Reklama

Niedziela Małopolska

Trafia do serca i duszy

Chciałbym na kolejne festiwalowe koncerty zaprosić osoby ciekawe świata – powiedział w rozmowie z Niedzielą Paweł Riess.

Niedziela małopolska 33/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Korzkiew

MFS/Niedziela

Artur Jaroń, Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz w trakcie pierwszego tegorocznego koncertu

Artur Jaroń, Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz w trakcie pierwszego tegorocznego koncertu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy w niedzielne popołudnie jechałam do kościoła w Korzkwi, wiedziałam tylko, że to parafia ustanowiona II połowie XIV wieku. Chciałam zobaczyć świątynię (z I połowy XVII wieku) i usłyszeć koncert, zorganizowany w ramach 11. edycji Letniego Festiwalu Muzycznego.

Dziedzictwo

Korzkiew znajduje się niedaleko Krakowa, w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego. W dolinie usytuowane są domy, a na dwóch wzgórzach – historyczne budowle; kościół parafialny i zamek. Pierwsze wrażenie po wejściu do kościoła; jaki on mały; jedna nawa, niewiele ławek, ale też przepiękne ołtarze z obrazami, przed którymi przez wieki modliły się kolejne pokolenia parafian...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W skład parafii, której wielką protektorką była św. Jadwiga Królowa, wchodzą: Korzkiew, Prądnik Korzkiewski, Brzozówka, Grębynice, Januszowice, Przybysławice, Owczary, Garlicka – wylicza proboszcz parafii ks. Paweł Łukaszka. I podkreśla: – Te miejscowości tworzą wspólnotę wokół naszego kościółka, który jest mały, ale ma piękną, wielowiekową historię.

Proboszcz przyznaje, że takie dziedzictwo to dla parafii wielkie wyzwanie i odpowiedzialność. Z satysfakcją opowiada, o dokonanych renowacjach obrazów, ornatów, o remontach, podkreślając znaczne wsparcie finansowe ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządów.

W przestrzeni przykościelnej urządzono miejsce spotkań. – Po pandemii ludzie byli wobec sobie zdystansowani, dlatego wymyśliliśmy kawiarenkę św. Jadwigi i św. Jana Pawła II – opowiada o inicjatywie proboszcz. Przyznaje, że do nowego pomysłu parafianie podchodzili z dystansem, ale to się powoli zmienia. Kawiarenkę obsługują reprezentujące Koła Gospodyń Wiejskich panie z poszczególnych wsi należących do parafii – na kolejne niedziele przygotowują kawę i ciasto, aby częstować odwiedzających. Ksiądz Łukaszka dodaje, że coraz więcej osób po Mszy św. tu zagląda. Wierzy, że ten zwyczaj się przyjmie i zauważa: – To jest takie nawiązanie do spotkania, przeżycia eucharystycznego w kościele, tym razem z drugim człowiekiem.

Reklama

Festiwal

Korzkiew stała się także ważnym miejscem na mapie kulturalnej Małopolski, a to za sprawą realizowanego tu od 2011 r. Letniego Festiwalu Muzycznego. W ramach wydarzenia w niedzielne, wakacyjne popołudnia, po Mszy św. (sprawowanej o 16) w tutejszym kościele są organizowane koncerty muzyki klasycznej. – Inicjatorem i dyrektorem artystycznym całego przedsięwzięcia jest Mirosław Herbowski mieszkający na terenie korzkiewskiej parafii, uznany pianista, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, juror konkursów muzycznych – informuje przedstawiciel organizatorów festiwalu Paweł Riess.

Mój rozmówca podkreśla, że zabytkowy kościół w Korzkwi jest na taki projekt idealnym miejscem; ma wspaniałą akustykę, piękne wnętrze i otoczenie wokół świątyni. Co istotne, zyskał przychylność zarówno byłego proboszcza, ks. Zbigniewa Płachty, jak również obecnego duszpasterza, ks. Łukaszki. Zaznacza, że realizacją festiwalu zajmuje się zawiązane w tym celu Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew.

W czasie koncertów melomani mogą słuchać muzyki klasycznej różnych epok, od baroku aż po muzykę najnowszą. Ich utwory wykonują zarówno uznani artyści światowej sławy, jak i utalentowani studenci bądź uczniowie zdobywający laury w konkursach. – Profesor Herbowski jest jurorem wielu konkursów muzycznych, więc poznaje młodych, zdolnych artystów, którzy – jego zdaniem – zasługują na to, aby wystąpić przed festiwalową publicznością – zaznacza Paweł Riess. I zauważa, że dzięki temu wykonawcy, którzy dopiero „rozkręcają” swoją karierę mają dodatkową szansę na obycie się z występami publicznymi i zaistnienie w świadomości słuchaczy.

Starania

Tegoroczny festiwal zainaugurował koncert flecistów: Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza oraz pianisty Artura Jaronia. Muzyka m.in. Chopina, Paderewskiego, Köhlera wypełniła przestrzeń świątyni i sprawiła, że słuchacze (w różnym wieku) przenosili się do krainy piękna, łagodności, radości, zadumy...

Reklama

Paweł Riess zaznacza, że rok po przerwie, związanej z pandemią, udało się z sukcesem wznowić kolejne edycje festiwalu. Przyznaje też, że projekt ulega pewnej metamorfozie. Wyjaśnia: – Musimy się dostosowywać do warunków związanych z organizacją i recepcją festiwalu. W tym roku stali bywalcy chyba najbardziej odczuli zredukowanie liczby koncertów z tradycyjnych 10 do 6, co wynika z ograniczeń budżetowych. Przedstawiciel organizatorów zapewnia jednak, że stowarzyszenie zrobi wszystko, aby były organizowane kolejne edycje festiwalu.

Wierzę, że te starania się powiodą. Paweł Riess podkreśla: – W naszej społeczności jest wiele osób, które doceniają to, co się dzieje i chcą nam pomagać. To ludzie związani z różnymi organizacjami, instytucjami. Od nich wiemy, że to, co robimy, ma sens. A to sprawia, że tym bardziej chcemy działać.

W gronie sympatyków festiwalu jest także ks. Paweł Łukaszka, który przyznaje, że nie od razu doceniał wydarzenie, ale po rozmowach z wieloma osobami, po usłyszeniu opinii kompetentnych osób na temat projektu, dziś jest przekonany, że festiwal jest ważny dla Korzkwi, dla parafii. Stwierdza: – Trzeba się starać, aby te koncerty nadal się odbywały. Przecież muzyka jest darem od Pana Boga, pomaga kształtować naszą duchowość.

Wyjątkowe przeżycie

Tegoroczny festiwal potrwa do ostatniej sierpniowej niedzieli (program, w tym m.in. informacje o występujących artystach, znajduje się na: www.festiwalkorzkiew.pl oraz na: www.facebook.com/FestiwalMuzycznaKorzkiew). A już 13 sierpnia w tutejszym kościele wystąpią: Daniel Stabrawa (skrzypce) i Mirosław Herbowski (fortepian). Co istotne, udział we wszystkich koncertach jest nieodpłatny!

– Chciałbym na kolejne festiwalowe koncerty zaprosić osoby ciekawe świata, bo mamy tu możliwość wysłuchania muzyki na wysokim poziomie, wykonanej w nietuzinkowym miejscu – zaznacza Paweł Riess. Zwraca też uwagę, że zainteresowani mogą w niedzielne popołudnie najpierw wzmocnić się duchowo, uczestnicząc we Mszy św., następnie nakarmić się zmysłowo sztuką, a na koniec spotkać się w kawiarence, gdzie na kawę i ciastko, zapraszają z proboszczem parafianie. Nawiązując do organizowanych koncertów, mój rozmówca zapewnia: – Atmosfera tego miejsca jest naprawdę wyjątkowa, a to że siedząc w środku czy na zewnątrz kościoła, można posłuchać wspaniałej muzyki, która łączy się z szumem drzew i śpiewających ptaków, jest przeżyciem wyjątkowym. A ks. Paweł Łukaszka puentuje: – Te koncerty są powiewem świeżego, duchowego powietrza. Ta piękna muzyka trafia do serca i do duszy człowieka i go ubogaca.

2023-08-08 12:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół świdnicki ma czterech nowych diakonów

2024-05-11 15:00

[ TEMATY ]

Świdnica

święcenia diakonatu

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, w sobotę 11 maja, w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta liturgia, podczas której bp Adam Bałabuch udzielił święceń diakonatu czterem świdnickim alumnom.

W gronie wybranych przez Kościół do posługi diakona znaleźli się: Jakub Dominas z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu, Marcin Dudek z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielawie, Aksel Mizera z parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim, Piotr Kaczmarek z parafii Św. Jakuba Apostoła w Małujowicach z archidiecezji wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Papież: wojna jest oszustwem, umieśćmy braterstwo w centrum naszego życia

2024-05-11 13:58

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIAN

Do odważnego wzrastania w sztuce pokojowego współistnienia wezwał Papież uczestników Światowego Spotkania nt. Ludzkiego Braterstwa, które drugi rok z rzędu odbywa się w Watykanie. Franciszek podkreślił, że to wydarzenie jest pokłosiem encykliki Fratelli tutti i zachęca do „tworzenia wokół Bazyliki św. Piotra inicjatyw związanych z duchowością i sztuką dla budowania dialogu w świecie”.

Ojciec Święty zauważył, że uczestnicy szczytu na rzecz pokoju i braterstwa przybyli do Watykanu w czasie, kiedy „świat jest w ogniu”, by powtórzyć swoje „nie” wojnie i „tak” pokojowi, świadcząc o humanizmie, który łączy nas jako braci. Franciszek nawiązał do słów Martina Luthera Kinga o tym, iż „nauczyliśmy się latać, jak ptaki; pływać jak ryby, ale wciąż nie nauczyliśmy się prostej sztuki życia razem jako bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję