Reklama

Niedziela plus

Płock

Szukać młodych

W diecezji płockiej powstanie Szkoła Animatora formująca osoby, które pomogą duszpasterzom w parafiach w przygotowaniu młodzieży do sakramentu bierzmowania.

Niedziela Plus 39/2023, str. VIII

[ TEMATY ]

Płock

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizacją szkoły zajmie się Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia” w Płocku. W nowym roku duszpasterskim nowością jest też powołanie rejonowych duszpasterzy młodzieży i Liturgicznej Służby Ołtarza.

Pasterz Kościoła płockiego – bp Szymon Stułkowski w siedzibie duszpasterstwa młodzieży 4 września wręczył nominacje nowym dekanalnym duszpasterzom młodzieży i dekanalnym duszpasterzom Liturgicznej Służby Ołtarza (ministrantów). Jednocześnie zwrócił się do księży: – Jesteście tu, bo zostaliście wybrani, bo mam do was zaufanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Stułkowski podkreślił, że księża powinni „szukać ludzi młodych”, wychodzić do nich, proponować im udział w ruchach i wspólnotach religijnych, ale też w ruchach świeckich. Zachęcał do tego, by duszpasterze starali się organizować różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży, np. rodzaj półkolonii w roku szkolnym i w czasie przerw w nauce. Podpowiadał, aby wykorzystali potencjał znanych spotkań z młodymi. Za przykład wskazał salezjańskie Campo Bosco, które odbywa się w Czerwińsku n. Wisłą.

Reklama

Hierarcha przypomniał, że w czasie wakacji odwiedził wszystkie spotkania wakacyjne młodych: oazę, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Wojsko Gedeona, 42. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Zapewnił, że będzie kontynuował takie letnie spotkania z młodymi. Odwołał się także do swoich doświadczeń z udziału w Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

W czasie spotkania w siedzibie Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Studnia” zostali też mianowani rejonowi duszpasterze młodzieży. Będą oni współpracować z duszpasterzami młodzieży i LSO oraz koordynować ich pracę duszpasterską w dwudziestu ośmiu dekanatach. Utworzono sześć takich rejonów, w: Płocku, Płońsku, Pułtusku, Ciechanowie, Rypinie i Mławie.

Ksiądz Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży, zapowiedział, że w diecezji niebawem powstanie Szkoła Animatora: będzie to miejsce formacji młodych, dorosłych, świeckich osób, aby mogły pomagać w parafiach księżom w przygotowaniu młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Formacja będzie się odbywać raz w tygodniu w płockiej „Studni”. Formatorami będą osoby duchowne i świeckie z diecezji płockiej i spoza niej.

Z kolei ks. dr Marcin Sadowski, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii diecezjalnej, poinformował, że w parafiach będzie się odbywać formacja prezesów ministrantów we współpracy z ks. Mateuszem Jesieniem, diecezjalnym duszpasterzem ministrantów.

Oprac. za diec. płocką

2023-09-19 14:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W jezuickich spiżarniach

Niedziela Plus 29/2023, str. VII

[ TEMATY ]

Płock

Archiwum prywatne

Beczki i worki były starannie opisane

Beczki i worki były starannie opisane

Pułtusk jest jednym z najstarszych miast Mazowsza nad brzegami Narwi, na skraju Puszczy Białej. Co skrywają i o czym opowiadają podziemia ukryte w mieście przez ponad 450 lat?

W 1555 r. bp Andrzej Noskowski założył w Pułtusku (diec. płocka) szkołę i sprowadził jezuitów jako nauczycieli, którzy po kilku latach powołali tu do życia słynące w całej I Rzeczypospolitej kolegium. Szkoła bardzo szybko się rozwijała, stawała się coraz bardziej popularna. W pułtuskim jezuickim kolegium wykładali znamienici wykładowcy, m.in. Piotr Skarga, a nauki pobierali wybitni wychowankowie, tacy jak kanclerz wielki koronny Jerzy Ossoliński. Tu działał pierwszy w Polsce teatr publiczny, na którego spektakle przybywał Jan Kochanowski, zgromadzono imponujący księgozbiór, a szkołę odwiedzały koronowane głowy.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 23.): Po prostu anioł

2024-05-22 20:30

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Po co mi anioł stróż? Czy da się z nim wejść w relację? W jaki sposób aniołowie odnoszą się do Maryi? I co właściwie zawdzięczają aniołom Jezus i Maryja? Zapraszamy na dwudziesty trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o modlitwie do anioła stróża.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Synodalność – szansa czy zagrożenia dla Kościoła – konferencja naukowa w Seminarium 35+

2024-05-23 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Synodalność – szansa czy zagrożenia dla Kościoła to tytuł konferencji naukowej, która w czwartek 23 maja br. została zorganizowana przez Ogólnopolskie Seminarium dla starszych kandydatów do święceń.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję