Reklama

Święta i uroczystości

1 stycznia

Święta Boża Rodzicielka

[ TEMATY ]

Matka Boża

www.parafia-jozef.rzeszow.opoka.org.pl

W 428 r. patriarcha Konstantynopola Nestoriusz w kazaniu na Boże Narodzenie wystąpił przeciw coraz powszechniejszemu nazywaniu Maryi matką Boga – po grecku „Theotokos”. Twierdził bowiem, że w Jezusie istniały dwie odrębne i niezależne od siebie osoby: boska i ludzka. Jezus-Bóg nie został zrodzony z Maryi, lecz z Ojca przed wiekami, a więc Maryja nie jest matką Boga, a tylko matką człowieka – Chrystusa („Christotokos”).

Podniosły się przeciwko temu liczne sprzeciwy. Patriarcha Aleksandrii Cyryl wystosował list do cesarza i rzymskiego papieża. Reagując, papież Celestyn I pisze w tej sprawie list do Nestoriusza, a także do kapłanów w Konstantynopolu oraz do wszystkich patriarchów Wschodu. Cyryl zaś zwołuje synod w Aleksandrii, na którym potępiono błędy Nestoriusza. Dyskusje stały się gorące, gdyż Nestoriusza poparło wielu biskupów. Wreszcie cesarz zwołał w 431 r. do Efezu sobór powszechny. Ogłoszono na nim dogmat o Bożym macierzyństwie Maryi, a Nestoriusza złożono z urzędu patriarszego.

Zwolennicy przyznania Maryi tytułu Bożej Rodzicielki utrzymywali, że człowieczeństwo Jej Syna od samego swego poczęcia było złączone osobowym, nierozerwalnym węzłem z bóstwem jednej z Osób Trójcy Przenajświętszej. Stanowi z Nią jedność nierozdzielną. Jezus jest zarazem Bogiem i człowiekiem. Skoro więc Syn Maryi jest przedwiecznym Synem Bożym, który dopuścił do uczestnictwa w swym bóstwie nasze człowieczeństwo i zjednoczył w swej boskiej Osobie swą boską naturę z naturą ludzką, które dokonało się w Jej łonie, możemy Maryję nazywać Matką Boga-Człowieka.

Świadectwem przyznawania Maryi tego tytułu na długo przed soborem w Efezie jest modlitwa „Pod Twoją obronę, Święta Boga Rodzicielko”, która pojawiła się w Egipcie już pod koniec II wieku. Wierzono bowiem, że Maryja ze względu na swój macierzyński związek z Jezusem ma skuteczne możliwości wstawiennicze u swego boskiego Syna.

Reklama

W pierwszych wiekach w dniu 1 stycznia obchodzono oktawę święta Bożego Narodzenia, a zarazem pamiątkę obrzezania i nadania Synowi Maryi imienia Jezus. Od połowy V wieku modlitwy liturgiczne dnia przyjmują charakter maryjny. Dzień rozpoczynający nowy rok staje się pierwszym świętem maryjnym w liturgii rzymskiej. Niektórzy wprowadzenie tego święta wiążą ze sprowadzeniem z Konstantynopola do bazyliki Santa Maria Antiqua na Forum Romanum kopii obrazu Matki Bożej Łukaszowego autorstwa.

Dzień Nowego Roku zachował charakter maryjny jeszcze w późnym średniowieczu i dopiero pod wpływem liturgii galijskiej oktawa Bożego Narodzenia przyjęła charakter święta Obrzezania Pańskiego i nadania Imienia Jezus. Do liturgii Kościoła łacińskiego ponownie wprowadził święto świętej Bożej Rodzicielki w 1931 r. papież Pius XI – na pamiątkę 1500. rocznicy soboru w Efezie wyznaczył je na dzień 11 października. Posoborowa reforma liturgiczna w 1969 r. podniosła je do rangi uroczystości nakazanych i przeniosła na 1 stycznia.

Ocena: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łaszewski: Maryja wyprosiła dla Polski wiele cudów. Czy zwycięstwo nad epidemią będzie kolejnym? [wywiad]

[ TEMATY ]

Matka Boża

cuda

koronawirus

Graziako/Niedziela

Niebo jest stale czynne, zarówno w dziejach narodów jaki i każdego człowieka. Znamy wiele przykładów, gdy Pan wpływał na losy Polski i świata! Czy jesteśmy w stanie zrozumieć, jak działa cud? Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim Maryja? I czy możemy wyprosić cud ochrony przed epidemią? Na te pytanie odpowiada Wincenty Łaszewski, ceniony polski mariolog i autor nowej książki „Zwycięstwa z pomocą nieba”.

Prezentujemy część wywiadu – całość ukaże się w „Niedzieli” z datą 24 maja.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję