Reklama

W wolnej chwili

Prawnik wyjaśnia

Kiedy można stracić mieszkanie komunalne?

Niedziela Ogólnopolska 49/2023, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy miasto może mi wypowiedzieć umowę najmu lokalu komunalnego, gdy jestem właścicielem innego lokalu?

Odpowiedź eksperta
Lokal z gminnego (miejskiego) zasobu lokali komunalnych może być użytkowany przez określone osoby tylko w zgodzie z zapisami umowy najmu. Uporczywe naruszanie takiej umowy może spowodować reakcję właściciela, czyli urzędu gminy (miasta), który w pierwszej reakcji wzywa pisemnie do przestrzegania warunków najmu i zaprzestania dalszego naruszania postanowień umownych. Dopiero brak reakcji ze strony lokatora może zapoczątkować wszczęcie procedury, która w końcu doprowadzi do wypowiedzenia umowy ze strony właściciela. Inaczej – lokator, który jest stroną umowy, straci prawo do zajmowanego lokalu komunalnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ze względu na to, że mieszkanie komunalne należy do zasobów danej gminy, nie jest ono własnością jego lokatora. Osoba korzystająca z takiego mieszkania może z niego korzystać jedynie w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. Niemożliwe jest więc sprzedanie takiej nieruchomości, dziedziczenie jej czy też dokonanie w niej drastycznych modyfikacji.

Prawo do mieszkania komunalnego nie jest przyznawane bezwarunkowo na stałe. Gmina może je cofnąć, jeżeli strona wynajmująca nie postępuje zgodnie z zasadami wyznaczonymi w umowie najmu.

Gmina może wypowiedzieć umowę, jeżeli najemca zalega z czynszem przez trzy okresy rozliczeniowe. Nieobecność w lokalu to kolejny powód – jeżeli dana osoba wynajmuje mieszkanie komunalne, ale nie pojawiła się w nim przez 12 miesięcy, to wypowiedzenie umowy przez gminę będzie bardzo prawdopodobne.

Odpowiadając na pytanie czytelnika – w większości przypadków nabycie prawa do innej nieruchomości wiąże się z wypowiedzeniem umowy najmu przez gminę. Eksmisji będą podlegać wówczas nie tylko główny najemca, lecz także inne osoby wymienione w treści najmu. W tych przypadkach gmina wzywa do dobrowolnego oddania lokalu.

Reklama

W ogóle aby się ubiegać o mieszkanie komunalne, nie można mieć innego lokalu mieszkalnego. Osoba będąca właścicielem lokalu mieszkalnego nie może zatem starać się np. o wykup lokalu komunalnego.

Są jednak pewne wyjątki od wyżej opisanej reguły. Istnieje takie orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, zgodnie z którym podstawowymi kryteriami są wysokość dochodów i warunki mieszkaniowe. Okazuje się więc, że tymczasowe nabycie nieruchomości wcale nie przekreśli szans lokatora na dalsze przebywanie w mieszkaniu komunalnym.

Ustawodawca dość ogólnie określił przesłanki wypowiedzenia umowy najmu mieszkań z gminnego zasobu komunalnego. Wskazano więc kryteria, którymi jednostki samorządu terytorialnego (np. gminy) winny się kierować w temacie wynajmowania przez nie mieszkań z takiego zasobu. Niekiedy okazuje się niezbędne wystąpienie przez najemcę na drogę sądową, by przed sądem udowodnić bezzasadność wypowiedzenia umowy najmu.

2023-11-28 12:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Badaj się, mamo!

Niedziela Ogólnopolska 21/2021, str. 58

[ TEMATY ]

zdrowie

porady

Adobe.Stock.pl

Pojęcie „amazonki”, którym kiedyś określano kobiety po całkowitej amputacji piersi, staje się powoli pojęciem historycznym.

Od30 lat pracuję na oddziałach chirurgicznych, gdzie pacjentkami są kobiety z rakiem piersi. Dobrą wiadomością jest to, że w sferze diagnostyki i leczenia bardzo wiele zmieniło się na lepsze. Obecnie większość zabiegów to operacje oszczędzające, a rekonstrukcja piersi jest nieodłącznym elementem leczenia.

CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Bogiem od rana do wieczora według zaleceń o. Pio

2024-03-03 11:30

[ TEMATY ]

książka

modlitwa

wiara

św. Ojciec Pio

#NiezbędnikWielkopostny2024

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

O. Pio

Z Bogiem możesz rozmawiać o każdej porze dnia bez konieczności upadania na kolana przed świętym obrazem czy też wizyty w kościele. Nie musisz używać do tego wyszukanych modlitw ani długich, nużących rozważań. W niektórych chwilach wystarczy wzbudzenie dobrej intencji albo wypowiedzenie aktu strzelistego.

W każdy poniedziałek Wielkiego Postu zapraszamy do wielkiej modlitwy... za siebie samego. Bo jeśli Ty sam będziesz mocny mocą modlitwy, będziesz mógł dawać tę moc innym. Polecajmy siebie samych Bożemu Miłosierdziu.

CZYTAJ DALEJ

Komu w tym Wielkim Poście ja mam przebaczyć?

2024-03-05 06:45

[ TEMATY ]

rozważania

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

„Bóg uczynił Go [Jezusa Chrystusa] ołtarzem przebłagania. Przez wiarę, w Jego krwi objawił swoją sprawiedliwość, aby odpuścić grzechy popełnione uprzednio w czasie cierpliwości Bożej. Również w obecnym czasie objawia swoją sprawiedliwość, ponieważ jest sprawiedliwy i usprawiedliwia wszystkich wierzących w Jezusa” (Rz 3, 25n). Zostaliśmy usprawiedliwieni mocą Krwi Chrystusa. On odpuszcza nam nasze grzechy, ilekroć przychodzimy z ufnością dziecka i szczerym sercem je wyznajemy. Pamiętajmy, że dotyczy to każdego człowieka. Jezus w dzisiejszej Ewangelii (Mt 18, 21-35) uczy wzajemnego przebaczania „siedemdziesiąt siedem razy”. Tyle razy mi przebaczono, komu w tym Wielkim Poście ja mam przebaczyć?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję