Reklama

Kultura

Tajemnica Medjugorie

Minęło już ponad 41 lat od wydarzeń w Bośni i Hercegowinie, które wstrząsnęły wiernymi. Na ekrany kin trafia film, który pomaga w ich zrozumieniu.

Niedziela Ogólnopolska 43/2022, str. 54

[ TEMATY ]

film

Medjugorie

Monika Książek

Medjugorie

Medjugorie

Medjugorie to jeden z największych i wciąż do końca niezbadanych fenomenów maryjnej duchowości. W niewielkiej, ukrytej pośród Gór Dynarskich wiosce w czasach komunistycznego i ateistycznego ucisku sześciorgu młodym ludziom ukazała się Matka Boża. Do objawień dochodziło wielokrotnie i, jak twierdzą widzący, Maryja przemawia do nich nadal. Wieść o nadnaturalnych wydarzeniach natychmiast obiegła Jugosławię, a widzący i towarzyszący im ludzie zostali poddani prześladowaniom komunistycznej władzy. Mimo to orędzie z Medjugorie trafiło do ludzi na całym świecie. Do tego miejsca każdego roku przyjeżdżają setki tysięcy pielgrzymów, wielu z nich jest przekonanych, że dzięki Medjugorie otrzymali rozmaite łaski.

Próbę zrozumienia tajemnicy tych objawień oraz odkrycia fenomenu miejsca nazywanego przez pątników „przedsionkiem nieba” podjęli twórcy filmu Medjugorie. To pierwszy tak rzetelny kinowy dokument nt. wciąż dyskusyjnych objawień w Bośni i Hercegowinie. Zobaczymy w nim barwne i intrygujące przedstawienie historii objawień w Medjugorie; wypowiadający się przed kamerą eksperci wnikliwie analizują to, co stanowi istotę objawień, jak również wyjaśniają ewolucję stosunku Kościoła do wydarzeń sprzed ponad 41 lat.

Najbardziej wzruszającymi i dającymi do myślenia momentami filmu są świadectwa ludzi, którzy w Medjugorie na powrót odnaleźli swoją wiarę; opowiadają, jak miejsce to zmieniło ich życie. Medjugorie to obraz, który otwiera nam oczy na głębię objawień maryjnych. Zapytany o przesłanie filmu jego reżyser Jesus Garcia stwierdził: – Oglądając Medjugorie, widz czasami czuje się bohaterem. To doświadczenie, po którym będzie ci łatwiej podejmować ważne decyzje w twoim życiu.

2022-10-18 13:27

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser: w Medjugorie zwiększył się ruch pielgrzymkowy

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Medjugorie

Włodzimierz Rędzioch

Nieustannie zwiększa się dynamika pielgrzymek do Medjugorie. Przybywają nawet z tak odległych państw, jak Korea – powiedział abp Henryk Hoser, wizytator apostolski o charakterze specjalnym dla parafii w Medjugorie, na czas nieokreślony i ad nutum Sanctae Sedis(do dyspozycji Stolicy Apostolskiej). Jego zadaniem jest usprawnienie miejscowego duszpasterstwa.

Abp Hoser poinformował, że wśród podejmowanych obecnie działań jest regulacja sytuacji kanoniczno-prawnej ok. trzydziestu wspólnot, które od 37 lat działają w Medjugorie. – Jest to niezwykle czasochłonne, ponieważ wymaga szczegółowych rozmów, badania dokumentów według specjalnie skonstruowanej ankiety, która ukazuje, jakie jest pochodzenie danej wspólnoty, historia jej uznania, aktualna sytuacja prawna, jak jest zarejestrowana według klasyfikacji kodeksu prawa kanonicznego, czy w końcu - jaką ma na miejscu osobowość prawną – powiedział abp Hoser.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję