Reklama

Niedziela Częstochowska

Z wyrazami wdzięczności

W 2023 r. nasz redaktor Marian Florek otrzymał srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Niedziela częstochowska 43/2023, str. VIII

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Marian Florek ceni sobie rozmowy z ludźmi

Marian Florek ceni sobie rozmowy z ludźmi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Praca w Tygodniku Katolickim Niedziela była i jest jednym z najlepszych moich życiowych doświadczeń – mówi Marian Florek.

Jako autor pracy magisterskiej o teatralnej publicystyce wybitnego reżysera Erwina Axera mógł swoją teoretyczną wiedzę sprawdzić w praktyce na łamach Niedzieli, posługując się różnymi dziennikarskimi formami. Szczególnie ceni sobie artykuły poświęcone parafiom archidiecezji częstochowskiej. – Spotkania z wiernymi i ich kapłanami pozostaną we mnie na zawsze – podkreśla Florek. – „Niedzielne” środowisko okazało się dla mnie ponadto na wiele lat drugim domem, w którym w bardzo trudnym okresie mojego życia otrzymałem ogromne wsparcie. Niedziela zaznaczyła się w moim sercu znacznie wcześniej, niż mogłoby to wynikać z etatu. Na początku lat 90. XX wieku, kiedy byłem aktorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, nawiązałem owocne kontakty z redakcją. Dlatego chciałbym w tym miejscu wyrazić wdzięczność ówczesnemu redaktorowi naczelnemu – ks. Ireneuszowi Skubisiowi i jego następczyni Lidii Dudkiewicz za okazane zaufanie i serdeczność. Teraz, kiedy formalnie odchodzę na emeryturę, chciałbym również podziękować wszystkim pracownikom Niedzieli, z którymi miałem zaszczyt pracować. Dziękuję moim kolegom z Niedzieli Częstochowskiej: ks. Mariuszowi Frukaczowi i Maciejowi Ormanowi oraz Grzegorzowi Gadaczowi ze studia telewizyjnego. A redaktorowi naczelnemu Niedzieli – ks. Jarosławowi Grabowskiemu oraz władzom Instytutu NIEDZIELA życzę sukcesów na trudnej drodze docierania z dobrą dziennikarską nowiną do jak najszerszego grona odbiorców. Kłaniam się wszystkim niewymienionym z imienia i nazwiska pracownikom naszego pisma. Niech Bóg wam błogosławi – podsumowuje Marian Florek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Artysta

Marian Florek studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, teatrologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, retorykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, teologię na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie oraz zarządzanie w mediach na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Ma trzy dyplomy artystyczne: zawodowego tancerza estrady, aktora estrady i aktora dramatu. Na swoim koncie ma wiele ról dramatycznych i musicalowych. Wyreżyserował i napisał scenariusze m.in. do trzech widowisk dla Filharmonii Częstochowskiej z okazji Dnia Niepodległości: Stworzona do chwały, A to Polska właśnie, Częstochowa 1918 oraz do spektaklu Przez stulecie z okazji 100-lecia Wystawy Przemysłu i Rolnictwa 1909 w ramach III Światowego Kongresu Częstochowian. Tworzył również spektakle poświęcone znanym częstochowianom: Haśka – obraz życia i śmierci Haliny Poświatowskiej, Doktor Biegański – opowieść o wybitnym lekarzu Władysławie Biegańskim. W 2007 r. wydał tomik wierszy Swoje życie gram.

Nauka i wyróżnienia

Jest autorem artykułów naukowych: Usprawiedliwienie teatru, czyli teatr w świecie wartości (2010 r.), Sługa żywego słowa – Jan Paweł II (2019 r)., Retoryka w służbie homiletyki (2021 r.). Obecnie nadal prowadzi zajęcia z kultury żywego słowa w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W 2008 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za całokształt działalności artystycznej. W 2019 r. otrzymał Odznakę Honorową MKiDN „Zasłużony dla kultury polskiej”, a w 2023 r. srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

2023-10-17 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sięgać głębiej i patrzeć dalej – Redaktor Naczelny „Niedzieli” u Matki Słowa

Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu przypadł w tym roku na niedzielę 15 września – z tej okazji rozważanie apelowe przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze poprowadził przedstawiciel świata mediów katolickich – ks. dr Jarosław Grabowski - Redaktor Naczelny ogólnopolskiego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Podczas rozważania Ksiądz Redaktor przypomniał wiernym zgromadzonym w Kaplicy Cudownego Obrazu, na czym polega dobre dziennikarstwo, które zawsze powinno służyć prawdzie. Przytoczył on także cenne wskazówki, jak w dzisiejszych trudnych czasach być dobrym dziennikarzem oraz jak łączyć wiarę z nowymi mediami, aby skutecznie docierać do współczesnego człowieka z orędziem ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Bp Lechowicz apeluje o modlitwę w intencji rannego żołnierza

2024-05-29 09:24

[ TEMATY ]

bp Wiesław Lechowicz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup polowy Wiesław Lechowicz zaapelował o modlitwę w intencji rannego żołnierza, za wstawiennictwem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. „We wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego prośmy za jego wstawiennictwem Boga o zdrowie dla rannego żołnierza, który stał na granicy naszego kraju”, czytamy na portalu X (dawniej Twitter). Tweet został opublikowany wieczorem we wtorek.

Do ataku, w wyniku którego ranny został żołnierz, doszło wczoraj ok. godz. 4.30 w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie). Wojskowy miał powstrzymywać migranta przed przekroczeniem granicy i wtedy miał zostać zaatakowany.

CZYTAJ DALEJ

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2024-05-29 16:12

[ TEMATY ]

dywan z kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Poza Spycimierzem tradycja układania w Boże Ciało kwietnych dywanów kultywowana jest także na Opolszczyźnie - w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce. Piękne kompozycje kwiatowe, układane rokrocznie w tych parafiach, stanowią nie tylko dopełnienie tradycji i oprawę uroczystej procesji, ale są również atrakcją dla turystów, wpisaną w niematerialne dziedzictwo kulturowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję