Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin

Z Maryją na rubieżach miasta

Ta forma modlitwy różańcowej została zainicjowana w Szczecinie przez ks. Tomasza Kancelarczyka w 2019 r.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2022, str. II

[ TEMATY ]

różaniec

Adam Szewczyk

Pierwsze takie spotkanie na Prawobrzeżu

Pierwsze takie spotkanie na Prawobrzeżu

Do tej pory mężczyźni z różańcem w dłoni przemierzali w modlitwie trasę wiodącą z parafii św. Jana Chrzciciela położonej w centrum miasta, ku Jasnym Błoniom, pod pomnik św. Jana Pawła II. Ulicami prawobrzeżnej dzielnicy Szczecina przeszli po raz pierwszy. Różaniec rozpoczyna się Mszą św. o godz. 7. Po niej gromada mężczyzn rusza wraz kapłanami ku Jasnym Błoniom. Modlitwy na Prawobrzeżu będą odbywać się w każdą drugą sobotę miesiąca. Prawdopodobnie będą miały przebieg jak te pierwsze, z 12 listopada, których początek stanowiła Eucharystia w parafii Nawiedzenia NMP w Dąbiu, a zakończyły się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym.

Mszy św. inaugurującej Męski Różaniec na Prawobrzeżu przewodniczył w asyście ks. Mariana Augustyna, proboszcza parafii w Dąbiu, ks. Tomasz Kancelarczyk, który w krótkiej homilii opowiedział jak doszło do zorganizowania i rozwoju męskiej modlitwy różańcowej w Szczecinie. Wobec ponad dwudziestoosobowego grona uczestników Eucharystii wskazał istotę i rangę tej modlitwy. – Ważne jest, żeby modlitwa miała charakter wynagradzający za grzechy przeciwko Matce Bożej, za grzechy, których jesteśmy świadkami w obecnym czasie – mówił ks. Kancelarczyk. – Przejdziemy z różańcem w tej części Szczecina z modlitwą za tych, których będziemy mijali, za mijane przez nas domy, aby królowała Maryja, aby ludzie żyli po Bożemu. – Niech Różaniec będzie tą modlitwą, która poprowadzi nas samych, żebyśmy nie byli ślepcami, którzy chcą prowadzić innych. Niech będzie doświadczeniem, ale i pomocą dla tych wszystkich, za których się modlimy zaapelował ks. Kancelarczyk.

W pierwszym Różańcu Męskim uczestniczyło 286 mężczyzn. To pokazało, jak potrzebna jest naszemu miastu ta modlitwa. W listopadzie na Prawobrzeżu było skromniej, dużo skromniej. Jednakże grono uczestników, którzy o świcie przybyli w tę odległą część miasta, zdaje się świadczyć, że jest ona pożądana i potrzebna także w tym miejscu.

2022-11-22 14:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowali z różańcem

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 41/2020, str. I

[ TEMATY ]

różaniec

Ks. Adrian Put

Ireneusz Majchrzak odbiera medal z rąk bp. Tadeusza Lityńskiego

Ireneusz Majchrzak odbiera medal z rąk bp. Tadeusza Lityńskiego

Do Matki Bożej do Rokitna przybyło kilka tysięcy pielgrzymów wraz ze swymi duszpasterzami na Diecezjalną Pielgrzymkę Żywego Różańca oraz Apostolatu Margaretka. Modlili się o pokój i ustanie pandemii.

Mimo trwającej pandemii członkowie róż Żywego Różańca w sobotę 3 października bardzo chętnie przyjechali na coroczne czuwanie. Modlitwie w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej przewodniczył bp Tadeusz Lityński, a w pielgrzymce uczestniczyli także biskupi Adma Dyczkowski i Paweł Socha. Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia, podczas której słowo Boże wygłosił bp Socha.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Bądź radosny, jest Bosko!

2023-01-29 18:23

Homilię wygłosił ks. Michał Piechota

31 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko, a zarazem jedno z dwóch najważniejszych świąt salezjańskich. Aby umożliwić większej liczbie wiernych udział w uroczystości, parafia św. Michała Archanioła na Ołbinie obchodzi ją już dzisiaj.

Eucharystii dla dzieci przewodniczył ks. Michał Piechota, salezjanin. W homilii przypomniał historię życia i powołania założyciela salezjanów. Jan Bosko urodził się w 1815 r. w biednej rodzinie, na terenie północnych Włoch, w małej wiosce niedaleko Turynu. – Od samego początku jako dziecko wykazywał pewne cechy, które go wyróżniały spośród innych: dobroć, wrażliwość na drugiego człowieka, chęć przyprowadzania innych do Pana Boga. Był bardzo dobrym organizatorem, zdolnym dzieckiem, próbował czegoś uczyć swoich kolegów, zachęcał do wspólnej zabawy, chciał być pozytywnym przykładem i wzorem dla innych – tłumaczył ks. Michał.
Kiedy Jan dorósł, usłyszał w sercu wołanie Pana Boga, by pójść do seminarium. Wstąpił do seminarium diecezjalnego a kiedy je ukończył, zaczął się zastanawiać co do swojej przyszłej pracy. Dostawał różne propozycje, ale odkrywając w sobie wrażliwość na biednych, słabych i pokrzywdzonych skierował swoje działania do chłopców odrzuconych przez społeczeństwo turyńskie. Byli to chłopcy pochodzący z biednych rodzin, którzy pracowali na swoje utrzymanie, ale byli oszukiwani przez swoich pracodawców. Ci chłopcy, gdy próbowali wyegzekwować to, co im się należało, byli traktowani jako młodociani przestępcy. Nieraz też bieda zmuszała ich do kradzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję