Reklama

Niedziela Lubelska

Prorocy wolności

Kardynał Karol Wojtyła i ks. Franciszek Blachnicki byli i są ikonami wolności, prawdy i miłości – powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Niedziela lubelska 43/2023, str. IV

[ TEMATY ]

KUL

KUL

Dyplom honorowego profesora KUL dla ks. Franciszka Blachnickiego odebrali Urszula Pohl oraz ks. Marek Sędek

Dyplom honorowego profesora KUL dla ks. Franciszka Blachnickiego odebrali Urszula Pohl oraz ks. Marek Sędek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II 9 października odbyła się debata o „prorokach wolności w czasach zniewolenia” – kard. Wojtyle i ks. Blachnickim. Wzięli w niej udział: dr Marek Lasota z Akademii Ignatianum w Krakowie, dr Robert Derewenda – dyrektor IPN w Lublinie i wykładowca KUL, gen. Andrzej Kowalski – były funkcjonariusz służb specjalnych, który zajmuje się m.in. sprawą zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego, a także ks. Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie i Urszula Pohl z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Rozmowa prowadzona przez red. Rafała Patyrę dotyczyła m.in. wzajemnych relacji dwóch wyjątkowych Polaków oraz stosowanych wobec nich metod inwigilacji i represji władz komunistycznych. Jak podkreślili uczestnicy, debata była okazją do pogłębienia wiedzy o różnych aspektach działalności tych ważnych postaci w historii Kościoła i Polski. – Głęboka relacja z Bogiem oraz bezkompromisowa odwaga, której efektem była niezależność od władzy komunistycznej, były fundamentalne w misji i działalności kard. Karola Wojtyły oraz ks. Franciszka Blachnickiego – zgodnie stwierdzili historycy i duchowni.

Honorowy profesor

Podczas spotkania ks. Franciszek Blachnicki, założyciel i duchowy ojciec Ruchu Światło-Życie, a także wykładowca na najstarszym lubelskim uniwersytecie, został pośmiertnie wyróżniony tytułem honorowego profesora KUL. Dokument z rąk rektora KUL odebrali ks. Marek Sędek oraz Urszula Pohl. Tytuł ten Senat KUL nadał ks. Blachnickiemu na wniosek rektora, by „wyrazić szacunek i uznanie dla działalności naukowej, społecznej i wychowawczej ks. dr. hab. Franciszka Blachnickiego”. Jak argumentowano, „ks. Franciszek Blachnicki zapisał się w pamięci powojennych pokoleń Polaków jako twórca największego w naszej historii religijnego ruchu formacji chrześcijańskiej. Należy niewątpliwie do grona wielkich nauczycieli i wychowawców wielu pokoleń młodzieży w powojennej Polsce. Kościół zawdzięcza mu przetrwanie religijności w młodych pokoleniach drugiej połowy XX wieku, a także dokonanie teologiczno-pastoralnej i liturgicznej adaptacji osiągnięć II Soboru Watykańskiego do duszpasterstwa w Polsce”.

Wspólna praca

Podczas spotkania ks. prof. Mirosław Kalinowski zwrócił uwagę, że kard. Karola Wojtyłę i ks. Franciszka Blachnickiego łączyła służba Bogu i wyjątkowa cześć dla Matki Bożej. – To był ich fundament – podkreślił rektor KUL, przypominając również o ich działalności naukowo-dydaktycznej w Lublinie, gdy w Polsce rządy sprawowała zależna od Moskwy władza komunistyczna. – Ksiądz Blachnicki razem z kard. Wojtyłą uprzedzili Sobór Watykański II. W wielu aspektach oni już w tym duchu wcielali jego wskazania – powiedział ks. Kalinowski, zwracając uwagę, że duchowni uzupełniali się, łącząc antropologię i etykę chrześcijańską z teologią pastoralną. – Niech te dwie wielkie postaci ubogacają nas swoją historią życia oraz dziedzictwem, jakie nam pozostawili – zaapelował. – Myślę, że ich dzieła świadczą o tym, że są ikonami wolności, prawdy i miłości, które w wielu obszarach naszego życia funkcjonują i będą funkcjonować – podkreślił rektor KUL.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-10-17 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolegium Rektorskie KUL: działania szpitala w Plymouth to powolna eutanazja Polaka

[ TEMATY ]

KUL

oświadczenie

Archiwum prywatne

Działania podejmowane w szpitalu w Plymouth wobec Polaka, który trafił tam z urazem mózgu, nie mają nic wspólnego z medycyną, ale są celowym pozbawianiem życia ciężko chorego człowieka i przejawiają znamiona powolnej eutanazji – podkreśla Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w wydanym oświadczeniu.

Kolegium Rektorskie KUL solidaryzuje się z chorym i rodziną, która walczy o zachowanie go przy życiu oraz sprowadzenie do szpitala w Polsce. „W pełni utożsamiamy się ze stanowiskiem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, który zwrócił się w liście do kard. Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, o podjęcie starań w celu ratowania życia Polaka ze szpitala w Plymouth” – zaznaczają władze KUL.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

19 maja 2024, Niedziela Zesłania Ducha Świętego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Wakacje z WOT ruszają już po raz piąty

2024-05-19 07:05

2LBOT

W nadchodzące wakacje lubelscy terytorialsi przygotowali dwa terminy szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla wszystkich, którzy podczas letniej przerwy w nauce i pracy chcą zdobyć nowe umiejętności i zostać żołnierzem Wojska Polskiego. To będzie już 5 rok z projektem Wakacje z WOT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję