Reklama

Niedziela Kielecka

Pan Bóg potrzebuje naszego zaufania

Parafia Sokolniki przeżywała 33-dniowe rekolekcje zawierzenia Najświętszej Marii Pannie. Pierwsze duchowe owoce już są.

Niedziela kielecka 28/2022, str. VI

[ TEMATY ]

rekolekcje

młodzież

Sokolniki

arch. parafii

Młodzież z parafii na górze Zborów. Lato 2021

Młodzież z parafii na górze Zborów. Lato 2021

Na prośbę proboszcza ks. Józefa Majchrzyka bp Jan Piotrowski wydał zgodę na wieczystą adorację w kościele. – Pragnienie wprowadzenia wieczystej adoracji towarzyszyło mi już od dwóch lat. Kult Serca Pana Jezusa jest mocno związany z kultem eucharystycznym. Chciałem jednak, abyśmy najpierw przygotowali się do tego wydarzenia poprzez misje święte. Były one organizowane w ubiegłym roku przy wsparciu Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie. W tym roku przeprowadziliśmy 33-dniowe rekolekcje w okresie Wielkiego Postu. Codziennie uczestniczyło w nich blisko 80 osób – opowiada proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Józef Majchrzyk.

Wiele duchowego dobra

Przygotował on książeczki z rozważaniami, które każdy mógł zabrać do domu. – Sam zawierzyłem się 10 lat temu Maryi i wiem, jak to jest ważne – wyznaje, podkreślając, że „Traktat o prawdziwym Nabożeństwie do Najświętszej Marii Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, choć powstał 400 lat temu, wciąż jest aktualny, a oparte na nim 33-dniowe rekolekcje mogą przynieść wiele duchowego dobra w parafiach. Wersje rekolekcji są umieszczane w internecie na każdy dzień – opowiada zainteresowanym.

Kolejnym etapem były renowacje misji. Konferencje również prowadził ks. Majchrzyk. Całe poświęcone były modlitwie „Ojcze nasz” – poszczególnym jej prośbom. W tym czasie rozeznaliśmy, że akcje są w parafiach potrzebne, ale ważniejsza jest stała modlitwa, która ma być centrum życia parafii – mówi proboszcz.

On wie, czego nam potrzeba

Dlatego od 13 maja – od dnia wprowadzenia wieczystej adoracji rozpoczęliśmy codzienną modlitwę różańcową przed Najświętszym Sakramentem. Ta inicjatywa wpisała się w III Kongres Eucharystyczny w diecezji, ale również w trzyletni program duszpasterski, w którego centrum jest Eucharystia.

– Dlaczego różaniec? – Maryja we wszystkich objawieniach prosiła właśnie o tę modlitwę. Podkreśla, że parafianie przyjęli tę inicjatywę z otwartym sercem. Na poranną Mszę św. przychodzi od 15-20 osób. Odmawiamy część radosną. Po południu odmawiamy w domu tajemnice światła, a w przed wieczorem bolesne i chwalebne. – A intencje? – Nie wymieniamy szczególnych intencji. Pan Bóg potrzebuje naszego zaufania. On wie najlepiej, czego nam potrzeba i posyła swoje łaski – tłumaczy ks. Majchrzyk.

Reklama

ŚDM zawitało do parafii

W parafii ruszył pierwszy turnus letniego wypoczynku dla młodzieży (łącznie 63 osoby). Młodzi (ok. 60 osób) odwiedzają lokalne sanktuaria. Święta Anna, Gidle, Leśniów, Olkusz, Żarki. Z podobnej parafialnej oferty korzystało ponad 50 dzieci w czasie tegorocznych ferii zimowych. Zawsze jest przynajmniej siedmiu opiekunów – rodziców. Pomoc w opiece nad dziećmi ze strony rodziców była warunkiem zorganizowania wypoczynku. Akcja potrwa do 18 lipca. Młodzi podczas półkolonii parafialnych przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie w 2023 r. Rozpoczęli w ubiegłym roku akcją letnią – Światowe Dni Młodzieży na Jurze.

– Nie wiadomo, czy uda się pojechać do Lizbony, ale parafia zapowiada dekanalne obchody ŚDM dla młodzieży ze sceną przed kościołem. Wydarzenia kulturalne mają przeplatać się z modlitwą, katechezą, ewangelizacją i dniem wspólnoty. – Formuła jest oazowa. Jan Paweł II organizując ŚDM w Rzymie inspirował się doświadczeniem oazowym zrodzonym w Polsce i przetransponował je na światowe obchody – wyjaśnia.

Ks. Majchrzyk zapowiada dla młodzieży także największe plenerowe kino parafialne na wakacje. A na ekranie same wartościowe i dobre filmy.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan Bóg potrzebuje naszego zaufania

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Sokolniki

archiwum parafii

Parafia Sokolniki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przeżywała 33-dniowe rekolekcje zawierzenia Najświętszej Marii Pannie. Pierwsze duchowe owoce już są.

Na prośbę proboszcza ks. Józefa Majchrzyka bp Jan Piotrowski wydał zgodę na wieczystą adorację w kościele. - Pragnienie wprowadzenia wieczystej adoracji towarzyszyło mi już od dwóch lat. Kult Serca Pana Jezusa jest mocno związany z kultem eucharystycznym. Chciałem jednak, abyśmy najpierw przygotowali się do tego wydarzenia poprzez misje święte. Były one organizowane w ubiegłym roku przy wsparciu Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie. W tym roku przeprowadziliśmy 33-dniowe rekolekcje w okresie Wielkiego Postu. Codziennie uczestniczyło w nich blisko 80 osób - opowiada proboszcz ks. Józef Majchrzyk.

CZYTAJ DALEJ

Wielki misjonarz

Był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego (Zakonu Ojców Jezuitów) wraz ze św. Piotrem Faberem i św. Ignacym Loyolą. Nazywany jest niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.

Święty Franciszek Ksawery studiował teologię w Paryżu. Po uzyskaniu tytułu magistra przez jakiś czas wykładał w Collége Dormans-Beauvais. To tutaj poznał św. Piotra Fabera (1526 r.), a kilka lat później (1529 r.) spotkał się ze św. Ignacym Loyolą. Razem postanowili założyć nową rodzinę zakonną. 15 sierpnia 1534 r. na wzgórzu Montmartre w kaplicy Męczenników trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Następnie udali się do Rzymu, gdzie Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1537 r. Po święceniach w latach 1537-38 apostołował w Bolonii.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs na wieniec adwentowy z nagrodami!

2022-12-03 22:30

[ TEMATY ]

konkurs

adwent

wieniec adwentowy

nagrody

Bożena Sztajner/Niedziela

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na wieniec adwentowy.

II Niedziela Adwentu i druga zapalona świeca na wieńcu adwentowym to znak, że czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa wchodzi w kolejny etap. Przynagla nas, byśmy byli bardziej gotowi, wszak Adwent to czas oczekiwania – najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a w ostatniej części Adwentu - jako bezpośrednie przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu. W tym roku zachęcamy do jego wykonania całe rodziny, co może być okazją do wspólnego spędzenia czasu i umacniania wspólnoty rodzinnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję