Turystyka górska staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Każdy z nas znajdzie coś dla siebie pośród szczytów, wszak szlaki są zróżnicowane i dostosowane do kondycji, umiejętności oraz wieku turystów. Odkrywając piękno i majestat gór, trzeba jednak pamiętać, że nawet znane i często uczęszczane szlaki mogą zaskoczyć, a wraz z gwałtowną zmianą pogody – a o taką nietrudno w górach – mogą się zmienić w niebezpieczną pułapkę. Jak więc zadbać o bezpieczeństwo w czasie górskich wędrówek, tak by zminimalizować ryzyko i móc napawać się pięknem krajobrazów? Z pomocą przychodzi KGHM.
Świadomi niebezpieczeństwa
Reklama
Najczęstszą przyczyną wypadków w polskich górach są poślizgnięcia, lawiny i hipotermia. Według informacji TOPR, w minionym roku w Tatrach doszło do 938 wypadków, a pomoc ratowników otrzymało ponad tysiąc osób. Wielu z tych zdarzeń można było uniknąć dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do wyprawy. Ale nie każdy amator górskich krajobrazów wie, jak się ubrać, albo co spakować do plecaka w zależności od sezonu. I tu z pomocą przychodzi publikacja W góry z KGHM. Bezpiecznie na szlaku z Rodziną Polskiej Miedzi, w której pracownicy Polskiej Miedzi wraz ze światowej sławy skialpinistą Andrzejem Bargielem doradzają, jak bezpiecznie uprawiać turystykę górską. – Góry są wymagające nie tylko tutaj, gdzie sięgamy po najwyższe szczyty – także w polskich górach musimy być świadomi niebezpieczeństwa i ryzyka. Dlatego tak ważne jest promowanie odpowiedzialnej turystyki – przekazał Bargiel w specjalnej relacji dla KGHM prosto z podnóża Karakorum.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z Rodziną Polskiej Miedzi
Publikacja KGHM ma charakter praktycznego poradnika, w którym specjalne miejsce zajmują wskazówki ekspertów, m.in. wspomnianego Andrzeja Bargiela, który jest ambasadorem KGHM, czy też ratowników z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w KGHM. Swoimi doświadczeniami dzielą się także pracownicy Polskiej Miedzi, którzy od lat uprawiają turystykę górską i doskonale znają respekt dla gór. – Załoga KGHM to ludzie pełni zaangażowania i pasji. Nie tylko rzetelnie podchodzą do swojej codziennej pracy, ale z empatią reagują na potrzeby swoich sąsiadów, koleżanek i kolegów. Dzielą się swoim czasem i pasjami. Widać to na przykładzie wolontariatu pracowniczego KGHM, podobnie było także przy albumie W góry z KGHM. Bezpiecznie na szlaku z Rodziną Polskiej Miedzi. Zostaliśmy wręcz zasypani materiałami od naszych pracowników, którzy podzielili się zdjęciami i swoimi doświadczeniami z górskich szlaków, a czterdzieści osób stało się współautorami wydawnictwa – zauważył Mateusz Wodejko, wiceprezes Zarządu ds. finansowych KGHM.
Uchwycić piękno gór
Publikacja poza walorem edukacyjnym ma charakter eleganckiego albumu – zawiera zdjęcia polskich gór wykonane przez pracowników KGHM podczas ich wypraw i wędrówek. Uwiecznione na fotografiach piękno natury skłania czytelników do aktywności i samodzielnego wędrowania po górach. Autorzy zdjęć opowiadają także o swojej pasji do wędrówek i dzielą się wrażeniami z przemierzania szlaków. Całość składa się na barwną i pasjonującą opowieść o polskich górach. A jest o czym opowiadać i co pokazywać, ponieważ pracownicy KGHM wraz z rodzinami od blisko pół wieku biorą udział w rajdach organizowanych we współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym. „Wspólne wędrówki stały się nie tylko częścią tożsamości kolejnych pokoleń samych uczestników rajdów, ale też naszej Spółki” – czytamy we wstępie do publikacji. Jest to kolejny element składający się na etos Polskiej Miedzi – firmy, która stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo swoich pracowników na każdym stanowisku i na każdym miejscu; jest to część DNA całej górniczo-hutniczej rodziny KGHM. Publikację można pobrać ze strony miedziowego giganta: kghm.com/pl/w-gory-z-kghm .