Skąd taki pomysł? – W tym roku udało się nam po kilkuletnich staraniach odrestaurować ołtarz główny w kościele parafialnym, który jest dedykowany właśnie św. Józefowi. Nie chcieliśmy, by tylko cieszyć się pięknem ołtarza, ale spróbować przy tej okazji działania duszpasterskiego. Św. Józef to patron małżeństw i rodzin, a wiadomo jak dziś potrzeba ukazywać, zwłaszcza młodemu pokoleniu, piękno małżeństwa i rodziny. Potrzeba mocnego świadectwa – podkreśla proboszcz ks. Bogusław Wolański.
Pomysł
– Myśląc o tym, zacząłem spisywać na kartce małżeństwa, które regularnie praktykują uczestnictwo we Mszy św. niedzielnej. W przeciągu kilkudziesięciu minut powstała lista 70 małżeństw – relacjonuje ksiądz proboszcz. – Pomyślałem sobie, że trzeba wykorzystać ten potencjał. Wówczas powstała idea programu Lilia dla św. Józefa – Ozdoby życia rodzinnego – dodaje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Tak został zredagowany list do konkretnych małżonków z zaproszeniem do ofiarowania lilii dla św. Józefa podczas Mszy św. niedzielnej z udziałem dzieci i młodzieży. – Na razie dyżury zostały rozpisane do końca stycznia, ale sukcesywnie będą zapraszane kolejne małżeństwa – wyjaśnia ks. Bogusław. Cieszy fakt, że wszyscy zaproszeni chętnie przystępują do programu, bo zdają sobie sprawę, że ich świadectwo to zasiew ziarna pod przyszłe plony nowych małżeństw i rodzin. Młode pokolenie musi zobaczyć, na czym opiera się społeczeństwo i co czyni je szczęśliwym.
Przebieg wydarzenia
Jak przebiega udział w programie? Dyżurni małżonkowie przesyłają księdzu proboszczowi swoje zdjęcie ślubne i datę zawarcia małżeństwa. Przed Mszą św. jest ono wyświetlane na ekranie w kościele. Małżonkowie siedzą w pierwszej ławce i są przedstawiani przez księdza proboszcza. Zgromadzeni wierni brawami dziękują im za odważne świadectwo. Następnie podczas procesji z darami przynoszą do ołtarza lilię i wkładają ją do przygotowanego wazonu. To atrybut św. Józefa, a małżonkowie w ten sposób dziękują Bogu razem z naszym patronem za swoje małżeństwo i rodzinę. W modlitwie powszechnej jest wezwanie w ich intencji, a podczas komunii św., jako pierwsi, zaproszeni przez kapłana, podchodzą do ołtarza i przyjmują Ciało Pańskie. To czytelny znak, że zwornikiem ich małżeństwa jest Jezus Chrystus, którego zaprosili do swojej wspólnoty podczas zawierania sakramentu małżeństwa. Na koniec liturgii częstują wszystkie dzieci cukierkami, ukazując w tym sposób słodycz małżeństwa mężczyzny i kobiety. Jako pamiątkę otrzymują specjalny certyfikat ze zdjęciem odnowionego ołtarza i błogosławieństwem kapłana.
Program przewidziany jest na kilka lat, by każde chętne małżeństwo mogło w nim wziąć udział. Wierzymy głęboko, że ten zasiew ziarna czyniony przez małżonków, wyda obfity plon w przyszłości.