Reklama

Niedziela Kielecka

Internauta zabiera autostradą do nieba

Młodzież diecezji kieleckiej ma „u siebie” swojego patrona. Delegacje różnych wspólnot młodzieżowych otrzymały z rąk bp. Jana Piotrowskiego relikwie I stopnia bł. Carla Acutisa.

Niedziela kielecka 43/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

T.D.

Młodzież otrzymała relikwie bł. Internauty

Młodzież otrzymała relikwie bł. Internauty

We Mszy św. pod przewodnictwem bp. Piotrowskiego 5 października uczestniczyli młodzi reprezentujący Ruch Czystych Serc, Odnowę w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie, Zjednoczonych w Duchu, Liturgiczną Służbę Ołtarza. Relikwie zostały przekazane z Włoch, za zgodą tamtejszych hierarchów i dzięki pomocy ks. Krzysztofa Skorupki.

– Gdy trzy lata temu poznałem tę piękną postać, nigdy nie myślałem, że takie wydarzenie, jak przekazanie relikwii bł. Carla, będzie miało miejsce w Kurii. Niech jego duch pozwala nam wzrastać w świętości – powiedział na początku Mszy św. bp Jan Piotrowski.

W homilii biskup kielecki mówił o znaczeniu modlitwy w życiu patronki dnia – św. s. Faustyny Kowalskiej oraz bł. Carla Acutisa, tłumaczył, że modlitwa jest bardzo potrzebna w „świecie zanurzonym w oparach konsumpcjonizmu i materializmu”, który „osiada na różnych mieliznach, nie podejmując zadań zamierzonych przez Stwórcę”. Wspominał także bardzo krótkie życie Carla Acutisa, który „Eucharystię nazywał drogą do nieba i starał się codziennie być na Mszy św.”, a zmarł, mając zaledwie 15 lat. – W swoim duchowym dzienniczku zapisał: „Być zawsze zjednoczonym z Jezusem, to jest plan na moje życie” – mówił Ksiądz Biskup.

Wdzięczność za zbudowaną wspólnotę podczas Mszy św. wyraził ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Ufam, że każda wspólnota młodych będzie chciała poznać duchowość bł. Carla Acutisa – mówił. W rozmowie z „Niedzielą” jako cel wskazuje formowanie duchowości eucharystycznej.

Ania i Ania z Ruchu Światło-Życie były przy grobie Carla w Asyżu. – Uczy nas odkrywania wciąż na nowo piękna Eucharystii jako drogi do nieba – mówią.

Bartosz Gronek (KSM) podkreśla konsekwentność, wierność w byciu dobrym chrześcijaninem, a Wiktoria (RŚ-Ż) – odwagę w wyznawaniu wiary, czyli to wszystko, czego uczy ich młody patron.

Reklama

Uroczystość zakończyło ucałowanie relikwii. Na stałe relikwie błogosławionego internauty będą przebywały w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach, ale już po nowym roku mają rozpocząć peregrynację po parafiach diecezji.

Duszpasterstwo młodzieży planuje szeroki kontakt wiernych z bł. Carlem w jego relikwiach, nie tylko w kościołach, ale we wspólnotach, w szkołach. W planie jest także zorganizowanie wystawy, promującej cuda eucharystyczne, tak jak to czynił sam błogosławiony.

2022-10-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie bł. Carlo Acutisa wyruszyły z Włoch do Polski

[ TEMATY ]

relikwie

bł. Carlo Acutis

Ks. Daniel Plewka

Przez najbliższe trzy miesiące relikwie bł. Carlo Acutisa, młodego Włocha o polskich korzeniach i jednego z patronów najbliższych Światowych Dni Młodzieży, będą odwiedzać polskie diecezje. W minioną niedzielę ordynariusz Asyżu abp Sorrentino przekazał je przebywającemu we Włoszech kard. Stanisławowi Dziwiszowi, a w środę rano przywiezie je do Polski o. Azariasz Hess OFM, pomysłodawca i koordynator peregrynacji.

- Pomysł peregrynacji zrodził się z myślą o przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, których bł. Carlo jest jednym z patronów. Chcemy zaprosić młodych ludzi, by go poznali i zainspirowali się nim, bo to nastolatek, który ma wiele do powiedzenia swoim dzisiejszym rówieśnikom - mówi w rozmowie z KAI bernardyn o. Azariasz Hess - Ja sam poznałem go i zachwyciłem się nim w Rzymie, kiedy trwał jeszcze jego proces beatyfikacyjny. Ujęło mnie to, że Carlo przeżywał swoje zwykłe nastoletnie życie w nadzwyczajny sposób. Bowiem ten chłopak, który pochodził z zamożnej rodziny, który miał wiele talentów i mógłby "zaistnieć" na różne sposoby, postawił całe swoje życie na przyjaźń z Jezusem, mówiąc, że zjednoczenie z Nim jest "programem jego życia", a także uczy nas ukochania Eucharystii, którą nazywał swoją "autostradą do Nieba". Ta jego prostota i wyjątkowość są zawstydzające. Myślę, że także talent informatyczny i pasja do internetu, z których jest znany, mogą być dziś inspiracją dla młodych ludzi, zwłaszcza tych, którym trudno jest zachować umiar w korzystaniu z sieci i mediów społecznościowych. Carlo jest wzorem dyscypliny i dobrych celów w posługiwaniu się internetem.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Koseła: by dotrzeć do młodych Kościół musi znaleźć nowe formy duszpasterskie

2023-02-01 12:58

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

Po stronie młodzieży wiele się zmieniło. Przed Kościołem stoi tu duże wyzwanie, musi znaleźć nowe formy duszpasterskie, które pozwolą dotrzeć do młodych ludzi – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z KAI podsumował najnowsze badanie praktyk niedzielnych, przeprowadzane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Anna Rasińska (KAI): Rok 2021, którego dotyczą najnowsze statystyki ISKK, to czas, w którym częściowo wciąż obowiązywały obostrzenia związane z koronawirusem. Na ile zebrane dane można uznać za miarodajne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję