Reklama

Porady

Gdy wykonawca nie dotrzyma umowy

Złożyłem zamówienie na meble kuchenne, dałem sporą zaliczkę. Umówiony termin wykonania minął 2 tygodnie temu. Nie mogę się skontaktować z wykonawcą. Co mogę zrobić w takiej sytuacji, aby przynajmniej odzyskać swoje pieniądze?

Odpowiedź eksperta
Domyślam się, że zawarł Pan umowę o dzieło. Umowa o dzieło jest jedną z najbardziej popularnych form nawiązywania współpracy. Często umowy te są zawierane ustnie, bowiem układające się strony pozostają w przeświadczeniu, że jedna i druga wykona wynikające z niej obowiązki w sposób prawidłowy i bez ewentualnych nieporozumień. Tymczasem dość częste są sytuacje, w których wykonawca nie wykonuje dzieła bądź wykonuje je wadliwie.

W Pana przypadku należy wezwać wykonawcę do realizacji zamówienia i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Wezwanie najlepiej doręczyć pisemnie na znany adres przyjmującego zamówienie. Ważna jest pisemna forma, ponieważ w sytuacji ewentualnego sporu w sądzie dysponować będzie Pan określonymi dowodami. W treści tego wezwania należy narzucić termin (np. 14-dniowy), do upływu którego wykonawca zobowiązany jest wykonać dzieło.

Reklama

Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu może Pan odstąpić od umowy albo powierzyć wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

Zaliczka, o której Pan pisze, podlega zwrotowi w przypadku, gdy umowa nie dojdzie do skutku, niezależnie od tego, która ze stron zawiniła.

Z roszczeniem o zwrot takiej zaliczki należy wystąpić do sądu rejonowego. W pozwie proszę podać dane powoda, czyli tego, kto zamówił produkt, czyli Pana dane, oraz pozwanego, czyli sprzedawcy, który nie wywiązał się z umowy i nie zwrócił zaliczki. Oczywiście, roszczenie musi być odpowiednio udowodnione. Proszę też pamiętać, że roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem 2 lat od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane – od dnia, w którym, zgodnie z treścią umowy, miało być oddane.

2023-04-18 12:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zarabiać legalnie

Potrafię robić poprawki krawieckie i mam wielu chętnych na moje usługi. Nie chcę jednak rejestrować działalności, a boję się, że ktoś zgłosi to do urzędu skarbowego. Czy jest jakiś sposób, by legalnie zarabiać?

CZYTAJ DALEJ

W Rzymie zaprezentowano książkę „Moje lata z Janem Pawłem II. Notatki osobiste – Joaquín Navarro-Valls”

2023-06-06 16:39

[ TEMATY ]

książka

św. Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch

„Osoba wielkiego człowieczeństwa i niezwykłej głębi duchowej, profesjonalista obdarzony wyjątkowymi zaletami, kompetentny i ceniony mówca, Joaquin Navarro-Valls wyróżniał się ze względu na jego oddanie Stolicy Apostolskiej, a przede wszystkim na głębokie zrozumienie w stosunkach z papieżem Wojtyłą, któremu towarzyszył z wyrzeczeniem w radosnych i bolesnych chwilach jego posługi Piotrowej”.

Tak pisał kardynał Sekretarz Stanu Pietro Parolin w pozdrowieniu skierowanym do organizatorów i uczestników prezentacji włoskiego wydania książki „Moje lata z Janem Pawłem II. Notatki osobiste – Joaquín Navarro-Valls”, która odbyła się 5 czerwca, o godz. 17 w auli Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Tryb.: 51. Męski Publiczny Różaniec

2023-06-07 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Maciej Hubka

Już po raz 51. ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł Męski Publiczny Różaniec. We wspólnej modlitwie i Mszy św. udział wzięło 55 mężczyzn. Tym razem szczególną uwagę zwrócono na drogę osobistego nawrócenia i tożsamości mężczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję