Reklama

Porady

Prawnik wyjasnia

Co może pełnomocnik?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jakie warunki muszą być spełnione, żeby pełnomocnictwo było ważne?

Odpowiedź eksperta
Pełnomocnictwo jest to upoważnienie konkretnej osoby do działania i wyrażania woli w imieniu osoby, która udziela pełnomocnictwa, a więc mocodawcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W doktrynie prawa terminem „pełnomocnictwo” określa się zarówno czynność prawną, której treścią jest oświadczenie woli mocodawcy upoważniające osobę lub osoby do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie, jak i sam dokument pełnomocnictwa.

Reklama

Kodeks cywilny wymienia pełnomocnictwo ogólne, czyli możliwość wykonywania tzw. zwykłego zarządu. A do czynności przekraczających ten zakres potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.

Trzeba też pamiętać, że pełnomocnictwo ogólne jest ważne jeśli zostało udzielone na piśmie.

Ponieważ pełnomocnictwo upoważnia pełnomocnika do dokonywania czynności prawnych w imieniu mocodawcy, jego zakres powinien być wyraźnie i precyzyjnie określony.

Dopuszczalne są następujące typy pełnomocnictw:

– pełnomocnictwo ogólne – obejmuje jedynie możliwość czynności zwykłego zarządu (np. do pobierania czynszu);

– pełnomocnictwo rodzajowe (gatunkowe) – wskazuje określoną kategorię czynności prawnych, do których umocowany jest pełnomocnik (np. sprzedawania nieruchomości, zawierania umowy o pracę); pełnomocnictwo rodzajowe nie jest dopuszczalne w przypadku czynności prawnych, co do których wymagane jest pełnomocnictwo szczególne;

– pełnomocnictwo szczególne – dotyczy indywidualnie określonej czynności prawnej (np. sprzedaży oznaczonej nieruchomości); ten typ pełnomocnictwa jest dopuszczalny do wszystkich typów czynności prawnych niemających ściśle osobistego charakteru.

Pełnomocnikiem może zostać praktycznie każda osoba. Rzecz jasna, przy wyborze należy się kierować zaufaniem do danej osoby. Jest ono ważne, ponieważ pełnomocnik tej osoby w jej imieniu załatwia określone sprawy, ale to mocodawca ponosi za nie odpowiedzialność. Należy przy tym zauważyć, że pełnomocnikiem może być także osoba niepełnoletnia, o ile ma skończone 13 lat, a także mająca tylko ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Są również takie czynności, które ze względu na szczególny charakter nie mogą być wykonane przez pełnomocnika. Mowa tu o uznaniu dziecka, a także sporządzeniu testamentu.

2023-11-14 13:52

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praca ponadwymiarowa

Pracodawca zaproponował nam pracę w godzinach nadliczbowych. Inni pracownicy się na nią zgodzili, ale ja opiekuję się chorymi rodzicami. Jak mogę uniknąć godzin nadliczbowych?

odpowiedź eksperta Generalnie pracownik, który nie znajduje się pod szczególną ochroną, nie ma prawa odmówić pracodawcy wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, gdyż obowiązek ten wynika bezpośrednio z charakterystyki umowy o pracę, której istotą jest podporządkowanie się pracodawcy.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego: Kościół nie udźwignie finansowania nauki religii w parafiach

2024-03-04 15:12

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

Episkopat News

Bp dr hab. Wojciech Osial

Bp dr hab. Wojciech Osial

Jeśli rząd zredukuje religię do jednej godziny tygodniowo, Kościół nie udźwignie ciężaru sfinansowania drugiej godziny w parafiach. Pracę i utrzymanie mogą też stracić katecheci. To wpłynie bardzo negatywnie na ich osobiste życie i losy ich rodzin - mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. W rozmowie odnosi się do planów resortu edukacji w sprawie lekcji religii oraz tłumaczy jak Kościół może zahamować rezygnację młodzieży z tych zajęć.

Łukasz Kasper (KAI): Jakimi zagadnieniami podejmowanymi na forum Konferencji Episkopatu Polski zajmuje się Komisja Wychowania Katolickiego?

CZYTAJ DALEJ

Bp Mendyk: upominanie się o przywrócenie dobrego imienia ma sens

2024-03-05 12:44

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

flickr.com/episkopatnews

Bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk

Od początku miałem przekonanie, że upominanie się o przywrócenie dobrego imienia ma sens. Że trzeba to zrobić, nie można się schować i uznać, że problemu nie ma. Jeśli ktoś popełnił przestępstwo, to powinien ponieść konsekwencje. Ale jeśli nie, to ma prawo do dobrego imienia i trzeba zrobić wszystko, aby mu pomóc w odzyskaniu należnej czci i godności - mówi w rozmowie z KAI bp Marek Mendyk. Biskup świdnicki został oczyszczony przez Stolicę Apostolską z zarzutów molestowania seksualnego osoby małoletniej.

Stolica Apostolska umorzyła postępowanie wobec biskupa świdnickiego z powodu "braku wiarygodnych i niepodważalnych dowodów" na dokonanie przestępstwa molestowania seksualnego osoby małoletniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję