Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nie ja, ale Bóg

Cieszę się, że umieram, ponieważ przeżyłem swoje życie, nie tracąc ani minuty na rzeczy, które nie podobają się Bogu – takimi słowami kończył swoje ziemskie życie bł. Carlo Acutis.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2022, str. I

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

Ks. Marcin Miczkuła

Procesja modlitewna z wizerunkiem i relikwiami błogosławionego

Procesja modlitewna z wizerunkiem i relikwiami błogosławionego

Ten niesamowity młody człowiek może być dziś szczególnym patronem dzieci i młodzieży. W związku z tym, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Lizbonie, w Polsce peregrynują relikwie bł. Carlo Acutisa. Przy relikwiach gromadzi się młodzież oraz wszyscy, którym zależy na chrześcijańskim wychowaniu młodzieży.

W naszej archidiecezji peregrynacja relikwii rozpoczęła się w sobotę, 8 października przekazaniem ich w sanktuarium Dzieci Fatimskich na Osiedlu Kasztanowym w Szczecinie. Ksiądz Marcin Szczodry przekazał relikwie młodzieży, która tego dnia pielgrzymowała z Wolina do szczecińskich sanktuariów. W Wolinie uroczystości ku czci bł. Carlo Acutisa rozpoczęły się modlitwą w kościele św. Stanisława. Następnie przy śpiewie zespołu muzycznego ruszyliśmy w procesji modlitewnej z wizerunkiem bł. Carlo i jego relikwiami do kolegiaty św. Mikołaja. Tam rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. kan. Leszek Konieczny, proboszcz wolińskiej parafii. Na niedzielną modlitwę licznie przybyła młodzież nie tylko z Wolina, ponieważ zaproszenie skierowane było również do młodzieży parafii dekanatu oraz okolicy.

Do modlitwy włączyły się również Róże Różańcowe dekanatu Wolin, które przeżywały Dekanalny Dzień Wspólnoty Różańcowej, ponieważ bł. Carlo i dla Róż Różańcowych jest swoistym patronem, gdyż codziennie odmawiał Różaniec. Na uroczystość przybyli także Skauci Europy ze Szczecina oraz licznie zgromadzeni wierni. W homilii kaznodzieja podkreślił, że młodzież ma czerpać z postawy bł. Carlo moc ducha, którą on żył. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II, powtarzał: „Wbrew wszystkim mirażom ułatwionego życia musicie od siebie wymagać”. W procesji z darami uczniowie i nauczyciele szkół wolińskiego dekanatu przynieśli dzieła wytworzone na zajęciach katechezy: ilustracje do tajemnic światła – w tym roku obchodzimy 20. rocznicę wprowadzenia – oraz kolaże o młodym włoskim błogosławionym.

Reklama

Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo za wstawiennictwem bł. Carlo Acutisa zakończone indywidualnym błogosławieństwem relikwiami. Wolińskim wydarzeniom towarzyszyła wystawa przygotowana przez bł. Carlo Acutisa dotycząca cudów eucharystycznych, która eksponowana była przez cały dzień w kolegiacie. Po modlitwie w Wolinie relikwie zostały przewiezione do szczecińskiej katedry.

„Boże, nasz Ojcze, dzięki Ci składamy za to, że dałeś nam bł. Carlo Acutisa, który dla młodych jest wzorem życia, a dla każdego – wezwaniem do miłowania. Ty, czyniąc z Eucharystii „autostradę do nieba”, pozwoliłeś mu kochać Twojego Syna. Ty dałeś mu Maryję, Matkę najukochańszą, i przez Różaniec pozwoliłeś wyśpiewywać Jej czułość. Przyjmij jego modlitwę za nas. Spójrz przede wszystkim na ubogich, których miłował i wspomagał. Wprowadzając bł. Carlo do grona świętych Kościoła, daj nam pełnię radości; niech jego uśmiech będzie także dla nas światłem na chwałę Twojego Imienia. Amen”.

2022-10-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie bł. Carlo Acutisa odwiedzą diecezję warszawsko-praską

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

/diecezja.waw.pl/peregrynacja

Relikwie bł. Carlo Acutisa, młodego Włocha, jednego z patronów najbliższych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, który w 2006 r. zmarł z powodu białaczki, odwiedzą 9-10 września diecezję warszawsko-praską – poinformowała diecezja na swojej stronie internetowej.

37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się od 1 do 6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie pod hasłem: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem"(Łk 1,39).

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję