Reklama

Dzieła miłosierdzia

Niedziela legnicka 10/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

DOROTA LIPSKA: - Nie tak dawno zakończyło się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W diecezji legnickiej rozprowadzono 91 tysięcy świec.

KS. JÓZEF LISOWSKI: - Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w tę akcję, a więc Księżom Proboszczom, członkom Parafialnych Zespołów Caritas i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w to dzieło. To dzięki pracy, zaangażowaniu i trudowi tych osób możemy mówić z dumą o wynikach, ponieważ efekty przerosły nasze oczekiwania.

Ale przede wszystkim cieszy to, że na tysiącach stołów zapłonęła nasza mała wigilijna świeca i zapłonęła dzięki temu, że ludzie odpowiedzieli na nasz apel, kupując w swoich parafiach świecę.

Przypomnę, że cena jednej świecy wynosiła 4 zł; z każdej sprzedanej świecy 1 zł pozostał do dyspozycji Parafialnych Zespołów Caritas, które od razu część z nich wykorzystały na prezenty roratnie czy przygotowanie niewielkich paczek świątecznych. 10 gr zgodnie z wieloletnią tradycją zostanie przekazana Caritas Polskiej na pomoc zagraniczną, w tym roku pomoc jest przeznaczona dla Usoli na Syberii.

W naszej diecezji rozprowadziliśmy 91 tys. świec uzyskując w ten sposób 280 tys. zł. Już za część tych pieniędzy 360 dzieci wypoczywało w czasie ferii w naszych dwóch ośrodkach w Zagórzu Śląskim i Lwówku Śląskim. Dzieci wypoczywały w czasie dwóch jednotygodniowych turnusów. Niektóre parafie również zorganizowały wypoczynek zimowy dla swoich dzieci. Całą resztę środków przeznaczamy na wypoczynek letni. Sądzę, że możemy być dumni z tego, iż od kilku lat co roku prawie 2 tys. dzieci i młodzieży wypoczywa dzięki pomocy Caritas Diecezji Legnickiej, czy to na wakacjach przez nas zorganizowanych, czy to dzięki dofinansowaniu z naszej strony.

Wszystkim, dzięki którym udaje się nam osiągać takie efekty, serdeczne Bóg zapłać! Bez Waszej pomocy, to wielkie dzieło byłoby niemożliwe!

- Rozpoczął się już Wielki Post. A z tym czasem związana jest kolejna akcja charytatywna, czyli jałmużna wielkopostna. Jaka jest geneza tej akcji?

- W chrześcijaństwie pojęcie jałmużny jest głęboko zakorzenione, jest to wszakże jeden z trzech dobrowolnych uczynków miłosierdzia (obok modlitwy i postu). Późniejsze wieki zdeprecjonowały samo pojęcie i należałoby uznać, iż wykrzywiły jego sens. Jałmużna jest dobrowolnym darem danym dla wsparcia ubogich, może być to również bezpłatna praca dla dobra bliźniego (czyli mówiąc współczesnym językiem coraz popularniejszy wolontariat) oraz wszelka pomoc niesiona potrzebującym przez osoby lub organizacje charytatywne.

Jałmużna wielkopostna nie jest czymś nowym, jest znana od lat, dlatego wiele parafii diecezji legnickiej ma już własne sposoby realizowania tej akcji, w jednych zbiera się datki do puszek, w innych dzieli się żywnością czy innymi potrzebnymi artykułami. Ważne dla nas jest, aby uwrażliwić ludzi na potrzebujących, aby uczynili jakiś konkretny wysiłek. A trudno sobie wyobrazić lepszy czas na uczynki miłosierdzia niż czas Wielkiego Postu!

- W tym roku w Wielkim Tygodniu w naszej diecezji będzie rozprowadzany "chleb miłości", czyli "panis caritatis"...

- Diecezja legnicka w tę akcję włączy się po raz pierwszy, ma ona miejsce od kilku lat i my postanowiliśmy skorzystać z doświadczeń innych polskich diecezji. W czasie Triduum Paschalnego wierni w swoich parafiach będą mogli kupić małe chlebki, którymi dzielić się będą w czasie Świąt Wielkanocnych. Myślę, że ten symboliczny gest dzielenia się chlebem z potrzebującymi właśnie w tym czasie jest bardzo wymowny.

Dobrze więc stałoby się, aby z tym szczególnym posiłkiem, jakim jest śniadanie wielkanocne, była związana także akcja dobroczynna. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom przynosi bardzo dobre efekty, liczymy na jeszcze lepsze efekty rozprowadzania "chlebków miłości". Gest jest niewielki, a jakże obiecujący może być skutek! Bardzo serdecznie zachęcamy do nabycia "chlebków miłości" jako wielkanocnego wyrazu solidarności z ubogimi tego świata, oby na naszych stołach oprócz mnóstwa dóbr, które kojarzą się ze świętami, nie zabrakło tego symbolu otwarcia się na potrzebujących.

- Już od czterech lat w czasie Wielkiego Postu w Centrum Formacji Charytatywnej w Legnicy spotykają się członkowie Parafialnych Zespołów Caritas. Dlaczego?

- Parafialne Zespoły Caritas w swojej pracy napotykają różne trudności, bo i kwestia ubóstwa jest trudna i delikatna, ubogim trzeba więc pomagać ze szczególnym taktem i troską. Środki na tę pomoc zawsze są niewystarczające. Nierzadko przyjęte metody działania nie przynoszą oczekiwanych efektów. Długo można by wyliczać... Te wszystkie trudności mogą skutecznie zniechęcić do działania nawet najbardziej wytrwałych.

Aby zapobiec takim sytuacjom, aby wspomóc tych ludzi w pracy, zapraszamy ich w okresie Wielkiego Postu do Legnicy, aby dać możliwość podzielenia się swoimi radościami i smutkami, by mogli opowiedzieć o swoich doświadczeniach. A w dyskusji czasem rodzą się nowe pomysły na rozwiązanie starych problemów. Jest również możliwość podpatrzenia, w jaki sposób z podobnymi kłopotami radzą sobie sąsiedzi.

Chcielibyśmy również, aby pomoc potrzebującym była niesiona w coraz bardziej profesjonalny sposób i w czasie tych spotkań pokazujemy inne, nowe sposoby działania. Ten czas to możliwość zorientowania się w potrzebach Parafialnych Zespołów Caritas, czasem trzeba udzielić jakiejś pomocy materialnej, czasem potrzeba rady prawnej czy chociażby skontaktowania z odpowiednimi instytucjami lub ludźmi, którzy mogą w konkretnych sytuacjach pomóc.

I wreszcie sprawa najważniejsza. Z roku na rok problemy związane z ubóstwem i biedą nasilają się, przybierają coraz to nowe formy. Z ogromnym smutkiem mogę powiedzieć, że walka z tymi zjawiskami społecznymi staje się coraz trudniejsza, niejako z góry jesteśmy skazani na porażkę. I tutaj bez mocnej formacji duchowej, bez modlitwy nie damy sobie rady. Dlatego wspólnie się spotykamy w kaplicy, by w Eucharystii szukać i znajdować siłę do dalszej pracy.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w sobotę 3 marca, na szóste będące zarazem spotkaniem ostatnim zapraszamy 7 kwietnia. W czasie takiego spotkania przyjeżdżają przedstawiciele kilku dekanatów, które z racji położenia, sytuacji ekonomicznej czy chociażby pewnych tradycji regionalnych mogą napotykać na podobne problemy. I w takim gronie będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami. (Plan spotkań drukujemy poniżej).

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału zapraszamy, a szczególnie przedstawicieli tych parafii, w których jeszcze nie działają Parafialne Zespoły Caritas, im te spotkania mogą pomóc w zainicjowaniu profesjonalnej pomocy charytatywnej w parafii.

- Osiem miesięcy temu 1 lipca w Legnicy otworzono pierwszą Stację Pielęgniarstwa Rodzinnego. Dzisiaj pod opieką Caritas Diecezji Legnickiej działają już trzy takie stacje...

- Nasze stacje działają już w Legnicy, Dobromierzu i Świebodzicach. W tej chwili zamierzamy otworzyć podobne stacje w kilku innych miastach naszego regionu, trwają rozmowy z władzami tych miast, w jednych są one bardzo zaawansowane, w innych dopiero zaczynamy.

Bardzo nas cieszy, że nasi pacjenci są zadowoleni z opieki medycznej, jaką świadczymy i jest to dla nas bardzo cenne. Wszystkie nasze stacje włączają się w akcje zdrowotne, te ogólnopolskie, jak i regionalne. Na przykład w ubiegłym roku włączyliśmy się w wielki program dotyczący profilaktyki cukrzycy. Nasza stacja w Legnicy jest jedynym miejscem, gdzie można wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny.

Jest oczywiście bardzo dużo pracy związanej z działaniem tych placówek opieki zdrowotnej, ale włożony trud przynosi wielekroć większe efekty.

- Caritas Diecezji Legnickiej w okresie wiosny zaprasza do Zagórza Śląskiego osoby starsze na wypoczynek. Który raz nasi seniorzy będą wypoczywali w tak pięknym otoczeniu?

- Zagórze Śląskie jest doprawdy przepięknie położone i chociaż atrakcji turystycznych tam niewiele, to warto chociażby dla piękna krajobrazu wybrać się w tę okolicę. Dla starszych wiekiem jest to wprost wymarzone miejsce wypoczynku, ponieważ znajdą tutaj ciszę, spokój i miłą atmosferę. Ci, którzy dzisiaj są emerytami, całe swoje życie poświęcili pracy i wychowaniu swoich dzieci. Niestety, dzisiaj ich emerytury są tak małe, że nie mogą pozwolić sobie na wczasy, kiedy już mogliby, bo wolnego czasu mają dosyć.

To właśnie do nich jest skierowana nasza propozycja, aby przyjechać do Zagórza Śląskiego, dać sobie samemu możliwość oderwania się od codzienności. W czasie tego tygodnia będzie możliwość pospacerowania, poczynienia refleksji nad własnym życiem, może okazja do częstszej modlitwy, do bycia z Panem Bogiem poprzez obcowanie z pięknem natury. Wiemy z ubiegłych lat, że wśród osób starszych jest ogromne zapotrzebowanie na ten rodzaj wypoczynku przy raczej niewielkich możliwościach. A więc zapraszamy dając okazję wykorzystania tego czasu i miejsca i bardzo liczymy na to, że z naszego życzliwego zaproszenia skorzysta jak najwięcej osób.

Takie zaproszenie do osób starszych kierujemy po raz trzeci, zapraszamy na dwa jednotygodniowe turnusy. Każdy turnus rozpoczyna się obiadem w dniu przyjazdu, ostatni dzień kończy się śniadaniem. Pierwszy trwał będzie od 28 kwietnia do 5 maja. I już w tym samym dniu przyjadą uczestnicy drugiego turnusu, by po zakończeniu wypoczynku wyjechać 12 maja.

Ta forma wypoczynku cieszy się coraz większym zainteresowaniem, przyjeżdża coraz więcej osób, na przykład w ubiegłym roku z naszego zaproszenia skorzystało 120 osób.

Chcemy, aby nasze ośrodki były jak najczęściej wykorzystywane. Robimy wszystko, aby były jak najlepiej przygotowane dla przybywających, by pobyt w nich był przyjemny i ludzie chętnie tam wracali.

- Naszą rozmowę rozpoczęliśmy od akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, dochód z rozprowadzenia świec wigilijnych jest przeznaczony na akcję wakacyjną. Ile dzieci wyjedzie w tym roku na wakacje z Caritas Diecezji Legnickiej?

- Dzisiaj oczywiście nikt nie potrafi powiedzieć, jak duża grupa dzieci wyjedzie na wypoczynek wakacyjny, zależy to od tego, na ile wystarczy nam środków. W ubiegłych latach mieliśmy licznych sponsorów, otrzymaliśmy dotację celową z Ministerstwa Oświaty. Nie wiemy, jakie będzie zapotrzebowanie ze strony parafii, ponieważ parafie powinny nam zgłosić liczbę chętnych uczestników przed końcem kwietnia. Ale z pewnością zrobimy wszystko, aby jak największa liczba dzieci i młodzieży miała możliwość wyjechania na wakacje. Na zakończenie dodam, że będziemy organizowali wypoczynek wakacyjny dla dzieci po raz piąty.

- Od kilku lat dzięki współpracy z Kuratorium Oświaty co roku organizujecie kursy dla wychowawców i kierowników kolonii. Czy w tym roku również wystąpicie z taką propozycją?

- Zależy nam, aby organizowane przez nas kolonie były ciekawe i bezpieczne.

Ciekawe, czyli aby niezależnie od kapryśnej aury dzieci dobrze się bawiły, by miały możliwość rozwijania czy wręcz odkrywania swoich talentów. Żadne dziecko nie może się nudzić! Chcemy, aby dzieci chętnie z nami wyjeżdżały, by dobrze wykorzystywały czas spędzony poza domem rodzinnym.

Bezpiecznie, czyli chcemy zapewnić dziecku spokojny wypoczynek, bez chorób i wypadków. Chcemy także zapobiegać zagrożeniom, bo jak wszyscy wiemy, tam gdzie są dzieci - tam dużo łatwiej o wypadki. Rodzice powierzają nam to, co mają najcenniejszego, czyli dziecko i naszym obowiązkiem jest zapewnić mu bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Wychowawca, który wyjeżdża, musi wiedzieć, co się może zdarzyć i jak się w takim wypadku zachować w sposób odpowiedzialny.

Aby sprostać tym zadaniom, przygotowujemy kadrę wychowawców i kierowników, którzy po odpowiednim przeszkoleniu będą potrafili poradzić sobie w każdej sytuacji. Grupa wyszkolonych przez nas ludzi co roku wyjeżdża na kolonie jako wolontariusze, czyli nie pobierają wynagrodzenia za swoją pracę. I jak dotychczas dzieci są zadowolone z wakacji i zawsze chętnie wyjeżdżają na kolonie zorganizowane przez Caritas Legnicką, rodzice również są zadowoleni, bo dzieci wracają wypoczęte i zdrowe. A przecież o to chodzi!

- Dziękuję za rozmowę.

Z DZIAŁALNOŚCI CARITAS DIECEZJI LEGNICKIEJ

1. Podczas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2000 rozprowadziliśmy w naszej diecezji 91 tys. świec jednakowej wielkości. Po 1 zł od każdej świecy zostało w parafii.

2. Z Funduszu Obrony Życia w 2000 r. pomogliśmy 169 rodzinom.

3. Z wypoczynku zimowego skorzystało 362 dzieci i młodzieży. Ponadto dofinansowaliśmy wyjazdy parafialne dla 175 osób. W Centrum Formacji Charytatywnej w rekolekcjach dla dziewcząt wzięły udział 43 osoby. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację zimowego wypoczynku.

4. Zapraszamy w każdą sobotę Wielkiego Postu na spotkania Parafialnych Zespołów Caritas do Centrum Formacji Charytatywnej według następujących terminów (z każdej parafii powinien być jeden przedstawiciel):

3 marca - Legnica Wsch. i Zach., Polkowice, Lubin, Ścinawa;

10 marca - Prochowice, Chojnów, Chocianów, Bolesławiec Wsch. i Zach.;

7 marca - Węgliniec, Lubań, Strzegom, Gościsław, Jawor, Nowogrodziec;

24 marca - Świebodzice, Bolków, Kamienna Góra Wsch. i Zach., Głuszyca;

31 marca - Wałbrzych Pd., Zach. i Pn., Zgorzelec, Bogatynia, Leśna, Złotoryja;

7 marca - Jelenia Góra Wsch. i Zach., Mysłakowice, Świerzawa, Lubomierz, Gryfów Śl.

Początek spotkań o godzinie 1000.

5. Od 1 stycznia br. powstał kolejny, trzeci oddział Stacji Opieki Caritas w Świebodzicach. Ponadto obsługujemy w zakresie higieny szkolnej 17 szkół w gminie Świebodzice i Dobromierz.

6. 11 lutego 2001 r., z okazji Światowego Dnia Chorego, pielęgniarki Stacji Opieki Caritas zorganizowały w legnickich parafiach dyżury pielęgniarskie, podczas których można było zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi oraz uzyskać poradę pielęgniarską.

Z możliwości badań oraz porad pielęgniarskich skorzystało około 650 osób.

7. Planujemy wypoczynek dla osób starszych i samotnych w Zagórzu Śląskim i Lwówku Śląskim w 2 terminach: 28 kwietnia - 5 maja i 5-12 maja (przyjazd na obiad - wyjazd po śniadaniu; opłata jest dowolna).

8. W maju będą organizowane kursy dla wychowawców i kierowników placówek wypoczynkowych. Rozpoczęcie 4 maja o godz. 16.00. Zapisy w biurze Caritas - liczba miejsc jest ograniczona.

9. Dziękujemy za przysłane ofiary na pomoc dla Indii. Ofiary należy wpłacać na konto Caritas.

10.Podania o kolonie letnie, jak i prośby o dofinansowanie wyjazdów parafialnych prosimy składać do 30 kwietnia. Planujemy 5 terminów kolonii: 26 czerwca - 7 lipca; 7- 21 lipca; 21 lipca - 4 sierpnia; 4-18 sierpnia; 18-31 sierpnia. Pierwszeństwo mają parafie, które nie korzystały jeszcze z tej formy działalności Caritas.

Wielkanocna Akcja Caritas

W czasie Tridum Paschalnego wierni w swoich parafiach będą mogli kupić małe chlebki, którymi dzielić się będą w czasie świąt Wielkanocnych.

Wierni nabywając chlebek w cenie 3 zł wspierają również finansowo konkretną działalność parafii, diecezji. W tym roku zysk byłby przeznaczony na stałe funkcjonowanie świetlic, jadłodajni, grup i stowarzyszeń i mógłby być co roku taki sam. Po 1 zł od każdego " chlebka" zostałoby w parafii.

Z doświadczenia innych diecezji można zakładać, że wierni zaakceptują tę formę jałmużny. Są diecezje, gdzie chlebków sprzedaje się więcej niż świec z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Opakowanie z "chlebka" można będzie wykorzystywać przez cały rok jako domową, rodzinną skarbonkę. Do skarbonki tej można zbierać ofiary z wyrzeczeń i wykorzystać je w momentach życiowej potrzeby, dla pomocy bliźniemu w konkretnym przypadku lub wesprzeć akcję czy też dzieło charytatywne, np. zbiórkę na operację dla dziecka ( potrzebna współpraca z katechetami).

Zapraszamy do udziału w nowej akcji Caritas Diecezji Legnickiej.

Ks. dr Czesław Włodarczyk

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

[ TEMATY ]

pro life

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Pani Magdalena wraz z mężem Marcinem wygłosiła 2 maja konferencję nt. „Każde życie jest święte i nienaruszalne” w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach comiesięcznych modlitw w intencji rodzin i ochrony życia poczętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję