Reklama

Niedziela Sandomierska

Wzór dla młodych ludzi

Tarnobrzeska parafia znalazła się na szlaku peregrynacji relikwii bł. Carlo Acutisa, które nawiedzają wszystkie diecezje polskie.

Niedziela sandomierska 45/2022, str. I

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

bł. Carlo Acutis

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Na wspólną modlitwę przybyło wielu młodych z całej diecezji

Na wspólną modlitwę przybyło wielu młodych z całej diecezji

W parafii św. Barbary młodzi z naszej diecezji spotkali się na wspólnej modlitwie przy relikwiach bł. Carlo Acutisa, jednego z patronów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

– Relikwie z diecezji radomskiej przyjechały do nas wczoraj wieczorem, dlatego też zdecydowaliśmy się na ich wprowadzenie już podczas porannej Mszy św., aby przez cały dzień adorowali je wierni naszej parafii, ale także mieszkańcy Tarnobrzega. I rzeczywiście, na chwilę modlitwy przychodzili dorośli oraz całe klasy ze swymi katechetami, wychowawcami z okolicznych szkół – informował ks. Dariusz Sidor, proboszcz parafii św. Barbary.

Postać i przesłanie błogosławionego językiem współczesnej młodzieży przybliżyli zgromadzonym uczniowie Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, którzy wraz z nauczycielkami przygotowali program artystyczny, na który złożyły się wypowiedzi młodego Włocha, pieśni, w tym słynny hymn pomocy ofiarom powodzi w 1997 r. oraz odczytane przez dyrektorkę szkoły Joannę Szmuc świadectwo matki błogosławionego Carlo Acutisa.

W oczekiwaniu na Mszę św., wieńczącą peregrynację relikwii, grupa charytatywna, działająca przy parafii, wraz z harcerzami przygotowała słodki poczęstunek. Eucharystię poprzedziło okolicznościowe nabożeństwo poprowadzone przez grupę młodzieży z Gorzyc, którzy dzień wcześniej gościli w swojej parafii relikwie błogosławionego.

Centralnym punktem wydarzenia była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza diecezji sandomierskiej. Eucharystię koncelebrowali księża odpowiedzialni za duszpasterstwo dzieci i młodzieży, kapłani posługujący w okolicznych parafiach oraz duszpasterze przybyli z młodymi ze swoich parafii.

Biskup sandomierski mówił w homilii o radosnym świadectwie wiary włoskiego błogosławionego. Wskazując na jego przywiązanie do Eucharystii, zachęcił młodzież do pokochania Mszy św. oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. W ten sposób Jezus stanie się rzeczywiście obecny w codziennym życiu, przemieniając je – jak mówił Carlo Acutis – w „autostradę do Nieba”.

Reklama

– Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym spotkaniu modlitewnym przy relikwiach bł. Carlo, bo nam młodym ludziom dziś potrzeba takich wzorów, które możemy naśladować. A on był naszym rówieśnikiem i doskonale znał problemy, którymi żyjemy. Błogosąłwiony Carlo Acutis mówi do nas, abyśmy nawet w najgorszych momentach nie odchodzili od Boga, ale Mu ufali – powiedziała Agnieszka.

Do końca listopada relikwie bł. Carlo Acutisa odwiedzą 23 diecezje w całej Polsce. Peregrynacja jest jednym z elementów przygotowania do 37. Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie od 1 do 6 sierpnia 2023 r.

2022-10-28 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eucharystia – droga do nieba

Niedziela sosnowiecka 51/2021, str. V

[ TEMATY ]

relikwie

bł. Carlo Acutis

Piotr Lorenc/Niedziela

Relikwie bł. Carla Acutisa

Relikwie bł. Carla Acutisa

Ks. Andrzej Nackowski wprowadził relikwie bł. Carla Acutisa do parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym.

Błogosławiony Carl Acutis twierdził, że Eucharystia to droga do nieba. W niedzielę, 21 listopada, podczas porannej Mszy św. ks. Andrzej Nackowski – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, uroczyście wprowadził relikwie bł. Carla Acutisa do parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: w ramach przygotowań do ŚDM biskup i młodzież z Porto zasadzili 150 drzew

2023-02-02 18:28

[ TEMATY ]

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

W związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży ordynariusz diecezji Porto biskup Manuel Linda oraz portugalska młodzież zasadzili w aglomeracji tego miasta 150 drzew. Większość uczestników wydarzenia stanowili harcerze oraz członkowie komitetu przygotowań do ŚDM w tej diecezji. Podczas prowadzonych na terenie lokalnych parków zasadzeń drzew obecni byli też przedstawiciele ratusza miasta Porto, w tym m.in. zastępca burmistrza Filipe Araújo.

Organizatorzy akcji wyjaśnili, że służy ona upamiętnieniu zaplanowanych na 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży. Sprecyzowali, że w akcji sadzenia drzew wzięli udział nastolatkowie z ośmiu gmin północno-zachodniej Portugalii. - Inicjatywa prowadzona jest w czasie przygotowań do bardzo ważnego wydarzenia w życiu wspólnoty chrześcijańskiej, w której również widoczne jest coraz większe zainteresowanie bioróżnorodnością oraz ochroną środowiska – sprecyzowali w komunikacie organizatorzy wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję