Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Podróż do źródeł

Pasjonaci historii, teologii i wszyscy, którzy chcieli lepiej poznać przeszłość Kościoła pomorskiego, spotkali się na ogólnopolskiej konferencji w Koszalinie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2022, str. III

[ TEMATY ]

konferencja

Koszalin

Archiwum prywatne

Bp Zbigniew Zieliński dziękuje prelegentom za pokaznie świętości w pomorskiej przestrzeni

Bp Zbigniew Zieliński dziękuje prelegentom za pokaznie świętości w pomorskiej przestrzeni

Pod hasłem „Świętość Kościoła na przykładzie historii Pomorza” w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa, zorganizowana przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie.

Apostoł z pasją

Podczas pierwszego wykładu pt. „Otton z Bambergu – święty mocno stąpający po ziemi. W kręgu dwunastowiecznej debaty nad ideałem biskupa i misjonarza na miarę końca wieków” prof. dr hab. Stanisław Rosik odwołując się do Żywotów nakreślił obraz apostoła Pomorza, jako człowieka z pasją, dbającego o sprawy wewnętrzne i zewnętrzne człowieka, wspierającego zakony poza swoją diecezją, posiadającego „nuty menadżerskie” w posługiwaniu biskupim. Zauważył przy tym, że św. Otton obejmując stolicę biskupią w Bambergu zimą 1103 r. w geście pokory, przybył na nią boso, „a stopy musiał długo kurować”.

Wymiary świętości

Z kolei bp prof. dr hab. Henryk Wejman w wykładzie pt. „Oblicza świętości Ottona z Bambergu. Studium faktów biograficznych” przedstawił trzy wymiary świętości patrona Pomorza. Pierwszy to bezgraniczna posługa w misjach ewangelizacyjnych. Otton miał świadomość relacji z Bogiem, obdarowaniem przez Boga. Podkreślał wartość chrztu św. i mocno go akcentował. Jego świętość przejawiała się w świadomości cnót moralnych. Drugi wymiar dotyczy wrażliwości na bliźnich. Przejawiała się ona w zaradzeniu biedzie, wszelkich poradach, pocieszeniu. Służył przy ołtarzu i stole. Był z ludźmi i dla ludzi. Trzeci wymiar ukazuje wierność powierzonej misji, którą prowadził na drodze dialogu, a także osobistego świadectwa. Biskup Wejman zauważa, że te trzy wymiary dają impuls dla współczesności do działania wspólnoty eklezjalnej, narodowej i ogólnoświatowej.

Ważni dla Pomorza

„Nieznane źródło do dziejów św. Wojciecha i jego znaczenie” przedstawił ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski. Interesujące historycznie motywy pobytu Wojciecha na Monte Cassino w 990 r. znajdują się w Kronice klasztornej Leona z Marsylii (XI wiek).

Reklama

Natomiast dr hab. Katarzyna Parzych-Blakiewicz, prof. UWM z perspektywy świętości bł. Doroty z Mątów (1347-94), mistyczka, czczona jako patronka Pomorza. To na jej osobie Adam Mickiewicz wzorował Aldonę z Konrada Wallenroda), dokonała próby odczytania aktualności śladów jej życia z dzieł Jana z Kwidzyna. W przedłożonym wystąpieniu pt. „Hagiologiczny patronat – teologiczna refleksja nad śladami pamięci o bł. Dorocie z Mątów” podkreśliła, że bł. Dorota, reprezentując postawę chrystocentryczną i eucharystyczną, uczy życia w miłości do Boga, niezłomności w wierności i wierze.

„Przesłanie świętości dla poszczególnych dróg powołania życiowego” ks. prof. dr. hab. Ireneusza Werbińskiego zakończyło wystąpienia prelegentów. Słowo wiążące wygłosił ks. bp Zbigniew Zieliński.

Konferencja koszalińska wpisuje się w część projektu badawczego WT US „Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: jubileusz 900-lecia”, skupionego wokół tematu misji Ottona z Bambergu i historii chrześcijaństwa na terenie Pomorza.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego żonkile?

Niedziela Plus 43/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Koszalin

Caritas diecezjalna

Tej jesieni rozpoczyna się XXVI edycja polskich „Pól Nadziei”

Tej jesieni rozpoczyna się XXVI edycja polskich „Pól Nadziei”

Chcemy, żeby to poletko kwiatów było symbolem naszego utożsamienia się z tymi wszystkimi ludźmi, którzy chcieliby tu być z nami, lecz nie mogą – powiedział ks. Krzysztof Sendecki, dyrektor hospicjum.

W Darłowie darczyńcy, wolontariusze i pracownicy Domu Hospicyjno-Opiekuńczego Caritas im. bp. Czesława Domina zainaugurowali po raz 11. kampanię na rzecz hospicjum pn. „Pola Nadziei”. Akcję sadzenia cebulek żonkili poprzedziła Msza św. w kaplicy domu pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka. Towarzyszyli mu kapłani związani z hospicjum, a w Liturgii uczestniczyli pacjenci, pracownicy i wolontariusze, a także przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, nadleśnictwa oraz Fundacji Charytatywne „Morze Miłości”.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: bp Bryl wręczył neoprezbiterom dekrety kierujące na pierwsze parafie

2023-06-06 13:49

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

zmiany kapłańskie 2023

diecezja.kalisz.pl

Biskup kaliski Damian Bryl wręczył nowo wyświęconym kapłanom dekrety kierujące na pierwsze parafie. Neoprezbiterzy przyjęli święcenia kapłańskie 25 maja w kaliskiej katedrze.

Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego bp Damian Bryl wyraził radość, że Kościół kaliski wzbogacił się o dwóch kapłanów. - Ufam, że droga, którą rozpoznaliście i idziecie jest dla was źródłem szczęścia i radości. Cieszymy się, że jesteście, że Pan Bóg dotknął was swoją łaską, darem kapłaństwa. Teraz rozeznajemy jak możecie tym darem służyć naszemu Kościołowi – mówił biskup kaliski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: Zbadanie przypadków wykorzystywania małoletnich przez duchownych to szansa na odzyskanie wiarygodności

2023-06-07 07:10

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Badając przypadki wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych, nie obalimy żadnego pomnika. Kościół na tym nie przegra, ale wygra – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

"Teraz mamy szansę, by w końcu to bez obaw zrobić. Po prostu musimy opisać te dramatyczne historie, bo tam będzie wszystko. Będzie to na pewno opis rozmiaru ludzkich dramatów, potem – daj Boże – identyfikacja osób poszkodowanych i pomoc im w tym zakresie, w jakim jest to jeszcze dziś możliwe. Jest możliwość opisania tego, jak Kościół reagował, gdzie to zrobił, a gdzie nie i dlaczego" - mówi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś cytowany w środowym wydaniu "Rz".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję