Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

UKRAINA – NATO
Bliżej niż kiedykolwiek

Ukraina jest bliżej Sojuszu niż kiedykolwiek – oznajmił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na zakończenie 2-dniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu. Sojusznicy zgodzili się, żeby Ukraina stała się członkiem NATO. Jak dodał Stoltenberg, przekazują oni obecnie rekomendacje na rzecz reform na Ukrainie, w tym walki z korupcją, wzmocnienia praworządności oraz wspierania praw człowieka i mniejszości. – Będziemy też nadal wspierać Ukrainę w jej walce o wolność – podkreślił. Zaznaczył, że sojusznicy z NATO kontynuują wzmacnianie ukraińskiej obrony powietrznej, co pozwoli chronić ukraińskie siły zbrojne i miasta oraz ratować życie Ukraińców. Bardzo produktywne było spotkanie Rady NATO – Ukraina z udziałem szefa MSZ Ukrainy Dmytro Kułeby. – Zatwierdziliśmy ambitny program prac na przyszły rok. Obejmuje on bezpieczeństwo energetyczne, innowacyjność i interoperacyjność – wyjaśnił sekretarz generalny Sojuszu. – W ubiegłym roku Ukraina wygrała bitwy o Kijów, Charków i Chersoń. W tym roku nadal zadaje Rosji ciężkie straty. Ukraina odzyskała 50% terytorium pierwotnie zajętego przez Rosję. Na Morzu Czarnym Ukraińcy odepchnęli rosyjską flotę i ustanowili szlaki eksportu zboża, wzmacniając światowe bezpieczeństwo żywnościowe. Ukraina zwyciężyła jako suwerenny, niezależny i demokratyczny naród. To wielkie osiągnięcie, wielka wygrana – zapewnił Stoltenberg.
w.d.

ROSYJSKA AGRESJA
Nie za wszelką cenę

Skierowanie uwagi świata na wojnę między Hamasem a Izraelem w Strefie Gazy zagrało na korzyść Rosji – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla japońskiej agencji Kyodo. – Rosja osiągnęła zamierzony rezultat. Świat zapomina o Ukrainie, skupił się na sytuacji na Bliskim Wschodzie – zauważył. Odnosząc się do coraz popularniejszych w Europie i Stanach Zjednoczonych głosów o zawieszeniu broni, Zełenski skrytykował ten pomysł, przyrównując go do „odcięcia ręki i oddania jej komuś innemu”, oraz zapewnił, że nie ma zamiaru zabiegać o pokój za wszelką cenę, przez oddanie terytorium. Jego zdaniem, zawieszenie broni w trwającej od 21 miesięcy wojnie z rosyjskimi wojskami pozostającymi na Ukrainie oznaczałoby jedynie zamrożenie konfliktu i dało Moskwie czas na przygotowanie się do wznowienia działań wojennych. – Walczymy o to, co nasze, ponieważ nie wierzymy, że Rosja chce pokoju – podkreślił Zełenski.
j.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

CZĘSTOCHOWA
„Pro Bono Poloniae” dla Niedzieli

Tygodnik Katolicki Niedziela oraz Instytut NIEDZIELA zostały uhonorowane odznaczeniem „Pro Bono Poloniae” za znaczący wkład w propagowanie, rozpowszechnianie oraz pielęgnowanie pamięci o polskich bohaterach i dziejach RP. Uroczystość miała miejsce 27 listopada w siedzibie Niedzieli w Częstochowie. Poza odznaczeniami dla obu instytucji szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalami „Pro Patria” redaktorów i publicystów Niedzieli, którzy zasłużyli się w pielęgnowaniu tradycji niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także popularyzacji poza granicami kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych. Wśród odznaczonych medalem znaleźli się m.in.: byli redaktorzy naczelni tygodnika – ks. inf. Ireneusz Skubiś oraz Lidia Dudkiewicz, jego obecny redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski, a także autorzy artykułów poświęconych historii – Bogdan Kędziora i Grzegorz Gadacz.
m.k.

FINLANDIA
Hybrydowa operacja

Opuszczono szlabany na ostatnim otwartym dotąd przejściu na granicy Finlandii z Rosją. Postawiono betonowe blokady oraz rozciągnięto drut kolczasty. Przybyła też pierwsza grupa wsparcia z Frontexu. Fiński rząd zdecydował się na to w obliczu prowadzonej przez Rosję operacji hybrydowej, polegającej na sterowaniu zorganizowanym napływem nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu, Afryki Płn. i Wsch. w kierunku Finlandii i dalej do UE. Wszystkie przejścia zostają wyłączone z ruchu do 13 grudnia. Na wschodniej granicy nie będą też przyjmowani azylanci. Podania o azyl będzie można składać na wszystkich lotniskach oraz w morskich portach. Dopuszczony został jedynie kolejowy przewóz towarów przez przejście na południowym odcinku granicy w Karelii. Straż graniczna przygotowuje się jednak na możliwe próby nielegalnego przekraczania granicy, w tym z dala od punktów kontroli granicznej, mimo panujących szczególnie trudnych warunków zimowych i temperatury spadającej poniżej -30°C.
j.k.

Reklama

ŚMIECI Z NIEMIEC
Skarga do Trybunału

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE. Sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tys. t odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski. Odpady, których dotyczy skarga do TSUE, znajdują się w siedmiu miejscach: w Tuplicach (woj. lubuskie), Starym Jaworze i Sobolewie (woj. dolnośląskie), Gliwicach (woj. śląskie), Sarbii, Bzowie i Babinie (woj. wielkopolskie). Według resortu klimatu i środowiska, Niemcy od kilku lat uchylają się od odpowiedzialności w sprawie uprzątnięcia odpadów, które z Niemiec trafiły w nielegalny sposób do Polski. Dodano, że sprawa pozostaje nierozstrzygnięta, a zalegające odpady powodują zagrożenie dla środowiska naturalnego. We wrześniu przed Komisją Europejską odbyło się wysłuchanie w związku ze skargą Polski na Niemcy ws. nielegalnego składowania odpadów w kilku miejscach w naszym kraju. W październiku Komisja przyznała Polsce rację w sporze z Niemcami i wydała uzasadnioną opinię w tej sprawie, wskazując, że Niemcy uchybiły obowiązkowi polegającemu na odbiorze w ciągu miesiąca nielegalnie przewiezionych do Polski odpadów z Tuplic i częściowo ze Starego Jawora.
j.k.

BADANIA
Samotni w sieci

Samotność nie dotyczy tylko osób starszych, regularnie zmaga się z nią aż 65% osób z tzw. pokolenia Z w wieku od 13 do 28 lat – wykazały badania „Nigdy więcej samotności” przeprowadzone w ramach projektu MindGenic AI. Zapytani o emocje towarzyszące im w chwilach samotności wskazują przede wszystkim na smutek (43,7%) oraz bezsilność (20,2%). Informują, że najbardziej brakuje im kontaktu z innymi ludźmi. Jednocześnie 29% ankietowanych przyznaje, że ma kłopoty z nawiązywaniem znajomości. Według raportu, dobrym sygnałem jest to, że sześć na dziesięć osób podejmuje jakieś kroki, aby nie czuć się samotnymi. Najczęściej są to próba bezpośredniego kontaktu z drugą osobą (65,1%) lub korzystanie z mediów społecznościowych (20,7%). Ten ostatni wskaźnik szczególnie niepokoi autorów badań. „Co piąta Zetka w Polsce chce uciec od samotności, śledząc świat pełen iluzji, który kompletnie odbiega od rzeczywistości. To dowód na to, jak bardzo brakuje im narzędzi oraz kompetencji, by prawdziwe i dobre relacje budować w realnym świecie” – czytamy w raporcie.
w.d.

Reklama

KRAKÓW
Koniec epoki

Czas dużych imprez sylwestrowych na Rynku Głównym się skończył nie tylko ze względów finansowych, ale i dlatego, że to przedsięwzięcie pokazywało gorszą stronę naszej natury – mówi wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. W tym roku ma nie być miejskich imprez sylwestrowych również na Rynku Podgórskim i w alei Róż, które były organizowane przed pandemią. Kulig podkreślił, że brak sylwestra na Rynku Głównym nie oznacza, że sylwestra – w postaci przedsięwzięć na mniejszą skalę, bardziej kameralnych – nie będzie w innych miejscach. Impreza sylwestrowa nie odbyła się na krakowskim Rynku Głównym w poprzednim roku – wówczas miasto uzasadniało taką decyzję szukaniem oszczędności – ani w latach 2020-21 – z powodu pandemii COVID-19.
j.k.

HOLANDIA
Z daleka

Władze Amsterdamu rozpoczynają kampanię, która ma zniechęcić holenderskich imprezowiczów do przyjazdu do tego miasta. Podobna kampania podjęta wiosną br. skierowana była do młodych Brytyjczyków pod hasłem: „Trzymaj się z daleka”. Miała zniechęcać do przyjazdu turystów szukających seksu, narkotyków i alkoholu, opanowujących szczególnie w weekendy centrum stolicy Holandii. Teraz rozpoczyna się akcja, która ma zniechęcać rodzimych imprezowiczów do przyjazdu do tego miasta. – Celem jest dotarcie do szczególnie uciążliwych gości. Sposób, w jaki to nastąpi, jest wciąż opracowywany – czytamy w komunikacie urzędu miasta. Akcja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku; jej szczegółów do tej pory nie ujawniono.
j.k.

2023-12-05 13:57

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Caritas pomogła znaleźć pracę 70 tys. bezrobotnym w 2023 roku

2024-04-26 19:05

[ TEMATY ]

Caritas

bezrobotni

Hiszpania

Adobe.Stock.pl

W 2023 roku Caritas pomogła 70 tys. bezrobotnych znaleźć zatrudnienie, wynika z szacunków kierownictwa tej organizacji. Zgodnie z jej danymi w ubiegłym roku Caritas na rozwijanie programów wsparcia zatrudnienia wydała 136,8 mln euro, czyli o 16,4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dyrekcja organizacji sprecyzowała, że z kwoty ten ponad 100 tys. euro zostało przeznaczonych na rozwój inicjatyw w ramach tzw. ekonomii społecznej. Działania te polegały przede wszystkim na prowadzeniu szkoleń zawodowych służących usamodzielnieniu się na rynku pracy, w tym podjęciu aktywności zawodowej na podstawie samozatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję