Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 30/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Miejsce modlitwy, ale i bezcenny pomnik historii

Jasna Góra ze swym sercem, którym jest Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej, to przede wszystkim miejsce modlitwy, ale nie tylko. To również bezcenny pomnik historii, ważny obiekt narodowej pamięci, pełen zabytków i wspaniałych dzieł sztuki. – Warto poznać historię i doświadczenia pielgrzymów na przestrzeni wieków, bo mówią nam o tym, jak ważna jest Matka Boża dla naszego narodu i wszystkich, którzy tu przybywali – zauważyła s. Faustyna, urszulanka, która jest jasnogórskim przewodnikiem. Podkreśliła, że zwiedzając muzea i zgromadzone w nich obiekty, możemy doświadczyć, jak bardzo historia naszego narodu jest związana z jasnogórską Maryją, a to umacnia nas w wierze i pozwala pokonywać trudności. Siostra zachęca do odwiedzenia np. Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, które zostało otwarte w okrągłą rocznicę fundacji klasztoru – w 1982 r. Zobaczyć w nim można m.in. oryginalne akty fundacyjne klasztoru wydane przez Władysława Opolczyka i Władysława Jagiełłę. Wśród eksponatów są również sukienki, którymi ozdabiany jest obraz. Wyjątkowe wota znajdują się też w Skarbcu, który jest najstarszą częścią ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. Tam podziwiać można bogactwo i urodę darów składanych w ciągu minionych wieków Matce Bożej. – Obok pięknej biżuterii: pierścionków, zachwycających korali, drogich kamieni zobaczymy tam również pamiątki królewskie naszych władców, które mówią o ich wielkiej miłości do Królowej Polski – wyjaśniła siostra przewodnik. Niezwykłym miejscem, dostępnym do zwiedzania od kilku tygodni, jest „Golgota Wschodu” w XVII-wiecznym Bastionie św. Barbary, gdzie znajduje się kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania. To miejsce upamiętniające miliony Polaków, ofiary totalitaryzmów: rosyjskiego i sowieckiego. Na Jasnej Górze zwiedzić można także Bastion św. Rocha, gdzie znajduje się czasowa wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II – jest tam m.in. papieskie BMW, oraz bł. Stefanowi Wyszyńskiemu – znajdują się tam jego liturgiczne szaty i odręcznie napisane modlitwy. Jasnogórskie muzea czynne są w sezonie letnim od godz. 9 do 17. Bastion św. Barbary – od godz. 10 do 15. Wejście do jasnogórskich obiektów muzealnych jest bezpłatne. Pomocą w zwiedzaniu służy Jasnogórskie Centrum Informacji.

Reklama

Lipcowy sezon pielgrzymkowy w pełni

Pielgrzymi pokoju – tak można nazwać tegorocznych jasnogórskich pątników. Za nami pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy. Tradycyjnie wiąże się on z odpustem Matki Bożej z Góry Karmel, który jest obchodzony 16 lipca. Tym, co łączy przybywających w tym czasie do sanktuarium, jest modlitwa: o pokój na Ukrainie i na świecie, o dobre owoce synodu i uczenie się „w drodze” odpowiedzialności za Kościół, o powrót do tradycyjnego pielgrzymowania po pandemii i radość ze wspólnoty. Tylko 15 lipca na Jasną Górę dotarło ponad 2 tys. pątników, wśród nich też Ukraińcy.

Diakon Aleksander z diec. kamieniecko-podolskiej przyszedł w grupie biblijnej 88. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki. Bardzo ucieszyła go możliwość pieszego pielgrzymowania do Częstochowy, bo przed wojną przychodził do Matki Bożej Latyczowskiej, Królowej Podola i Wołynia na Ukrainie. – Przyniosłem w sercu modlitwę za Ukrainę, Rosję i cały świat, aby łaska Chrystusa dotknęła każdego serca, bo dopiero wtedy nastąpi pokój, którego tak wszyscy oczekujemy – powiedział diakon.

Pielgrzymki wróciły do swojej tradycyjnej formy – grupy przechodzą całą swoją trasę i mają zapewnione noclegi. Pątnicy wyrażali radość, że po 2 latach sztafetowego pielgrzymowania mogli powrócić do wspólnoty.

Jasnogórski flesz

• 25 lipca – tarnobrzeska pielgrzymka biegowa;

• 28 lipca – modlitwa biegaczy z Bytowa;

• 29-30 lipca – pielgrzymka Apostolatu Maryjnego;

• 30 lipca – piesza pielgrzymka z Ostrawy;

• 31 lipca – piesze pielgrzymki: bydgoska i góralska.

2022-07-19 14:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 28. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

- My, Kresowianie dobrze rozumiemy nieszczęście wojny. Spieszymy z pomocą Ukrainie, od pierwszych chwil, ale naszym obowiązkiem jest troska o prawdę historyczną i pamięć o Polakach pomordowanych na Wschodzie - mówią. Na Jasnej Górze trwa 28. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Złożone zostało niezwykłe wotum - replika „Pomnika wołyńskiego”, który po wielu latach starań stanął w Lublinie.

- Pamięć o ofiarach zbrodni ukraińskiego ludobójstwa jest też pamięcią o Polsce. Kresy to wyraz bólu i cierpienia, symboliczna droga krzyżowa, którą przeszedł naród polski - przypominają Kresowianie i to, że tylko na Wołyniu, zginęło ok. 100 tys. Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję