Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 38/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Dziękczynienie za Prymasa

Minął rok od beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Na Jasnej Górze przez cały 2022 r. trwa nie tylko dziękczynienie za tego, który wszystko postawił na Maryję, ale i pogłębiane jest jego nauczanie. Podczas nocnej modlitwy „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki” (z 27. na 28. każdego miesiąca) rozważane są poszczególne punkty „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomniała, że kardynał był nauczycielem i wychowawcą narodu, dobrym, ale wymagającym ojcem, który prowadził innych na szczyt ewangelicznego radykalizmu. – W trudnym dla Kościoła w Polsce czasie po 1945 r., w rzeczywistości naznaczonej wojną, a w kolejnych pokoleniach – nienawiścią, agresją, manipulowaniem, okradaniem, kombinowaniem – kard. Wyszyński w 1967 r. ogłosił „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. To program odnowy życia codziennego, zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach – wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia. Prymas podkreślał, że nienawiści można przeciwstawić tylko miłość. Nienawiść jest rozsiewana z zewnątrz, a miłość musimy obudzić we własnych sercach – zauważyła Beata Mackiewicz. Dziesięć punktów krucjaty to, zdaniem świadków jego życia i posługi, prymasowski testament na XXI wiek.

Czuwania rozpoczyna Apel Jasnogórski, potem są konferencja, Różaniec, a o północy sprawowana jest Msza św. w intencji kanonizacji Prymasa Tysiąclecia.

Organizatorami modlitwy są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego błogosławiony jest patronem. Partnerem medialnym jest Radio Jasna Góra, które transmituje nocną modlitwę.

W nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha wciąż można oglądać wystawę pamiątek związanych z prymasem. Można tam „wejść” do pokoi, w których mieszkał kard. Wyszyński podczas pobytu na Jasnej Górze. Znajdują się one za klasztorną klauzurą; pokazano je za pomocą zdjęć, ale też przyniesiono tu niektóre przedmioty użytkowe takie jak np. klęcznik.

Reklama

Uczniowie i ich zawierzenie

Inauguracja nowego roku szkolnego w woj. śląskim odbyła się na Jasnej Górze. Mszy św. z udziałem Śląskiego Kuratora Oświaty, przedstawicieli delegatur, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów przewodniczył bp Andrzej Przybylski. W homilii podkreślił, że rolą szkoły, nauczycieli i wychowawców jest być blisko uczniów. – Praca nauczyciela nie może się zamykać od dzwonka do dzwonka, trzeba się pochylić nad problemami młodych. Być blisko to nie znaczy być kumplem, poklepywać po plecach, ale tak ich prowadzić, by zaczęli żyć życiem sensownym i spełnionym – wyjaśnił. Edukację wraz z polskimi uczniami rozpoczęli ich rówieśnicy ze Wschodu. – Jesteśmy całym sercem z dziećmi z Ukrainy – powiedziała Urszula Bauer, śląska kurator oświaty. Zauważyła też, że dla polskich uczniów to ważna lekcja empatii i solidarności. Egzamin na szóstkę dzieci zdały już w ubiegłym roku, gdy przygotowały plecaki szkolne wyposażone w przybory i ofiarowały je swoim ukraińskim rówieśnikom.

Jasnogórski flesz

• 20 września – zjazd Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej, Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych;

• 21 września – pielgrzymka podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta;

• 21-23 września – maturzyści diec. rzeszowskiej;

• 23-25 września – rekolekcje „Uzdrawiająca moc Eucharystii” (otwarte dla wszystkich, nie trzeba się zapisywać ani wnosić żadnych opłat);

• 24 września – pielgrzymki: seniorów, rodzin wincentyńskich, maturzystów arch. lubelskiej; Męskie Oblężenie Jasnej Góry, czuwanie grup modlitwy i czcicieli Ojca Pio;

• 25 września – pielgrzymki: małżeństw i rodzin, policji.

2022-09-13 14:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra włącza się w międzynarodową nowennę w intencji życia

[ TEMATY ]

Jasna Góra

modlitwa

aborcja

Bożena Sztajner/Niedziela

Jasna Góra włączyła się w modlitewną nowennę w obronie życia. Z inicjatywą wyszli amerykańscy biskupi, którzy proszą o wsparcie i solidarność w modlitwie, w związku z rocznicą legalizacji aborcji w tym kraju. Przez 9 dni w częstochowskim Sanktuarium odprawiana będzie Msza św. o uszanowanie na całym świecie przykazania Bożego „nie zabijaj”. Pod hasłem: „Dziewięć dni dla życia” Jasna Góra modlitewnie wspiera obrońców życia w Stanach Zjednoczonych i w każdym zakątku globu. Przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski zaapelował, by „wszyscy bez wyjątku stanęli murem za życiem”.

CZYTAJ DALEJ

Mieć odwagę

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. 15

[ TEMATY ]

nawrócenie

Karol Porwich/Niedziela

Gdy używamy imienia Jezus w zwykłej rozmowie czy głośno mówimy o tym, jaką siłę daje nam wiara, dajemy świadectwo. Ludzie mogą je odrzucić, ale równie dobrze może się ono stać ziarnem.

Od lat powtarzamy za kolejnymi papieżami, że świat bardziej potrzebuje dzisiaj świadków niż nauczycieli Ewangelii. Gdy wyobrażamy sobie jednak takiego świadka, zazwyczaj widzimy kogoś, kto stojąc na środku kościoła, opowiada historię swojego życia. Ludzie przychodzą, by posłuchać o jego nawróceniu, o działaniu Boga w jego codzienności. Umocnieni w wierze wracają do swoich domów i wraz z innymi katolikami wspominają potem to spotkanie, dyskutują na ten temat, zachwycają się wiarą tego człowieka, chcą budować tak bliską relację z Bogiem, o jakiej im opowiadał. Zgadzamy się więc chętnie z tym, że świat potrzebuje świadków, i my sami przyjdziemy na spotkanie z nimi do naszej parafii, jeśli tylko w ogłoszeniach usłyszmy, iż ktoś taki się pojawi. W taki oto sposób wytrącamy Bogu z ręki zapewne ponad 90% tych, o których mówili papieże i których On posyła.

CZYTAJ DALEJ

Spektakl „Dziewczynka z zapałkami” w Sanoku

2023-01-30 10:19

ks. Jakub Kostrząb

W spektakl zaangażowana była cała parafia farna w Sanoku

W spektakl zaangażowana była cała parafia farna w Sanoku

W sobotę i niedzielę, 28 i 29 stycznia 2023 r., w Sanockim Domu Kultury z inicjatywy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku został odegrany spektakl według opowiadania Hansa Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”. W rolę aktorów wcieliło się ponad pięćdziesięciu parafian, a sala widowiskowa pękała w szwach.

W sobotnim spektaklu wziął udział abp Adam Szal. Metropolita przemyski docenił pracę, talent i zaangażowanie aktorów, ale także ucieszył się liczną obecnością widowni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję