Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Jasnogórskie dożynki

W niedzielę 4 września pod hasłem „Do Maryi Królowej Pokoju” odbyło się na Jasnej Górze ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Tradycyjnie w dożynkach wziął udział Prezydent RP. Przed szczytem jasnogórskim zgromadziły się tysiące mieszkańców polskiej wsi. Nie zabrakło też uchodźców z Ukrainy. To czas wdzięczności Bogu i ludziom za codzienny chleb, teraz dzielony także z tymi, którzy cierpią z powodu wojny w Ukrainie.

Symboliczny chleb złożyli w darze starostowie dożynek – Magdalena i Andrzej Błażejewscy z dziećmi. Są oni właścicielami gospodarstwa pokoleniowego w Sierosławiu, w diecezji pelplińskiej.

Prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu przed Sumą dożynkową podkreślił, że przez 40 lat nieprzerwanie kolejne pokolenia ludzi polskiej wsi przybywają tu, by dziękować Pani Jasnogórskiej za opiekę. Prezydent podziękował rolnikom za chleb – owoc ich pracy i zapobiegliwości, za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju i wkład w rozwój gospodarczy. Zauważył, że ten rok, choć tak trudny w gospodarce światowej, także żywnościowej, w Polsce jest rokiem dobrych zbiorów, że przebiegł bez wielkich klęsk żywiołowych, które niszczą plony i trud pracy rolników.

Andrzej Duda podziękował także za przyjęcie do swoich domów ludzi z Ukrainy. Często pracowali oni wcześniej u polskich gospodarzy. – Chcieli do was przyjechać, a to znaczy, że byli traktowani z szacunkiem. To nie tylko zachowanie się jak uczciwy człowiek, chrześcijanin, ale to też wielkie dzieło budowania relacji między narodami – zauważył.

Za solidarność z tymi, którym w oczy zagląda głód, podziękował też przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Zachęcał, by w tej postawie wytrwać. Przypomniał, że tylko idąc za Chrystusem, będziemy w pełni otwarci na bliźnich, zwłaszcza tych najsłabszych i pokrzywdzonych, oraz „pokorni i umiarkowani w korzystaniu z dóbr tego świata”.

Reklama

W kazaniu bp Jan Piotrowski z Kielc prosił, „aby właściwie widzieć wspólny dom, jakim jest dzieło stworzenia, a w nim piękno przyrody i człowieka”. Za papieżem Franciszkiem przypomniał, że człowiek nie jest konkurentem Boga, ale Jego współpracownikiem z powierzonym mu mandatem bycia roztropnym gospodarzem stworzenia. – Życzę wam miłości do ziemi, którą uprawiacie. Jednocześnie niezbywalnego prawa do szacunku, co nigdy nie pozbawi was nadziei, że ziemia to wielki Boży dar, którego nikt na świecie nie ma prawa wam odebrać, wykraść złymi decyzjami jakiejkolwiek natury – powiedział.

W dożynkach udział wzięli także uchodźcy, m.in. pani Alona z Kijowa. Dziękowała ona nie tylko Polakom za ich dobroć, ale również ukraińskim rolnikom, którzy dziś z narażeniem życia sieją i zbierają, by nie zabrakło chleba.

Podczas jasnogórskich dożynek mniszki klauzurowe z Charkowa, które znalazły schronienie w pobliżu sanktuarium, na ręce Prezydenta RP złożyły podziękowanie całej Polsce za wielką otwartość i pomoc w przyjęciu Ukraińców. Po Mszy św. odbyło się krótkie spotkanie. Siostry podarowały prezydentowi napisaną przez jedną z nich ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy i wykonany przez nie różaniec w barwach niebiesko-żółtych, czyli ukraińskiej flagi (na zdjęciu niżej).

Jasnogórski flesz

• 14 września – Dzień Modlitw za Ukrainę – Msza św. przy ołtarzu Krzyża w Kaplicy Matki Bożej;

• 14/15 września – czuwanie „24 godziny męki Jezusa Chrystusa”;

• 15 września – Forum Młodzieży Szkół Katolickich, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes”;

• 16 września – pielgrzymka maturzystów diec. tarnowskiej;

• 16-17 września – pielgrzymka arch. wrocławskiej;

• 17 września – pielgrzymki: ludzi morza, leśników, sodalicji mariańskich; Juromania, czyli historia ukryta także w klasztornych zakamarkach Jasnej Góry;

Reklama

• 17-18 września – pielgrzymka ludzi pracy;

• 18 września – koncert utworów Józefa Elsnera.

Rubrykę redagują:

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

2022-09-06 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Mario Grech z modlitwą zawierzenia na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/facebook.com

kard. Mario Grech

kard. Mario Grech

Z modlitwą zawierzenia synodalnej drogi Kościoła na Jasną Górę przybył kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. - Jestem pewien, że Maryja słyszy nasz krzyk i wstawia się za nami. W Niej pokładamy ufność i nadzieję, że mimo wojny, okrucieństwa jutro powstanie nowy dzień, będzie nowa wiosna ducha - powiedział pielgrzym z Watykanu.

Kard. Grech modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, w kaplicy św. Jana Pawła II odprawił Mszę św. i zwiedził klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - na Francję Polska w podobnym składzie co na Meksyk

2022-12-04 14:51

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Polska w meczu z Francją w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze wystąpi niemal w takim samym składzie, co w fazie grupowej z Meksykiem. Jedyną zmianą jest obecność Przemysława Frankowskiego w miejsce Nicoli Zalewskiego. Początek spotkania o godzinie 16.00.

Robert Lewandowski wystąpi po raz 138. w reprezentacji, a po raz 103. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka będzie to 98. mecz w kadrze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję