Sośnica, mała miejscowość niedaleko Kątów Wrocławskich, kilkanaście kilometrów od Wrocławia, jest miejscem niezwykłym. To tu znajduje się sanktuarium pokutne archidiecezji wrocławskiej i Święte Schody – w każdy z 28 marmurowych stopni wmurowane są ampułki z relikwiami świętych.
Z cennymi relikwiami
Świątynia w Sośnicy (pierwotnie pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, od roku 1700 Podwyższenia Krzyża Świętego), to cenny gotycki zabytek wznoszony etapami od XIII wieku. Bogate wyposażenie kościoła jest w większości barokowe. Z tego okresu pochodzi ołtarz główny z obrazem Podwyższenie Krzyża Świętego z 1714 r., w samym ołtarzu znajdują się również wmurowane relikwie Krzyża Świętego. Świątynia posiada także czternaście niezwykłych obrazów przedstawiających siedem radosnych i siedem bolesnych przeżyć Matki Bożej. Malarzami, którzy stworzyli dzieła w r. 1779, byli Jan Henryk Kinast i jego syn Jan Karol. Jednak tym, co przyciąga rzesze pątników do Sośnicy, jest kaplica Świętych Schodów św. Jadwigi, wybudowana ponad 200 lat temu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na wzór schodów rzymskich
Sośnica zawdzięcza Święte Schody baronowej Marii Józefie von Würtz und Burg. Stanowią one dokładną kopię schodów z Bazyliki na Lateranie. Po odbyciu w 1775 r. pielgrzymki do Rzymu baronowa postanowiła wybudować przy kościele w Sośnicy Święte Schody wg wzoru schodów rzymskich. W krótkim czasie, bo już w r. 1776 kaplica i schody były gotowe. 28 stopni i dwie balustrady zostały wykonane z marmuru, w każdym stopniu pod szkiełkiem umieszczone zostały relikwie męczenników rzymskich. Po schodach wchodzi się na kolanach. Ściany kaplicy pokryte zostały scenami z ostatnich chwil życia Jezusa. Dzieje Męki Zbawiciela kończą się obrazem, który przedstawia modlącą się przed ukrzyżowanym św. Jadwigę Śląską, patronkę kaplicy. Schody wznoszą się do ołtarza, na którym znajduje się tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej. Na postumencie góruje figura Chrystusa jako „Męża Boleści”. Wnęka ołtarza, symbolizująca grób, zawiera narzędzia Męki Pańskiej i anioła na straży. Wszystko skłania do zadumy i refleksji.
Ważne doświadczenie
Można wyjazd do sanktuarium w Sośnicy połączyć z niedzielną Eucharystią. Warto też zabrać ze sobą dzieci, dla których dużym przeżyciem i atrakcją będzie wchodzenie po schodach na kolanach i zobaczenie tylu relikwii. Warto także pokazać im liczne freski i obrazy. W którąkolwiek stronę obrócimy głowę wchodząc po schodach – czy na boki, czy to na sufit, czy też obejrzymy się do tyłu – zobaczymy piękne malowidła. Dla ludzi wierzących przemierzenie Świętych Schodów na kolanach i w szczerej modlitwie, to ważne doświadczenie.