrze rozumiemy nieszczęście wojny. Spieszymy z pomocą Ukrainie od pierwszych chwil, ale naszym obowiązkiem jest troska o prawdę historyczną i pamięć o Polakach pomordowanych na Wschodzie – wyjaśnili uczestnicy 28. Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian. Podczas wydarzenia zostało złożone niezwykłe wotum – replika pomnika Ofiar Wołynia, który po wielu latach starań stanął w Lublinie.

– Pamięć o ofiarach zbrodni ukraińskiego ludobójstwa jest też pamięcią o Polsce. Kresy to wyraz bólu i cierpienia, symboliczna droga krzyżowa, którą przeszedł naród polski – przypominają Kresowianie. Tylko na Wołyniu zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Kresowianie wciąż budują mosty pokoleń. To uroczystości, marsze, konkursy adresowane do młodych. Danuta Skalska, rzecznik Światowego Kongresu Kresowian, przyznała: – Chcemy od nowa napisać historię, ale tamtego nie przekreślimy, to jest nasze. I dodała: – Ja nie patrzę na młodego Ukraińca przez pryzmat tego, co się zdarzyło siedemdziesiąt parę lat temu, ale patrzę na niego jako na tego, który nie jest świadomy prawdy historycznej. Dlatego mamy podwójny obowiązek: żeby o tym mówić, z szacunkiem dla wrażliwości sąsiadów, ale również dbać o to, by prawda do nich dotarła.

Czas z Bogiem i ludźmi

Z modlitwą o pokój trwa piesze parafialne pielgrzymowanie na Jasną Górę. Do sanktuarium przybywają teraz przede wszystkim pątnicy z Górnego Śląska i arch. częstochowskiej. W ubiegłym roku szli głównie w sztafecie, teraz pokonują pielgrzymkowe szlaki już całą wspólnotą i mówią o wielkiej radości. Nie przeszkadza im upał. Maryi przynoszą plecaki własnych intencji, ale proszą też o pokój na Ukrainie i dziękują za zakończenie pandemii.

Na jasnogórskim dziedzińcu słychać teraz głównie „gadkę śląską”. – My, Ślązacy, jesteśmy wspólnotą maryjną, dlatego odczuwamy silną więź z Jasną Górą – zauważył ks. Krzysztof Kregiel z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach-Piotrowicach. Nie tylko „farosz i paterek” chodzą na pielgrzymki, Ślązacy bardzo chętnie zabierają na nie dzieci, a w żadnej grupie nie brakuje młodzieży. Pielgrzymka jest czasem, żeby pobyć z Bogiem, ale też z innymi ludźmi. – Tutaj chodzi o zbliżanie się do siebie, przez wspólny trud, wysiłek i służbę, to także integracja z parafialnymi duszpasterzami – mówią pątnicy.

Reklama

Nowy rzecznik Jasnej Góry

Nowym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry został o. Michał Bortnik. Zastąpił o. Michała Legana, który obejmuje funkcję dyrektora Redakcji Audycji Katolickich TVP. Ojciec Bortnik paulinem jest od 28 lat. Pełnił posługę m.in. w Niemczech i Anglii. Przez 3 lata pracował w sekretariacie Kurii Generalnej Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, a od 2014 r. jest zastępcą kustosza jasnogórskiego sanktuarium. Jest współredaktorem konta @JasnaGóraNews na portalach społecznościowych.

– W sanktuarium oczekujemy każdego, zapraszamy, jesteśmy dla tych, którzy przybywają na spotkanie z Jasnogórską Matką – podkreśla nowy rzecznik.

Jasnogórski flesz

• 12 lipca – modlitwa w Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej (Msza św. – g. 9.30); piesza pielgrzymka duszpasterstwa rolników diec. zielonogórsko-gorzowskiej;

• 14 lipca – piesza pielgrzymka piotrkowska;

• 15 lipca – przemyska piesza pielgrzymka, piesza pielgrzymka poznańska;

• 16 lipca – Suma odpustowa ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (szczyt – g. 11);

• 17 lipca – szczecińska pielgrzymka rowerowa.

2022-07-05 12:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 38. Pielgrzymka Ludzi Morza

[ TEMATY ]

Jasna Góra

morze

Bożena Sztajner/Niedziela

Z dziękczynieniem w stulecie zaślubin Polski z morzem, stulecie powstania pierwszej Szkoły Morskiej, 40. rocznicę powstania Solidarności, z prośbą za wszystkich pracujących w gospodarce morskiej, na Jasną Górę przybyła 38. Pielgrzymka Ludzi Morza.

Na morzu pracuje wielu ludzi: 1,5 mln marynarzy na statkach handlowych, 41 mln na rybackich i ok. 0,5 mln na pasażerskich, ale ludzie morza to także portowcy, emeryci, uczniowie szkół morskich, pracownicy platform wiertniczych, administracja morska i związki zawodowe.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył, tymczasem się rozwija

2023-01-28 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta - powiedział wczoraj abp Marek Jędraszewski w krakowskim seminarium duchownym.

W homilii arcybiskup powiedział, że prawda o królestwie Bożym była wielokrotnie konfrontowana przez pierwszych chrześcijan, których poddawano prześladowaniom. Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta. „Zasiewem Kościoła jest męczeńska krew chrześcijan” – powiedział Tertulian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję