Reklama

Kościół

Wszystko z miłości, nic na siłę

W trzecią niedzielę września odbywa się pielgrzymka czytelników, pracowników i przyjaciół Niedzieli na Jasną Górę. Po pandemicznej przerwie spotkaliśmy się u naszej Pierwszej Redaktorki już po raz 26.

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo 17 września przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św. wieńczącej 26. Pielgrzymkę Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Niedzieli. Jej hasłem były słowa św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy: „Czyńcie wszystko z miłości, nic na siłę”.

Pierwsza część pielgrzymki miała miejsce w siedzibie redakcji. Ksiądz Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA i redaktor naczelny portalu niedziela.pl witając gości, powiedział: – Chcemy głosić Ewangelię przełożoną na język tego świata. Chcemy stawać się przewodnikami na drodze do świętości i umocnienia wiary.

Wyjdźmy z „baniek”

Wykład nt. Z Carlo Acutisem w sieci pomysłów wygłosiła dr hab. Monika Przybysz, medioznawca, prof. UKSW i publicystka Niedzieli. Zwróciła uwagę, że bł. Carlo Acutis wykorzystywał internet do tego, by dzielić się swoimi talentami – tworzył strony instytucji kościelnych i przybliżające cuda eucharystyczne. Felietonistka Niedzieli zaapelowała, aby – w obawie przed hejtem – nie wstydzić się publikowania w sieci treści religijnych. Zachęciła także, aby w mediach społecznościowych wyjść ze swoich „baniek” i zaprosić do grona znajomych niewierzących, żeby być dla nich świadkami Chrystusa.

Profesor Przybysz zachęcała też rodziców do tego, aby stali się dla swoich dzieci przykładem rozsądnego korzystania z mediów społecznościowych, które są projektowane tak, by nas uzależniać. – Media społecznościowe to hazard – zaznaczyła i zachęciła, żeby wybierać w sieci to, co najbardziej wartościowe.

Ponadczasowość

Wykład nt. Kultura słowa i nasza duchowość wygłosił ks. prof. Janusz Królikowski, prof. UPJPII w Krakowie i publicysta Niedzieli. Jak powiedział, słowem pisanym można oddziaływać i kształtować myślenie.

Ksiądz Królikowski podkreślił, że słowo powinno być: żywe, wymowne, dostępne, powtarzalne i powinno zachowywać stałość w fundamentalnych zagadnieniach. Duchowny stwierdził, że słowo zarówno mówione, jak i pisane ma wartość ponadczasową. Może formować albo deformować rzeczywistość. Odwołując się do św. Pawła Apostoła, wskazał, że musi być ono: odważne, apologetyczne, pewne i znaczące. Powinno korygować, bronić prawdy.

Reklama

Z kolei ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Niedzieli, przyznał: – Tygodnik katolicki musi być odważny, wyrazisty, przekonujący. Nie może zamykać się we własnej „bańce”. Wciąż szukamy nowych form docierania do ludzi, którzy w różny sposób przeżywają swoją wiarę. Niedziela musi się nieustannie dostosowywać do nowych potrzeb współczesnego katolika. To nie jest łatwe zadanie, ale mając tak czytelnych i wiarygodnych publicystów jestem przekonany, że damy radę.

Rola Maryi

W swoim przesłaniu do redakcji abp Depo przypomniał za kard. Josephem Ratzingerem, że Maryja jest „Pedagogią nowej ewangelizacji”. – Jeśli będziemy się trzymali Ducha Świętego, który przez Maryję kształtuje nasze drogi, sumienia i odpowiedzialność, wypełnimy misję wierności Chrystusowi w Kościele – podkreślił metropolita częstochowski.

Arcybiskup przekazał Niedzieli relikwie św. Franciszka Salezego, które są darem sióstr wizytek i biskupa z francuskiego miasta Annecy. Relikwie zostały umieszczone w redakcyjnej kaplicy.

Za długoletnią i ofiarną pracę dla redakcji oraz osobiste świadectwo życia wiarą abp Depo odznaczył Medalem Świętej Rodziny „Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej” Bożenę i Mariana Sztajnerów, fotografów Niedzieli.

2022-09-21 08:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Chrostowski: brak rzetelnej polityki historycznej jest wielkim grzechem zaniechania

[ TEMATY ]

Kościół

Ks. Waldemar Wesołowski

Mądra i rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem. Jej brak stanowi wielki grzech zaniechania skutkujący ignorancją, bezmyślnością i bezradnością – mówił ks. prof. Waldemar Chrostowski podczas międzynarodowego kongresu nt. pomocy Polaków w ratowaniu Żydów. Kongres zorganizowany został przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Kongres na temat przywracania pamięci o bohaterach II wojny światowej, jakimi byli Polacy ratujący Żydów, rozpoczął się w godzinach porannych w auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

CZYTAJ DALEJ

Każde dziecko jest zdolne

2022-12-03 13:38

[ TEMATY ]

nauka

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyło się Mobilne Laboratorium, czyli warsztaty i pokazy fizyczno-chemiczne.

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski. Zajęcia udowodniły i miały na celu pokazać, że każde dziecko jest zdolne oraz to, że dzieci potrzebują dziś większego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Dzięki realizacji pokazu doprowadziliśmy do wspierania talentów i rozwoju nowych pasji przez naukę i zabawę. W programie odbyły się takie doświadczenia jak: lewitacja planety, tłocznia paliwa do rakiet, magnetyczna ziemia, koktajl chemiczny, efekt szklarniowy – smok, efekt wyziewów, erupcja wulkanów, lądowanie meteoru, walka kolorów, płonące tornado z Australii ponadto była część zatytułowana Laboratorium Elektryka, w którym znalazły się: magia elektrostatyki, bhp przy prądzie, solary, ledy, eko-prąd użyteczność i prądu, samodzielne eksperymenty z obwodami elektrycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: Polacy ratujący Żydów są naszymi narodowymi bohaterami

2022-12-04 08:37

[ TEMATY ]

prezydent

II wojna światowa

Andrzej Duda

prezydent.pl

Polacy ratujący Żydów podczas okupacji są naszymi narodowymi bohaterami na równi z obrońcami RP i żołnierzami AK - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom.

"Przed 80 laty, 4 grudnia 1942 roku, powołano Radę Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj. Działając w konspiracji, w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego i władz Rzeczypospolitej na uchodźstwie, tworzyła ona ramy instytucjonalne dla spontanicznej i oddolnej akcji ratowania Żydów, śmiertelnie zagrożonych przez Holocaust, który zgotowali im Niemcy" - napisał prezydent Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję