Reklama

Niedziela Lubelska

Prawda i wartości

W centrum działalności uniwersytetu katolickiego powinien zawsze znajdować się człowiek – powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Niedziela lubelska 43/2023, str. I

[ TEMATY ]

KUL

Tomasz Koryszko/KUL

Rektor KUL wskazał na znaczenie świadectwa życia

Rektor KUL wskazał na znaczenie świadectwa życia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zainaugurował rok akademicki 2023/24. Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. – KUL ma już 105 lat, a jego powstanie zbiegło się z odzyskaniem niepodległości przez nasz kraj – przypomniał we wprowadzeniu abp Stanisław Budzik. Wielki Kanclerz KUL podkreślił, że „ks. Idzi Radziszewski był przekonany, że dla odradzającej się Ojczyzny nie wystarczy przygotować dobrych fachowców od spraw społecznych, ekonomii czy polityki, potrzeba także uwzględnić wymiary kultury i ducha”. Metropolita lubelski przywołał jedną z wielkich postaci historii uniwersytetu, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który w latach 20. XX wieku studiował na KUL, a po II wojnie światowej jako biskup lubelski pełnił funkcję Wielkiego Kanclerza. – Powołany do wielkich zadań w Kościele i w Ojczyźnie, pozostał wierny uniwersytetowi i zawsze dawał temu wyraz – podkreślił abp Budzik.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski powiedział, że w centrum działalności uniwersytetu katolickiego powinien zawsze znajdować się człowiek i jego wszechstronny rozwój prowadzący do pełni życia intelektualnego i duchowego. Zwrócił uwagę, że jak w procesie badawczym najważniejsze jest uczciwe dążenie do prawdy, tak w procesie edukacyjnym istotne jest przekazywanie wartości i postaw zgodnych z odkrytą i wykładaną prawdą. Nawiązując do słów kard. Jorge Bergoglio, obecnego papieża Franciszka, wskazał na świadectwo życia dawane przez mistrza uczniowi. Jak przytoczył, „zwyczajny wykładowca przedstawia chłodno wywody ze swojej dziedziny, podczas gdy mistrz się angażuje, daje całym sobą świadectwo, a jego postępowanie i zasady życiowe są spójne. Bycie świadkiem – oto kluczowa sprawa w edukacji”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważną częścią inauguracji było wręczenie tytułu doktora honoris causa KUL prof. Abrahamowi Skórce, rabinowi z Argentyny, zaangażowanemu w dialog żydowsko-chrześcijański. Jak to zostało podkreślone w uchwale Senatu KUL, laureat to „wybitny intelektualista i nauczyciel judaizmu, a także uniwersalny mędrzec i człowiek dialogu”. – W swoim życiu w sposób harmonijny łączy wiarę i rozum, gdyż z jednej strony ma bardzo dobre wykształcenie w naukach ścisłych, z drugiej zaś jest wybitnym znawcą literatury biblijnej i rabinicznej. W jego postawie widać wyraźne dążenie do prawdy, która nie rozmywa się w subiektywnych hipotezach, lecz ma swoje źródło w Bogu Abrahama, Izaaka i Jakuba. Postawa poszukiwania prawdy otwiera go także na drugiego człowieka, w którym potrafi dostrzec godność i wartość, niezależnie od przekonań religijnych, poglądów politycznych i uwarunkowań społecznych – powiedział w laudacji ks. prof. Mirosław Wróbel.

Podczas uroczystości rektor KUL nawiązał do tragicznych wydarzeń na Bliskim Wschodzie i w imieniu społeczności akademickiej złożył wyrazy współczucia i solidarności wobec wszystkich, których dotknęły skutki działań zbrojnych w Ziemi Świętej.

Więcej na: www.lublin.niedziela.pl.

2023-10-17 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedz prof. Piotrowskiego na komentarze ws. KUL-u

[ TEMATY ]

komentarz

KUL

Archiwum prof. M. Piotrowskiego

W związku z pojawiającymi się oświadczeniami i komentarzami, dotyczącymi mojego felietonu "Nie wszystko na sprzedaż", który ukazał się w Tygodniku Katolickim "Niedziela", pragnę zapytać przekręcających moje słowa: Czy trwały znak rozpoznawczy KUL, od dziesięcioleci traktowany jako logo tej Uczelni, zawierający znak krzyża, wizerunek Orła Białego z koroną na głowie, dewizę Deo et Patriae, został usunięty ze strony startowej KUL jako jej element trwały? Czy prawdą jest, że już wcześniej duchowni i świeccy pracownicy KUL domagali się wyjaśnień w tej sprawie?

CZYTAJ DALEJ

Dary Świętego Ducha

Niedziela rzeszowska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

Pięćdziesiątnica

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

U roczystość nazywano Zielonymi Świątkami, bowiem przystrajano domostwa i ich obejścia zielonymi gałęziami, np. brzozowymi bądź wierzbowymi, co miało gwarantować urodzaj i chronić przed złymi duchami. Dodatkowo silny zapach tataraku chronił zagrody przed owadami.

CZYTAJ DALEJ

Wakacje z WOT ruszają już po raz piąty

2024-05-19 07:05

2LBOT

W nadchodzące wakacje lubelscy terytorialsi przygotowali dwa terminy szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla wszystkich, którzy podczas letniej przerwy w nauce i pracy chcą zdobyć nowe umiejętności i zostać żołnierzem Wojska Polskiego. To będzie już 5 rok z projektem Wakacje z WOT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję