Reklama

Niedziela plus

Płock

Bosko dla młodych

Jak zobaczyć Niewidzialnego? Czy można połączyć dobrą zabawę z rozwojem duchowym? W jaki sposób budować relację z Bogiem i drugim człowiekiem? Wystarczy przyjechać do Czerwińska n. Wisłą, aby się o tym przekonać.

Niedziela Plus 34/2023, str. VII

[ TEMATY ]

Płock

Dział promocji Festiwalu Młodych Campo Bosco

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chcemy pomóc młodym ludziom odnaleźć w sobie radość, miłość i szczęście płynące z siły relacji z drugim człowiekiem, a przede wszystkim z siły modlitwy i relacji z Panem Bogiem – wyjaśnia Bartosz Olęcki, współorganizator czterodniowego Salezjańskiego Festiwalu Młodych Campo Bosco w Czerwińsku n. Wisłą, który odbędzie się w dniach 24-27 sierpnia. I dalej opowiada: – W związku z tym istotny jest dobór konferencji i prelegentów, którzy pomogą młodzieży wejść na drogę wiary. Bardzo widoczne są kryzysy wiary i relacji wśród młodzieży. Dlatego to wydarzenie jest tak przygotowane, by było atrakcyjne dla młodych, ale przede wszystkim w ciekawy i niebanalny sposób przekazało wartościowe treści. Tegoroczne Campo Bosco będzie też symbolicznym rozpoczęciem inspektorialnych obchodów 200-lecia pierwszego, proroczego snu św. Jana Bosco, gdy miał on zaledwie 9 lat.

Inspirujące spotkania

Młodzi dla młodych przygotowali: koncerty (wystąpią m.in.: zespół gospel Z Potrzeby Serc, który poprowadzi też w piątek adorację Najświętszego Sakramentu wraz z uwielbieniem, SMKKPM, Paweł Chustak i VBS); konferencje, które wygłoszą: Aleksander Beta, polski zawodnik sztuk walki, judoka (z ks. Dominikiem Chmielewskim napisali książkę Trening ducha i ciała, w której radzą, jak ćwiczyć kondycję fizyczną i duchową), Klaudia Domańska (prowadzi podcast Ocalona) i s. Maria Trukan (na YouTubie pokazuje eksperymenty z chemii i fizyki, a na festiwalu opowie, jak wiara w Boga koreluje z nauką); warsztaty: podstawy języka migowego, taniec ze skrzydłami „isis”, muzyka w liturgii, rysunek modowy, a także Msze św. i modlitwy poranne oraz możliwość przystąpienia do spowiedzi w strefie z konfesjonałami. Organizatorzy zaplanowali Msze św. każdego dnia poza czwartkiem, a w piątek – dzień w pełni skupiony na duchowości – będą odprawione trzy Msze św.: o godz. 7.30, 15.30 i 22. W sobotę o godz. 13.30 i w niedzielę o godz. 12 będzie mieć miejsce liturgia zwieńczająca festiwal. Ponadto dla osób pełnoletnich przygotowano strefę 18+, czyli przestrzeń na dłuższe, nocne rozmowy, które sprzyjają budowaniu relacji oraz umożliwiają integrację młodzieży w podobnym wieku. W tej strefie każdego dnia ok. godz. 22 będą się odbywały koncerty, a cisza nocna będzie obowiązywać nieco później, tzn. ok. godz. 1. To wszystko – modlitwa, rekreacja i działania artystyczne – będzie się odbywać w duchu św. Jana Bosco.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Piękne więzi

Pod hasłem „Widzieć Niewidzialnego” już po raz 30. odbędzie się Campo Bosco Festiwal Młodych. Ksiądz Szymon Mastalerz, salezjanin, organizator festiwalu, odpowiedzialny za Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy „Emaus” – wyjaśnia. – „Widzieć Niewidzialnego” odnosi się do siły modlitwy, która pomaga budować relacje z Panem Bogiem, tak jak w przypadku św. Jana Bosco, o którym mówiono, że żył tak pięknie, jakby widział Niewidzialnego. Modlitwa jako relacja jest nam potrzebna, by otwierać się na inne osoby, tworzyć piękne więzi. Modlitwa – czy to zauważamy, czy nie – przemienia nasze wnętrza, nas samych, nasze postrzeganie świata i nasze myślenie. Dlatego, jak św. Bosco, chcemy uczyć się żyć tak, by inni, spotykając nas, mogli powiedzieć o nas: oni naprawdę żyją tak, jakby widzieli Niewidzialnego.

Młodzi wracają na Campo Bosco, bo – jak mówią – atmosfera festiwalu jest wspaniała. Nawiązują się nowe znajomości. Każdego roku przyjeżdżają ciekawi i niesamowici goście. To czas spotkań z ludźmi, Bogiem i samym sobą. Jeden z uczestników napisał: „Chcę tam być, by dziękować. Na Campo Bosco w 2022 r. doznałem uzdrowienia moich wspomnień i relacji rodzinnych. Nic nie jest lepiej, jednak ja odbieram to już inaczej i jestem uzdrowiony. Nie oceniam innych, ale usprawiedliwiam, oddzielam czyn od osoby”. Iza wraca na festiwal dlatego, że to miejsce budzi wspaniałe wspomnienia: – Od 8 lat spędzam tam sierpniowy weekend i mogę nie tylko pobawić się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, ale również zadbać o relację z Bogiem.

Festiwal pełen niezapomnianych koncertów, rewelacyjnych konferencji, różnorodnych warsztatów, a przede wszystkim budowania relacji z Bogiem, gromadzi głównie młodych w wieku powyżej 15. roku życia. Jest organizowany przez salezjanów z Ośrodka Młodzieżowego EMAUS i młodzież. Wybierający się na Campo Bosco zabierają ze sobą: namiot, śpiwór, kubek, sztućce i talerz.

2023-08-14 14:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólna odpowiedzialność

Niedziela Plus 9/2023, str. II

[ TEMATY ]

Płock

Parafia Winnica

Na pomysł, by nie zbierać ofiar i zaprosić rodziców do przygotowania swoich dzieci do Pierwszej Komunii św., wpadli duszpasterze. Czy jest to możliwe? Zapraszamy do Winnicy.

O tym, że bez pieniędzy nie da się żyć, nikogo nie trzeba przekonywać. Potrzebujemy ich na osobiste wydatki. Potrzebuje ich również parafia. A parafia to wspólnota, rodzina, wspólna za wszystko odpowiedzialność.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią

2024-05-28 17:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Piotr Nowak

Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi się liczyć z tym, że żołnierze twardo na ten atak odpowiedzą - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, nawiązując do wtorkowego ataku migranta na polskiego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej.

Prezydent odniósł się do sprawy podczas wtorkowego briefingu przez wylotem do czeskiej Pragi.

CZYTAJ DALEJ

Świętych obcowanie w praktyce

2024-05-28 21:37

[ TEMATY ]

relikwie

bł. kard. Stefan Wyszyński

parafia św. Łukasza na Tarchominie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Do parafii św. Łukasza Ewangelisty na Kępie Tarchomińskiej uroczyście wprowadzono relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Koncelebrowanej Mszy św. w liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Tysiąclecia przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat dr Maciej Miętek, kanclerz kurii diecezji warszawsko-praskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję