Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przyjdźcie do Matki

Ojcowie Bernardyni z Hrubieszowa zapraszają na nowennę przed uroczystością 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Sokalskiej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Hrubieszów

Grażyna Kołek

Cudowny obraz Matki Bożej Sokalskiej

Cudowny obraz Matki Bożej Sokalskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sanktuarium maryjnym w Hrubieszowie kultywowany jest żywy kult Cudownego Obrazu Matki Bożej Sokalskiej, dlatego bp Wacław Depo nadał świątyni tytuł Sanktuarium, czyniąc je Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym. Każdego tygodnia, w środę o godz. 17 odbywają się specjalne modlitwy do Matki Bożej Sokalskiej – w formie nieustającej nowenny. Aktualnie Sanktuarium w Hrubieszowie przygotowuje się do Jubileuszu 300. lat koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Sokalskiej. Okres przygotowawczy obejmuje Wielką Nowennę Jubileuszową. Rozpoczną ją uroczystości pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka – 8 grudnia odprawi on uroczystą Mszę św. i wygłosi okolicznościowe kazanie.

Przygotowania do uroczystości

Główne uroczystości związane z trzystuleciem kultu Cudownego Obrazu Matki Bożej Sokalskiej, odbędą się w hrubieszowskim sanktuarium 8 września 2024 r. Przygotowaniem do nich są zaplanowane nabożeństwa Wielkiej Nowenny przygotowujące do Uroczystości Jubileuszowych, które będą odbywać się każdego 8. dnia miesiąca. I tak: w dniu 8 stycznia 2024 r. tematem rozważań i specjalnych modlitw będzie: Przyjąć Pana Jezusa jak Maryja – przewodniczy ks. Marek Kuśmierczyk, proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy – Hrubieszów; 8 lutego – Maryja uczy postawy skruchy i uwielbienia – przewodniczy ks. Tomasz Giergiel, proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego – Mircze; 8 marca – Od Maryi uczymy się słuchania słowa Bożego – przewodniczy ks. Wiesław Oleszek, proboszcz parafii św. Mikołaja – Hrubieszów; 8 kwietnia – Maryja uczy, jak siebie składać Bogu w ofierze – przewodniczy ks. Michał Moń, proboszcz parafii Narodzenia NMP – Kryłów; 8 maja – Maryja Matką dzieci Bożych– przewodniczy ks. Stanisław Kupczak, proboszcz parafii św. Michała Archanioła – Werbkowice; 8 czerwca – Jak z Maryją adorować Ciało i Krew Pańską? – przewodniczy ks. Michał Grela, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego – Gozdów; 8 lipca – Wyznać wiarę jak Maryja – przewodniczy ks. Marek Giergiel, proboszcz parafii Ducha Świętego – Hrubieszów; 8 sierpnia – Nieść Jezusa w świat jak Maryja – przewodniczy ks. Andrzej Dzido, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela – Czerniczyn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z Sokala do Hrubieszowa

W dniach 7 i 8 września 2002 r. miała miejsce intronizacja obrazu Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie, miasta leżącego stosunkowo niedaleko od Sokala (ok. 50 km). Do Hrubieszowa Maryja w znaku Obrazu Sokalskiego przybyła zatrzymując się po drodze w następujących świątyniach: Tarnów, Rzeszów, Przeworsk, Zamość. W sobotę 7 września Pani Sokalska została, gestem wręczenia kluczy do bram miasta, powitana przez władze samorządowe Hrubieszowa i hrubieszowskich księży – i w uroczystej procesji, pod przewodnictwem bp. Jana Śrutwy – została przeniesiona do kościoła św. Stanisława Kostki. Tak zainaugurowane zostało nowe sanktuarium maryjne w Hrubieszowie – „na Skarpie nad Huczwą”.

Zaproszenie do modlitwy

Ojcowie Bernardyni – stróżowie sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie, zapraszają do wzięcia udziału w przygotowaniu się do uroczystości Jubileuszowych i do modlitwy przed Cudownym wizerunkiem Matki Bożej. Już dziś warto skierować do Sokalskiej Matki Bożej Pocieszenia piękną modlitwę, która permanentnie odmawiana jest w Sanktuarium.

Matko, co każdej pilnujesz strzechy, i w serca nasze wlewasz pociechy.

Twe dzieci żebrzą Ciebie ze łzami, Panno Sokalska módl się za nami.

Przed Twym obrazem przez cale wieki, dawałaś biednym znaki opieki.

Okaż i dzisiaj matczyne serce, pociesz nas w smutku i poniewierce.

Matko w Sokalu i Hrubieszowie z cudów słynąca, do Ciebie płynie prośba gorąca.

Ty wiesz najlepiej co dziecko boli, pociesz nas, ulżyj w naszej niedoli. Amen

2023-11-28 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stara i nowa plebania

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2012, str. 7

[ TEMATY ]

kapłan

kapłaństwo

Hrubieszów

Dom Księży Seniorów

Archiwum al. Artura Młodzińskiego

Dom Księży Seniorów w Hrubieszowie

Dom Księży Seniorów w Hrubieszowie

Parafia św. Mikołaja w Hrubieszowie w czasie rozpoczęcia budowy nowej plebanii liczyła 24 tys. wiernych. Należało do niej całe miasto i okoliczne wioski. Duszpasterstwo skupiało się przy dwóch kościołach, parafialnym św. Mikołaja i filialnym św. Stanisława Kostki zwanym „kościółkiem”. Księży było dużo. Wszyscy księża mieszkali w starej plebanii przy ul. 3 Maja 6. W latach 70. staraniem ks. proboszcza Franciszka Osucha i administratora ks. Stanisława Chomicza oraz przy wsparciu prof. Wiktora Zina parafia otrzymała pozwolenie na budowę nowej plebanii przy ul. 3 Maja 5. Budową zajął się administrator parafii ks. Stanisław Chomicz. Budowa została ukończona w pierwszej połowie lat 80. Odtąd nowo wybudowana plebania stała się mieszkaniem dla księży, jak się potem okazało - również dla księży rozpoczynających pracę w nowo powstałych parafiach Hrubieszowa. Na prace przy konserwacji starego obiektu nie było wtedy pieniędzy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Nie ma ludzi niepowołanych

2024-03-05 09:37

[ TEMATY ]

powołanie

bp Andrzej Przybylski

powołania

powołani

Balans bieli /TVP

W trosce o powołania nie chodzi tylko o pełne seminaria i nowicjaty. Chodzi o zrealizowanie najbardziej szczęściodajnego planu dla człowieka - mówi bp Andrzej Przybylski - delegat ds. powołań.

W trosce o powołania nie chodzi tylko o pełne seminaria i nowicjaty. Chodzi o zrealizowanie najbardziej szczęściodajnego planu dla człowieka - mówi bp Andrzej Przybylski - delegat @EpiskopatNews ds. Powołań

Cały odc. programu https://t.co/NbvRR1gHe2@Guzik_Paulina pic.twitter.com/oHqiwoCY6l

CZYTAJ DALEJ

43 lata temu władze państwowe wydały zgodę na wznowienie „Niedzieli”

5 marca 1981 r. została wydana przez władze państwowe decyzja o wznowieniu działalności „Niedzieli”.

Kiedy 15 marca 1953 r. ukazał się ostatni numer „Niedzieli”, zamkniętej przez władze komunistyczne PRL-u, rozpoczął się okres zmagań o przywrócenie tygodnika. Zabiegano o to od momentu ukazania się ostatniego numeru. 8 maja 1953 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego przygotował memoriał do rządu PRL „Non possumus”, w którym bardzo zdecydowanie zaprotestował przeciwko niszczeniu przez władze PRL prasy katolickiej i wydawnictw katolickich.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję