Reklama

Niedziela plus

Koszalin

Iskierka pamięci

Do troski o zaniedbane, zapomniane dziecięce groby zachęcali Rycerze Kolumba z parafii św. Wojciecha.

Niedziela Plus 44/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Koszalin

Karol Porwich/Niedziela

Po raz kolejny na koszalińskim cmentarzu 15 października pojawili się Rycerze Kolumba. Przystąpili do porządkowania mogił dzieci spoczywających na tutejszej nekropolii. – Wymieniliśmy 30 krzyży, wysprzątaliśmy miejsca pochówku w sektorze, który wcześniej zaplanowaliśmy. Akcję organizujemy dwa razy w roku, wczesną wiosną i właśnie jesienią – powiedział Zdzisław Bagnucki, jeden z organizatorów.

Wydarzenie, organizowane od 2019 r. nosi nazwę „Iskierka pamięci”. Inicjatywa tej religijnej organizacji ma na celu nie tylko dbałość o zapomniane miejsca pochówku, ale również podkreślanie szacunku do historii i ludzi, którzy ją tworzyli. W akcję z roku na rok włącza się coraz więcej osób. Takiego odnowienia potrzebuje jeszcze kilkaset dziecięcych mogił. Inicjatorzy podkreślają, że odwiedzając groby swoich bliskich, każdy z nas ma możliwość „zaadoptowania” dziecięcego grobu, którym nikt się nie opiekuje.

W ostatnią niedzielę przed 1 listopada w kościele św. Wojciecha w Koszalinie odbędą się kwesta i sprzedaż zniczy ze znakiem „Iskierka pamięci”. Zebrane środki pieniężne zostaną przeznaczone na odnowienie dziecięcych mogił.

2022-10-25 14:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętowanie jubileuszu

Niedziela Plus 21/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Koszalin

Karol Porwich/Niedziela

Konferencja naukowa z okazji 50-lecia diecezji.

Wkoszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „50 lat Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego”. Uczestniczyli w niej: przedstawiciele ośrodków naukowych z całego kraju, biskupi, księża, klerycy, samorządowcy oraz studenci teologii.

CZYTAJ DALEJ

Abp Stanisław Gądecki: Głoszenie Ewangelii oznacza dziś osobiste świadectwo

2023-06-06 09:06

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu w wywiadzie dla KAI z okazji 50-lecia święceń kapłańskich, mówi o swej kapłańskiej drodze i wymienia najważniejszych mistrzów, którzy go ukształtowali. Opowiada o swym zaangażowaniu w dialog z judaizmem oraz podaje zasady na jakich winien być oparty dialog Kościoła ze światem, definiuje miejsce Kościoła w państwie demokratycznym, zastanawia się jakie są przyczyny obecnych sytuacji kryzysowych w Kościele, dzieli się obawami co do Synodu o synodalności i zapowiada tegoroczne obchody Zbrodni Wołyńskiej, którym będzie towarzyszyć orędzie Kościołów z Polski i Ukrainy wzywające do wzajemnego przebaczenia i pojednania.

A oto pełen tekst rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Watykan: dziś kolejna operacja papieża

2023-06-07 10:48

Grzegorz Gałązka

Dziś po zakończeniu audiencji ogólnej Ojciec Święty udał się do kliniki Gemelli, gdzie przejdzie operację ze względu na ryzyko niedrożności jelit – poinformował rzecznik Watykanu, Matteo Bruni.

Ojciec Święty - potwierdził dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej - po zakończeniu audiencji generalnej, udał się do Szpitala Uniwersyteckiego Gemelli, gdzie wczesnym popołudniem przejdzie laparotomię i operację plastyczną ściany brzucha z protezą w znieczuleniu ogólnym. Operacja, uzgodniona w ciągu ostatnich kilku dni przez zespół medyczny asystujący Ojcu Świętemu, stała się konieczna z powodu przepukliny rozetnej, która powoduje nawracające, bolesne i pogarszające się zespoły subokluzyjne. Pobyt w klinice Gemeli potrwa kilka dni, aby umożliwić normalną opiekę pooperacyjną i pełny powrót do zdrowia - powiedział Bruni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję