Jak założyć zbiórkę pieniędzy na rzecz kogoś bliskiego?
Odpowiedź eksperta
Prawo pozwala na przeprowadzenie zbiórki publicznej. Musi ona być na określony, zgodny z prawem cel i spełniać następujące warunki:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
• zbierana jest gotówka lub jest to zbiórka w naturze (czyli zbiórka rzeczy);
• musi odbywać się w miejscu publicznym (ogólnodostępnym, np. ulice, place, parki, cmentarze);
• jest na cel zgodny z prawem, chodzi o cel publiczny, lub religijny.
Zbiórkę publiczną trzeba najpierw zgłosić, a dopiero potem można ją zorganizować. Nie każde zbieranie pieniędzy, nawet odbywające się publicznie, to zbiórka publiczna i wymaga formalności. O tym, co jest zbiórką publiczną, decydują przepisy. Chodzi o Ustawę o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Mimo że portale w celu zbierania pieniędzy posługują się pojęciem zbiórki publicznej, to nie są to zbiórki publiczne w rozumieniu ustawy. Wynika to z faktu, że podczas zbiórek internetowych pieniądze są wpłacane na konto. Nie jest to więc zbiórka w gotówce ani zbiórka rzeczy.
Zbiórkę publiczną mogą zorganizować np. stowarzyszenie, fundacja, organizacja kościelna.
Czy zbiórkę może przeprowadzić jedna osoba? Nie, ale wystarczy, że trzy osoby założą komitet społeczny w celu przeprowadzenia zbiórki.
Akt założycielski komitetu społecznego powinien zawierać:
Reklama
• określenie celu, w którym komitet społeczny został powołany (np. przeprowadzenie zbiórki publicznej ze wskazaniem jej celu);
• dane osób powołujących komitet społeczny (imię, nazwisko, adres, numer PESEL); adres do korespondencji; dane osoby, która reprezentuje komitet; oświadczenie o niekaralności członków komitetu społecznego.
Zbiórka publiczna może zostać przeprowadzona dopiero po tym, jak informacja o niej zostanie opublikowana na Portalu Zbiórek Publicznych. Żeby do tego doszło, organizator najpierw musi zgłosić zbiórkę. Zgłoszenie może zostać dokonane: elektronicznie, przez e-PUAP lub na piśmie.
Po zakończeniu zbiórki publicznej trzeba sporządzić dwa sprawozdania:
• z przeprowadzonej zbiórki publicznej (wpisuje się w nim, jakie ofiary zebrano i jaką miały wartość; termin na złożenie sprawozdania to 30 dni od zakończenia zbiórki publicznej);
• ze sposobu podzielenia zebranych rzeczy (termin na złożenie sprawozdania to 3 miesiące od zakończenia roku obrotowego organizacji; komitet społeczny ma na to sprawozdanie rok i 30 dni od zakończenia zbiórki).