Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Laboratoria życia i wiary

Z Jasnej Góry popłynie w tym roku to samo przesłanie, choć może wybrzmi jeszcze mocniej: „Bóg kocha każdego człowieka” – podkreśla przeor sanktuarium przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ojciec Samuel Pacholski pielgrzymki piesze nazywa laboratorium życia i wiary i zaprasza do wspólnego świętowania, które choć w cieniu wojny, to jednak jest wyrazem radości ze spotkania z Bogiem i przypomnieniem, że On upomni się o każdego, kto Mu zawierza.

– Jeżeli w naszym życiu przeżywamy pewne tragedie, to nie dlatego, że Pan Bóg zapomniał o człowieku albo chce go bezlitośnie karać, ale On upomina się o nas, o całe nasze życie. Nie tylko to w wymiarze doczesnym, ale też w wymiarze wiecznym – zauważa jasnogórski przeor. Podkreśla, że jako ludzie wierzący musimy z optymizmem patrzeć w przyszłość i przypominać sobie, że „nasze życie nie zależy od pieniądza, od tego, ile będziemy mieli gazu i węgla na zimę”, i choć są to rzeczy ważne, a politycy są od tego, żeby te problemy rozwiązywać, to my „zachowujemy wiarę, że Bóg upomni się o każdego, kto Mu zawierza”.

Ojciec Pacholski uważa, że pielgrzymki piesze i nasze świętowanie są w tym roku także świadectwem dla gości z Ukrainy, którzy obserwują naszą religijność, i kiedy widzą entuzjazm naszej wiary, nabierają nowego ducha.

Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystości 15 sierpnia. Podkreśla, że będziemy razem prosić o pokój, o to, by Kościół w Polsce jak najlepiej realizował swoją misję, bo zawsze w obliczu kryzysu, który dotyka ekonomię czy politykę, musi on być siłą moralną, która uspokaja i zaprasza do współpracy dla dobra wspólnego wszystkich obywateli. – Życie potrzebuje silnych więzi społecznych, umiejętności przebaczania i szukania wspólnej drogi do rozwiązywania najistotniejszych problemów – zauważa. I dodaje, że „w jedności siła, a jeśli jest to jedność zbudowana na wierze, nadziei i miłości, to w tym wyraża się autentyczna solidarność, która daje nam nadzieję na lepszą przyszłość”.

Reklama

Przypomina, że każdy człowiek, również w wymiarze duchowym, potrzebuje świętowania: „obok codziennych wyzwań, trudu, pracy potrzebujemy świętowania, które jest wyrazem radości ze spotkania z Panem, z Maryją. To dopełnia nasze życie, pokazuje, że ma ono sens, który przekracza granice śmierci i doczesności”.

Pierwszy pielgrzymkowy szczyt

Dni przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to na Jasnej Górze pierwszy sierpniowy pielgrzymkowy szczyt. Przybywają duże diecezjalne kompanie (ponad 40), a w nich kilkadziesiąt tysięcy pątników. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia. Tegoroczne pielgrzymki niosą przede wszystkim modlitwę o pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie, za Kościół i trwający w nim synod, za młodych, o wiarę i wierność chrześcijańskiej tożsamości.

Jasnogórski flesz

• 15 sierpnia – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

– 8.00 – Msza św. – 311. Warszawska Pielgrzymka Piesza (szczyt)

– 10.00 – modlitwa za Ojczyznę (szczyt)

– 11.00 – Suma pontyfikalna pod przewodnictwem abp. Wacława Depo (szczyt)

– 13.00 – śpiew uwielbienia – laureaci festiwalu „Sancta Maria”(szczyt)

– 14.00 – Droga Krzyżowa (wały)

– 18.30 – procesja eucharystyczna (bazylika)

– 19.00 – Msza św. (bazylika)

– 21.00 – Apel Jasnogórski z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego

• 17 sierpnia – początek Nowenny do Matki Bożej Jasnogórskiej z udziałem parafialnych pielgrzymek pieszych z Częstochowy; Msza św. – 18.30

• 19 sierpnia – Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej

• 20 sierpnia – piesze pielgrzymki: opolska, gliwicka

• 21 sierpnia – Pielgrzymka Energetyków, Elektryków i Elektroników

2022-08-09 12:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi o finansach Kościoła i 70. rocznicy rzezi wołyńskiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

finanse

biskupi

ARTUR STELMASIAK

Dyskusja nad przekształceniem Funduszu Kościelnego w dobrowolny odpis podatkowy na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych oraz apel o modlitwę w intencji ofiar rzezi wołyńskiej – to główne tematy obrad biskupów diecezjalnych 2 maja na Jasnej Górze. Przedstawiciele Episkopatu Polski wezmą udział w jasnogórskich uroczystościach ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Więcej wolności dzięki ustawie deregulacyjnej

2023-01-27 12:44

Materiały prasowe

Sejm przejął projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, nad którym pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. - To projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społecznym - mówi poseł dr Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący komisji.

Eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa. - Dbanie o zachowanie prawa każdego człowieka do wolności – które, jak czytamy w Preambule do Konstytucji RP – jest jedną z niewzruszonych zasad Rzeczypospolitej Polskiej, przyświecało Komisji przy opracowywaniu projektu tej ustawy. Wolność człowieka może być ograniczana tylko wtedy, gdy jest to konieczne i dlatego komisja starała się znaleźć takie regulacje prawne, które w wolność tę ingerowały zbyt mocno – powiedział w sejmie poseł Bartłomiej Wróblewski.

CZYTAJ DALEJ

UTALENTOWANY SALEZ

2023-01-27 19:07

GIO

Uzdolniona młodzież SALEZU

Uzdolniona młodzież SALEZU

Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu obchodził Dzień Patrona Szkoły. Święty Jan Bosco wyróżniony został w czasie Eucharystii, akademii, czy też Bosco Talent. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu, wpisanych w misję życia i powołania talentów, wciąż inspiruje i motywuje wszystkich związanych ze szkołami salezjańskim ludźmi.

Mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioł przewodniczył dyrektor wspólnoty salezjanów ks. Bolesław Kaźmierczak. To na jego ręce Samorząd Uczniowski liceum złożył podziękowanie za obecność i posługę salezjanów. W czasie kazania ks. Dawid Nowak, zwracając uwagę na znaczenie i rolę rąk w życiu człowieka, mówił: - Nasza szkoła to przestrzeń, w której nasze ręce mogą stać się rękami, które tworzą, które kochają, które pocieszają, które są rękami bożego człowieka. Tak jak ksiądz Bosko! Uroczystą liturgię, modlitwę i śpiew przeżywano w duchu dziękczynienia za wspaniały dar świętego patrona. Akademia, która była kolejnym punktem, stała się okazją niestandardowego przedstawienia przez licealistów postaci ks. Bosko. Podkreślono jego relację z mamą Małgorzatą, gdzie jej mądre, dzielne i pogodne wspieranie syna dało mu świetlaną przyszłość. Następnie świętowanie skoncentrowano na teletach. Na rozpoczęcie ich prezentacji dyrektor Salezu ks. Jerzy Babiak powiedział: -To, co najpiękniejsze, to co nas wszystkich bez wyjątku łączy z ks. Bosko, to talenty. Odkrywajmy je, rozwijajmy i dzielmy się nimi nie tylko teraz, ale przede wszystkim, potem w życiu dorosłym, w pracy, w powołaniu, zawsze. W pierwszym bloku swój występ zaprezentowały dwie bardzo utalentowane tancerki. Zofia Ćwiklinska, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Nadia Rosiak, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Półfinalistka Mam Talent. Zaraz po nich Salez Drumiline przedstawił swój powiększony skład oraz nowy repertuar. Ostatnim pełnym emocji i radości był finał Bosco Talent. Blisko 40 wyłonionych finalistów prezentowało przed jury swoje talenty. Wśród nich przeważały muzyczne, śpiew oraz gra na różnych instrumentach, a także sportowe, filmowe, plastyczne i graficzne. Występujący uczniowie zachwycali, wzruszali i potwierdzali, jak ważne jest, aby pamiętać o talentach oraz aby nimi żyć. Dla Salezu dzień Patrona Szkoły był nie tylko czasem wspomnienia, ale także czasem promocji wartości św. Jana Bosko oraz talentów. To jeszcze bardziej potwierdziło wyjątkowość, rangę i znaczenie Salezu w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję