Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 38/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Dziękczynienie za Prymasa

Minął rok od beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Na Jasnej Górze przez cały 2022 r. trwa nie tylko dziękczynienie za tego, który wszystko postawił na Maryję, ale i pogłębiane jest jego nauczanie. Podczas nocnej modlitwy „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki” (z 27. na 28. każdego miesiąca) rozważane są poszczególne punkty „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomniała, że kardynał był nauczycielem i wychowawcą narodu, dobrym, ale wymagającym ojcem, który prowadził innych na szczyt ewangelicznego radykalizmu. – W trudnym dla Kościoła w Polsce czasie po 1945 r., w rzeczywistości naznaczonej wojną, a w kolejnych pokoleniach – nienawiścią, agresją, manipulowaniem, okradaniem, kombinowaniem – kard. Wyszyński w 1967 r. ogłosił „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. To program odnowy życia codziennego, zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach – wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia. Prymas podkreślał, że nienawiści można przeciwstawić tylko miłość. Nienawiść jest rozsiewana z zewnątrz, a miłość musimy obudzić we własnych sercach – zauważyła Beata Mackiewicz. Dziesięć punktów krucjaty to, zdaniem świadków jego życia i posługi, prymasowski testament na XXI wiek.

Czuwania rozpoczyna Apel Jasnogórski, potem są konferencja, Różaniec, a o północy sprawowana jest Msza św. w intencji kanonizacji Prymasa Tysiąclecia.

Organizatorami modlitwy są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego błogosławiony jest patronem. Partnerem medialnym jest Radio Jasna Góra, które transmituje nocną modlitwę.

W nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha wciąż można oglądać wystawę pamiątek związanych z prymasem. Można tam „wejść” do pokoi, w których mieszkał kard. Wyszyński podczas pobytu na Jasnej Górze. Znajdują się one za klasztorną klauzurą; pokazano je za pomocą zdjęć, ale też przyniesiono tu niektóre przedmioty użytkowe takie jak np. klęcznik.

Reklama

Uczniowie i ich zawierzenie

Inauguracja nowego roku szkolnego w woj. śląskim odbyła się na Jasnej Górze. Mszy św. z udziałem Śląskiego Kuratora Oświaty, przedstawicieli delegatur, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów przewodniczył bp Andrzej Przybylski. W homilii podkreślił, że rolą szkoły, nauczycieli i wychowawców jest być blisko uczniów. – Praca nauczyciela nie może się zamykać od dzwonka do dzwonka, trzeba się pochylić nad problemami młodych. Być blisko to nie znaczy być kumplem, poklepywać po plecach, ale tak ich prowadzić, by zaczęli żyć życiem sensownym i spełnionym – wyjaśnił. Edukację wraz z polskimi uczniami rozpoczęli ich rówieśnicy ze Wschodu. – Jesteśmy całym sercem z dziećmi z Ukrainy – powiedziała Urszula Bauer, śląska kurator oświaty. Zauważyła też, że dla polskich uczniów to ważna lekcja empatii i solidarności. Egzamin na szóstkę dzieci zdały już w ubiegłym roku, gdy przygotowały plecaki szkolne wyposażone w przybory i ofiarowały je swoim ukraińskim rówieśnikom.

Jasnogórski flesz

• 20 września – zjazd Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej, Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych;

• 21 września – pielgrzymka podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta;

• 21-23 września – maturzyści diec. rzeszowskiej;

• 23-25 września – rekolekcje „Uzdrawiająca moc Eucharystii” (otwarte dla wszystkich, nie trzeba się zapisywać ani wnosić żadnych opłat);

• 24 września – pielgrzymki: seniorów, rodzin wincentyńskich, maturzystów arch. lubelskiej; Męskie Oblężenie Jasnej Góry, czuwanie grup modlitwy i czcicieli Ojca Pio;

• 25 września – pielgrzymki: małżeństw i rodzin, policji.

2022-09-13 14:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

14 tys. pielgrzymów dotarło dziś na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Kraków

Monika Książek

Pielgrzymka Krakowska

Pielgrzymka Krakowska

Pieszo i na rowerach, w upale i w deszczu na Jasną Górę dotrze dziś w sumie ponad 14 tys. pielgrzymów. W drodze pątnicy modlili się o przymnożenie wiary, zapraszali Maryję na szlak peregrynacji i przygotowywali się do Światowych Dni Młodzieży. Najliczniejsza jest 8,5 tys. pielgrzymka krakowska.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję